Fithall magazín

Utorok 2.3.2021 meniny má Anežka

Cvičenia a trendy

Využite každú chvíľu k pohybu, napríklad aj v MHD

Využite každú chvíľu k pohybu, napríklad aj v MHDKaždý, kto trávi v hromadnej doprave pri ceste do práce alebo do školy more času, má určite vypracovaných mnoho stratégií, ako sa vyhnúť nude a nekonečnú jazdu prečkať. Veľmi obľúbenou kratochvíľou je čítanie, potom tiež počúvanie hudby, alebo prosté dívanie sa z okienka. Dopravné prostriedky, ale aj samotné čakanie na ich príchod, môžete tiež stráviť aktívne - cvičením. Možno vás hneď napadne, že by ste vyzerali ako blázni, keď by ste cvičili v električke alebo na vlakovom nástupišti, avšak existuje niekoľko cvikov, ktoré môžete vykonávať tajne, bez toho aby to ktokoľvek zo spolucestujúcich spozoroval.

 

ČÍTAJTE TIEŽ:

6 skvelých cvikov na doma, ktoré vám spevnia celé telo

Ako správne cvičiť doma

Koľko času venovať cvičeniu, aby malo efekt?

 

Zima utajenému cvičeniu doslova nahráva. Ľudia nosia dlhšie bundy a kabáty, pod ktorými sa všeličo schová. Schováte pod ne aj svoje telo, a keď sa potom budú o slovo opäť hlásiť krátke sukne a plavky, vy kabát radi odložíte a pochválite sa vypracovanými krivkami.

Nenápadné posilňovanie spočíva predovšetkým v izometrickom cvičení, o ktorom budete vedieť naozaj len vy, pretože je založené na výdrži - nemení sa teda dĺžka svalov, ale iba ich napätie.

1. Posilňovanie paží - chyťte sa najbližšej voľnej vertikálnej tyče a s výdychom zatlačte tyč dolu, do zeme, ako by ste ňou chceli prepichnúť podlahu dopravného prostriedku. Chvíľku vydržte a potom s nádychom uvoľnite. Ramená držte ďaleko od uší a vnímajte, ako sa zapája rameno, biceps, triceps, prsný sval aj predlaktia. Po niekoľkých opakovaniach sa prechyťte a to isté zopakujte na druhú stranu.

2. Zamerané na chrbát
- jednou rukou uchopte horizontálnu tyč nad vašou hlavou. Rovnako ako u predchádzajúceho cviku s výdychom ruku sťahujte dole k podlahe. Mali by ste cítiť, ako zaberá celá paža, ale predovšetkým polovica chrbta. Narovnajte chrbát a sústreďte sa na vykonanie polovičného zhybu. Opäť zopakujte aj na druhú stranu. Ak by ste mali obe ruky voľné, pokojne sa zaveste obojručne a zapojte tiež svaly medzi lopatkami.

3. Brucho v utajení - ak ukoristíte miesto na sedenie, môžete si precvičiť brušné svaly. Stačí, aby ste mierne odlepili chrbát od operadla. Zapojte brušné svaly, neprehýbajte sa v bedrách a vydržte aspoň 10 sekúnd. Potom sa chrbtom opäť oprite. Tento cvik môžete opakovať celú cestu, bez toho aby ste upadli v podozrenie.

4. Zadok nielen na sedenie
- či už sedíte alebo stojíte, vaše pozadie nemusí zaháľať. V stoji stiahnite všetkou silou na niekoľko sekúnd polovičky k sebe a potom uvoľnite. To isté môžete robiť aj v sede. Uvidíte, že pri vystupovaní na vašej cieľovej zastávke budete cítiť, že ste tentoraz cestu neprespali.

5. Posilňovanie panvového dna - neexistuje menej nápadný cvik, ako je práve posilňovanie panvového dna. Pri čakaní na električku, aj pri jazde metrom alebo električkou, vtiahnite panvové dno nahor k pupku, ako by ste zadržiavali moč. Toto posilnenie je skvelou prevenciou inkontinencie, ale aj prípravou na pôrod a popôrodné hojenie.

6. Stabilizačný systém - potrápte svaly, ktoré sú uložené hlboko v bruchu, pozdĺž chrbtice aj drobné svaly okolo členkov a kolien. Skúste ísť chvíľku bez držania. Trénovaním rovnováhy a stability sa aktivujú svalové skupiny, ktoré inak zaháľajú. Môžete tak predísť bolestiam chrbta, ale aj kĺbov.

Využite už budúcu cestu MHD k tajnému tréningu - uvidíte, že vám cesta utečie, ale tiež si príjemne precvičíte celé telo.

 

660x250_1.jpg

 

Autor: Veronika Červenková


Hodnotenie Hodnotenie Hodnotenie Hodnotenie Hodnotenie

Späť Späť na zoznam článkov

Súvisiace články
Cvičenia a trendy Nestačí iba začať cvičiť
Cvičenia a trendy Cvičíte a stále to nie je vidieť? My vieme prečo!
Cvičenia a trendy Ako na pohyb a cvičenie s kilami navyše