Fithall magazín

Utorok 2.3.2021 meniny má Anežka

Cvičenia a trendy

Kedy začať cvičiť a v akej frekvencii?

Kedy začať cvičiť a v akej frekvencii?Na úvod hneď jedna dobrá správa - s cvičením možno začať v akomkoľvek veku. Čím skôr s pohybom začnete, tým lepšie. Niekoho rodičia k športu síce v detstve neviedli, ale to vôbec neznamená, že by ste nemohli svoju športovú kariéru naštartovať práve dnes. Nemusíte behať maratóny ani denne hopsať na lekciách aerobiku, ide totiž hlavne o to, nájsť si druh pohybu, ktorý Vám vyhovuje.

 

ČÍTAJTE TIEŽ:

Žite zdravo a telo vám poďakuje

Aeróbna činnosť - prostriedok ako zredukovať svoju váhu

Ako sa motivovať k cvičeniu a správnemu stravovaniu?

 

V detstve by malo byť cvičenie hlavne zábavou. Nenúťte svojich potomkov do vrcholových výkonov a nebuďte sklamaní ich slabšou motiváciou. Deti sa musia naučiť pohyb milovať a vnímať ho ako bežnú a neoddeliteľnú súčasť života, nie ako honbu za medailami. Výhodou detí je fakt, že sa hýbu rady, samé a spontánne, bez toho, aby sa do cvičenia museli nútiť. Behajú z radosti, nie kvôli chudnutiu alebo kondícii.

V puberte sa situácia začína trochu komplikovať. Nastáva obdobie, kedy majú mladí na práci iné, oveľa dôležitejšie veci, než chodiť niekam na tréningy a hlúpo sa potiť pri športe. Práve v tomto veku je ale pohyb extrémne dôležitý, pretože môže zmierniť priberanie na váhe u dievčat, pomáha v rozvoji svalovej hmoty u chlapcov, ale tiež vďaka športu budú chodiť s menšou pravdepodobnosťou po baroch a krčmách.

V dospelosti si väčšinou ľudia sami uvedomujú, že im pohyb robí dobre. Nie je vhodný len ako prevencia nárastu hmotnosti, ale tiež zamedzuje bolestiam chrbta, zlepšuje fyzickú kondíciu a pôsobí ako tlmič stresu.

Rovnako tak v starobe by športovanie nemalo byť tabu. Každým krokom , ktorý človek urobí, prospieva svojmu telu aj nálade, zdraviu i psychickej pohode.

Otázka frekvencie cvičenia je zložitejšia. Každé ľudské telo je jedinečné, a preto nie je možné paušálne povedať, kto by mal ako často cvičiť. Deti sa môžu hýbať celý deň a sú k neuťahaniu. Mladí ľudia majú schopnosť rýchlejšej regenerácie po fyzickej záťaži, a preto často znášajú veľmi dobre až 6 tréningov týždenne ak tomu im zostane energia na párty a ponocovanie.

S pribúdajúcim vekom klesá schopnosť regenerácie organizmu, človek sa ľahšie unaví a na šport už tiež nie je toľko času. Stačí preto športovať 2 - 3x týždenne, v závislosti na druhu pohybovej aktivity.

Ak je Vaším zámerom chudnutie alebo naopak nárast svalovej hmoty, musí sa tomu cvičenie prispôsobiť. V prvom prípade je dôležité venovať sa aeróbnej aktivite minimálne 3x týždenne, v druhom zase zaradiť pravidelný silový tréning.

Pre všetky vekové kategórie je vhodná joga, ktorú môžu cvičiť deti aj seniori. Prirodzený pohyb vo forme chôdze a pomalého behu tiež nerobí rozdiely vo veku - len si prispôsobíte rýchlosť.

V akomkoľvek veku je nutná pravidelnosť, pretože nárazové cvičenie Vám môže akurát ublížiť. Nezáleží na tom, či športujete denne, alebo sa na lekciu cvičenia vypravíte 1x za týždeň - dôležité je, aby malo cvičenie vo Vašom diári pevné miesto a vnímali ste ho ako spríjemnenie bežných dní.

Dajte si pozor na to, aby ste sa nestali otrokmi cvičenia a v prípade vynechania pohybovej aktivity sa netrápili výčitkami svedomia - šport nesmie byť neurotickou potrebou, ale aktivitou, ktorá prispieva k lepšej kvalite života.

 

 

Autor: Veronika Staňková


Hodnotenie Hodnotenie Hodnotenie Hodnotenie Hodnotenie

Späť Späť na zoznam článkov

Súvisiace články
Cvičenia a trendy Stres zažeňte pohybom!
Cvičenia a trendy Pohybová aktivita a jej vplyv na človeka
Cvičenia a trendy Zabavte deti pohybom