Fithall magazín

Nedeľa 11.4.2021 meniny má Estera

Cvičenia a trendy

Prebytočné kilá a cvičenie po pôrode

Prebytočné kilá a cvičenie po pôrodeS jemným cvičením by sa malo začať hneď v pôrodnici. Skôr než o fyzický tréning sa jedná o to, aby žena oznámila svojmu telu, že už skončila doba leňošenia a jedenia, a že je potrebné opäť niečo robiť. Je jasné, že masívne zmeny, ktoré prebiehali v organizme počas tehotenstva, nemožno zvrátiť počas týždňa - všetko chce svoj čas.

 

ČÍTAJTE TIEŽ:

Aj vaše panvové svalstvo potrebuje tréning

Fit po pôrode

Cviky, ktoré vás dostanú po pôrode do formy

 
Po pôrode bruško často vyzerá, ako by tam ešte jedno bábätko čakalo a to mnohé ženy stresuje. Prvým pravidlom cvičenia po pôrode je dať si čas a netlačiť na seba, druhým rešpektovať pocity svojho tela a tretím pravidlom je nechať zahojiť všetky rany (jazvu po cisárskom reze) a až potom sa vrhať na vylepšovanie zovňajšku.

Hneď v pôrodnici by sa každá žena mala prostredníctvom rehabilitačnej sestry zoznámiť s prvými krôčikmi k návratu kondície - začína sa prostým ležaním na bruchu, dychovými cvičeniami, preťahovaním a posilňovaním panvového dna. O skutočnom tréningu môže byť reč najskôr po skončení šestonedelia a v prípade cisárskeho rezu ešte oveľa neskôr.

Po narodení potomka je spravidla najproblematickejšou partiou brucho. Po šiestich týždňoch od pôrodu začnite posilňovať každý druhý deň šikmé brušné svaly a až následne tie priame. Bohato stačí vykonať pár základných cvikov doma pri televízii alebo na posteli. Spočiatku sa vyhnite klasickým skracovačkám a sústreďte sa na cviky, ktoré zapájajú celý stred tela, a to aj hlboko uložené svaly. Ideálne sú výdrže vo vzpore na predlaktí, cviky s malou gymnastickou loptičkou alebo balančné cviky, ktoré nútia zapájať aj drobné svaly okolo chrbtice.

Pri cvičení by ste nemali pociťovať svalovú únavu ani pálenie ako pri náročnom tréningu v posilňovni. Tabu sú tiež poskoky a otrasy.

Na spaľovanie zásob podkožného tuku je najlepšie aeróbne cvičenie alebo intervalový tréning. Málokto má však po príchode nového člena do rodiny čas, chuť i energiu, venovať sa tak náročnému tréningu. Stavte na tú najprirodzenejšiu pohybovú aktivitu - chôdzu. Prechádzky s kočíkom nemusia byť ako zo spomaleného filmu. Skúste pridať na tempe a po ceste si urobte pár výpadov. Myslite na rovný chrbát, nehrbte sa a pravidelne dýchajte. Pri chôdzi vťahujte pupok k chrbtici, tým posilníte aj brucho.

Keď zastavíte pri lavičke, nič nebráni tomu, aby ste si urobili niekoľko cvikov na tricepsy, pretiahli nohy alebo chrbtové svaly. Aj pri nosení bábätka myslite na rovný chrbát, spevnite paže, zatiahnite brucho a pokojne si aj s touto živou záťažou dajte pár výpadov alebo výpony na špičkách.

Nečakajte, že vás po pôrode prepadne neodolateľná túžba po náročnom fyzickom cvičení, alebo že naň budete mať toľko času, koľko by ste si priali. Hľadajte každú možnosť, ako posilňovať a cvičiť aj pri bežných denných aktivitách - skúste si predstaviť, že váš byt je posilňovňou a bábätko závažím, ktoré vám pomôže získať späť pôvodnú kondíciu. Do cvičenia sa nenúťte, ale berte ho ako zábavu, vďaka ktorej získate späť svoju predchádzajúcu postavu.

Po vyčerpávajúcom kolotoči dojčenia, prebaľovania, varenia a upratovania môže byť predstava behu po lese absurdná a nesplniteľná. Keď sa ale odhodláte obuť tenisky a vyraziť von sama, odpočiniete si psychicky, urobíte niečo pre svoje zdravie a vďaka tomu, že budete v pohode, bude v pohode aj vaše bábätko. Oteckom navyše nejaký čas len so svojím potomkom tiež prospeje.


Autor: Veronika Staňková


Hodnotenie Hodnotenie Hodnotenie Hodnotenie Hodnotenie

Späť Späť na zoznam článkov