Fithall magazín

Nedeľa 11.4.2021 meniny má Estera

Cvičenia a trendy

Dokonalé brucho - 7 najväčších chýb v precvičovaní brucha

Dokonalé brucho - 7 najväčších chýb v precvičovaní bruchaNajväčšou chybou je brucho neposilňovať vôbec. Stred tela tvorí oporu celého pohybového aparátu, ale tiež poskytuje zázemie pre životne dôležité vnútorné orgány. Aby ste dosiahli svoje ciele, cvičili efektívne a zároveň si neublížili, vyvarujte sa najčastejších chýb pri posilňovaní brušných svalov.

 

ČÍTAJTE TIEŽ:

Dokonalé brucho - poznáte svaly brucha? A viete, ako ich posilňovať?

 

Prehýbanie chrbta - pri akomkoľvek cviku, v ktorom zapájate brušné svaly, si pozorne strážte bedrovú chrbticu. Nesmie sa prehýbať ani bolieť, a to ani trošku. Bolesť bedrovej chrbtice vám naznačuje, že brušné svaly zatiaľ nie sú tak silné, aby cvik zvládli. Zľavte preto zo svojich nárokov a zvoľte jednoduchšiu variantu cviku - napríklad miesto vzporu na natiahnutých nohách ho urobte s oporou na kolenách. Pri skracovačkách dbajte na to, aby bola bedrová chrbtica stále v kontakte s podložkou.

Sedy - ľahy - skôr sa v hodinách telesnej výchovy meralo, kto ich urobí za minútu najviac. Dnes ale vieme, že sú nezmyselné a dokonca môžu byť aj škodlivé. Ich nezmyselnosť spočíva v tom, že sa pri ich cvičení zapájajú skôr svaly bedier a svaly v okolí bedier, zatiaľ čo tie brušné zaháľajú.

Nadmerná záťaž
- niekedy si ľudia, v snahe cvičiť čo najefektívnejšie, naložia príliš veľkú záťaž. V momente, kedy preceníte silu svojho brucha, zapojíte nevedomky do cvičenia ďalšie skupiny svalov, ktoré vôbec precvičovať v tú chvíľu nechcete. Namiesto toho, aby ste sa pri tréningu rôzne krútili, namáhali si chrbát a cvik vykonávali snáď aj silou vôle, zvoľnite a uvidíte, že sa k lepšej výdrži časom dopracujete.

Nesprávne prevedenie cviku - môžete cvičiť ako o život, ale keď budete cviky na brucho vykonávať zle, nikdy si pevný stred tela nevybudujete. Naopak si môžete privodiť chronické bolesti chrbta a svalové disbalancie. Najčastejšími chybami v prevedení cvikov na brucho je priťahovanie ramien k ušiam, prehýbanie bedrovej chrbtice a priťahovanie brady k hrudníku, ktoré preťažuje chrbticu krku i šiju.

Zlé dýchanie - so záťažou výdych, s povolením nádych. Ak budete dýchať inak, svaly brucha budú môcť odviesť iba polovičnú prácu. Aby sval poriadne zabral, musí výdych von. V krajnej polohe potom chvíľku vydržte a až potom s nádychom povoľte. Vo výdrži (vo vzpore) sa snažte dýchať pravidelne.

Uprednostňovanie priameho svalu
- precvičujte všetky skupiny brušných svalov. Uprednostňovaním toho priameho môžu opäť vznikať svalové disbalancie, vedúce k bolestiam chrbta. O pekné brucho sa postará jedine rovnomerný rozvoj všetkých svalových skupín v oblasti pásu.

Stereotyp
- cvičiť stále dookola to isté je jednak nuda, ale tiež veľmi neefektívne. Brušné svaly si skoro na cviky aj na záťaž zvyknú a nebudú na ne reagovať. Striedajte preto druh záťaže, postupne zvyšujte náročnosť cvičenia, skúšajte nové cviky a neustále brucho prekvapujte niečím novým.

 

Dokonalé brucho - 2. diel

 

Dokonale-brucho-7-najvacsich-chyb-v-precvicovani-brucha.jpg

 

Autor: Veronika Červenková


Hodnotenie Hodnotenie Hodnotenie Hodnotenie Hodnotenie

Späť Späť na zoznam článkov

Súvisiace články
Cvičenia a trendy Dokonalé brucho - poznáte svaly brucha? A viete, ako ich posilňovať?