Fithall magazín

Piatok 26.2.2021 meniny má Viktor

Cvičenia a trendy

Koniec ovisnutým pažiam

Koniec ovisnutým pažiamPaže síce nie sú typickou problémovou partiou, ale aj tak si zaslúžia našu pozornosť. Na rozdiel od mužov, ktorí svoj tréning zameriavajú predovšetkým na hornú polovicu tela, ramená, prsia a chrbát, ženy bývajú posadnuté tým, čo je od pása dole.

 

ČÍTAJTE TIEŽ:

Ako správne posilňovať paže

Poznáte svaly paží? A viete, ako ich posilňovať?

Nezabúdajte na paže. Ochabnuté paže nikoho nezaujmú.

 

Aby postava pôsobila harmonicky a všetky svaly tela spolupracovali, musí byť horná a spodná polovica tela v rovnováhe. Jednostranné precvičovanie určitej partie ju síce môže spevniť, ale celkový dojem aj tak nebude vyvážený. Navyše sa zistilo, že keď precvičujete celé telo komplexne, problémové oblasti na taký tréning tiež reagujú lepšie a rýchlejšie.

Do určitého veku ženy vzhľad paží príliš neriešia, ale s pribúdajúcimi rokmi pomaly začnú nosiť dlhšie rukávy a strážiť, aby sa tricepsy pri rýchlejšom pohybe príliš netriasli. Vzhľad tejto časti tela je tak, ako aj tých ďalších, ovplyvnený genetikou. Pevnosť i veľkosť svalov, ale tiež kvalita kože je do značnej miery daná a ľudia, ktorí vyzerajú skvele aj napriek nedostatku pohybu, sú skôr raritou. Zatiaľ čo pevnosť pokožky veľmi neovplyvníme, pevnosť a vzhľad paží máme do istej miery vo svojich rukách. Stačí pravidelne a systematicky cvičiť, ale aj správne jesť.

Najlepší pre spevnenie paží je silový tréning, a to buď v posilňovni, alebo doma. V každej cvičebnej jednotke by mali byť zapojené ramená, bicepsy, tricepsy, ale aj často opomínané predlaktia. V posilňovni cvičte s voľnými váhami alebo na špeciálnych strojoch, doma môžete využiť činky, knihy alebo fľaše s vodou.

Pre tréning týchto partií platia rovnaké pravidlá, ako pre posilňovanie čohokoľvek iného - to znamená neprecvičovať dva dni po sebe rovnaké svalové skupiny, dbať na regeneráciu, ale aj dostatočný príjem bielkovín.

Nepodceňujte ani cvičenie, ako je napríklad joga alebo pilates. Pri joge sa v množstve pozícií práve celé paže zapájajú, a tak sa nenásilnou formou tvarujú. Pri joge cvičíte s vlastnou váhou tela, preto je také posilňovanie veľmi prirodzené a zdravé.

Keď budete mať pevné ramená a posilnené bicepsy i tricepsy, ale budú schované pod vrstvou podkožného tuku, budú paže pôsobiť mohutne. Aby ste ich vyrysovali, je nutné zaradiť do tréningu aeróbne cvičenie, ale tiež ľahko redukčný jedálniček. Pre spaľovanie tuku cvičte v aeróbnom pásme aspoň 3 - 5x týždenne. Vynechajte sladkosti, biely cukor a bielu múku, obmedzte solenie, vyprážané pochúťky a jedzte pravidelne.

Nebojte sa, že po niekoľkých cvikoch na paže budete vyzerať ako kulturista - väčšina žien nemá potenciál a ani hormóny pre naberanie svalovej hmoty. Ak ste však tou výnimkou, ktorej sa svaly rysujú aj nadobúdajú rýchlejšie, precvičujte telo bez závažia, len s vlastnou váhou.

Tricepsy posilňujte kedykoľvek počas dňa, či už doma alebo v práci. Oprite dlane o stoličku, prsty smerujte k chrbtu. Boky posuňte dopredu, nechajte pokrčené kolená a s výdychom lakte skrčte. S nádychom ich potom vystrite späť a vnímajte, ako sa krásne zapájajú.

Na jar a v lete je veľmi príjemné nosiť ľahké tielka a šaty s tenkými ramienkami. Tým, že budete mať pevné ramená a paže, docielite príťažlivý vzhľad a nebudete sa musieť zahaľovať do svetrov a šatiek.

Neleňošte v posilňovaní rúk ani v zime - je lepšie byť fit po celý rok a celý život, než len v sezóne krátkych rukávov. Uvidíte, že až po prvýkrát tento rok oblečiete plavky, nebudete svoj čas ani úsilie ľutovať.


Autor: Veronika Staňková


Hodnotenie Hodnotenie Hodnotenie Hodnotenie Hodnotenie

Späť Späť na zoznam článkov

Súvisiace články
Cvičenia a trendy Ako správne cvičiť v posilňovni od A až po Z
Radíme Prvá návšteva posilňovne - Návod ako na to!
Cvičenia a trendy Ako na pohyb a cvičenie s kilami navyše