Fithall magazín

Sobota 10.4.2021 meniny má Július

Cvičenia a trendy

Ako naučiť deti pravidelne športovať

Ako naučiť deti pravidelne športovaťNávyky, ktoré máme v dospelosti, majú svoje korene v detstve. Preto je dôležité deti už od malička učiť, že je potrebné zdravo jesť a pravidelne cvičiť, aby bol človek fit celý život.

 

ČÍTAJTE TIEŽ:

Desatoro, ako predísť nadváhe detí

Vyžeňte deti von

Zabavte deti pohybom

 

Aby si mohli deti osvojiť návyky svojich rodičov, potrebujú žiaduce správanie vidieť. Učia sa totiž napodobňovaním. Je síce pekné deťom stále dookola veci vysvetľovať, zdôrazňovať a poučovať ich, ale taká forma učenia nie je nikdy tak silná, ako práve napodobovanie.

 
Ak teda usilujete o to, aby sa Vaše deti naučili pravidelne športovať a pohyb sa stal prirodzenou súčasťou ich života, ale sami máte k cvičeniu odpor, je Vaša snaha takmer zbytočná. Keď naopak Vaše ratolesti denne vidia ako obúvate tenisky a vybiehate do lesa, nemusíte im o behaní nič rozprávať  -časom budú vnímať každodenný beh ako niečo úplne prirodzené.

Deti nie sú, na rozdiel od dospelých, leniví tvorovia. Leňochov z nich robia televízory, počítače, tablety a pasívny spôsob života rodičov. Preto je dobré limitovať elektronickú zábavu na určitý počet hodín týždenne a vo zvyšnom voľnom čase vystrkovať potomkov von, na čerstvý vzduch.

Deťom tiež veľmi prospievajú vedené športové krúžky, kde sa môžu stretávať so svojimi rovesníkmi. Tu vidia, že športovať je normálne, pretože to predsa robí kopa spolužiakov a kamarátov. Vo vedenom krúžku sa navyše naučia počúvať autoritu trénera, učia sa chodiť niekam pravidelne, aj keď sa im napríklad práve nechce, sú zodpovední voči ostatným v kolektíve a trénujú si komunikáciu s rovesníkmi.

Výber športového krúžku by mal rešpektovať individualitu dieťaťa. Zo športu by sa mala stať automatická a samozrejmá činnosť, ako je potrebné chodenie do školy, ale dieťa nesmie chodiť športovať s odporom. Mladšie deti väčšinou potrebujú v krúžku niekoho známeho, kamaráta, na ktorého sa budú tešiť, pretože výkon samotný ich motivuje málokedy. Naopak deti na základných školách bývajú výkonovo zamerané, preto pre nich môže byť lákadlom práve úspech.

Keď dieťa niekam prihlásite, trvajte na tom, aby sa športu zúčastnilo pravidelne. Nenechávajte ho doma len preto, že sa mu nikam nechce, že má veľa učenia, alebo že najlepší kamarát tiež nejde. Deti sa tak prirodzene učia zodpovednosti, pravidlám, dochvíľnosti aj systematickosti, a to sa im v neskoršom živote bude veľmi hodiť.

S dieťaťom športujte aj Vy sami - je to skvelá príležitosť, ako spoločne tráviť voľný čas, ako deti spoznať v inom kontexte, ale aj možnosť, ako dieťaťu ukázať v inom svetle seba.

Ak neviete korčuľovať alebo lyžovať, nebojte sa prihlásiť sa do lyžiarskej školy spoločne. Vaše deti uvidia, že niečo nevedieť nie je žiadna hanba, ale nechávať to tak, áno. Spoločné začiatky vás zblížia a Vy aj Vaše deti budete na také chvíle spomínať celý život.

Pre unavených a upracovaných rodičov je určite pohodlnejšie nechať potomkov sedieť pred televíziou, ale s trochou sebazaprenia a vôle, športovanie prospeje nielen Vašim deťom, ale aj Vám samotným. Zmapujte možnosti vo Vašom okolí a už na budúci víkend si naplánujte návštevu zimného štadióna, choďte na bazén, alebo aspoň na dlhú prechádzku. Cvičiť s deťmi môžu tiež mamičky doma - na internete nájdete nepreberné množstvo videí, ktoré Vám ukážu , ako malé deti do zlepšovania fyzickej kondície zapojiť.


Autor: Veronika Staňková


Hodnotenie Hodnotenie Hodnotenie Hodnotenie Hodnotenie

Späť Späť na zoznam článkov

Súvisiace články
Jedlo a výživa Zdravé varenie pre vaše deti
Jedlo a výživa Čo servírovať v zime deťom na tanier?
Cvičenia a trendy Prečo a ako cvičiť s bábätkami