Fithall magazín

Piatok 26.2.2021 meniny má Viktor

Cvičenia a trendy

Ako posilňovať svaly tváre

Ako posilňovať svaly tváreSvaly tváre síce nechodíme posilňovať do fitness centier a nestojíme o ich rast a zosilnenie, ale to vôbec neznamená, že by celý deň zaháľali. Tvár tvoria dve hlavné skupiny svalstva - svaly mimické a svaly žuvacie. Ako už samotné označenie napovedá, žuvacie svaly sa podieľajú na žuvaní potravy. Trénujete teda pri každom jedle. U niektorých ľudí ich dokonca môžete pri akcii pozorovať v miestach, kde sa spája horná a dolná čeľusť. Aby žuvacie svaly príliš nezmohutneli, dajte si pozor na nadmerné a usilovné žuvanie žuvačiek. Sval je skrátka sval a posilňovaním sa môže naozaj zväčšiť.


ČÍTAJTE TIEŽ:

Ovocie pre krásu

Desatoro, ako si udržať mladistvú pleť

Morská voda, živá voda

 

Mimické svaly sa zase starajú o to, aby mala tvár informačný a komunikačný charakter. Výraz tváre totiž primárne slúži na vyjadrovanie emócií, či kladných alebo záporných, a tieto emócie by mal byť druhý človek schopný rozlúštiť. Každý sa určite stretol so situáciou, kedy nepočul hlas druhého, ale na základe výrazu v tvári odhadol, čo práve prežíva či na čo myslí.
 
Prostredníctvom mimických svalov komunikujeme a oznamujeme okoliu, či sme smutní, veselí, nahnevaní, prekvapení a podobne. Je zaujímavé, že signály tváre sú ľuďmi chápané rovnako naprieč kontinentmi. Vycerené zuby, zdvihnuté kútiky úst a oči roztiahnuté do šírky znamenajú radosť a veselie, nech ste v amazonskom pralese alebo preľudnenom New Yorku.

Pôvodne bola tvár našich dávnych predkov tvorená málo členeným kožným svalom, ktorý sa evolúciou prepracoval až do dnešnej podoby. Mimických svalov existuje mnoho, ale len niektoré z nich aktívne využívame. Jednotlivé duševné stavy potom odráža súčinnosť viacerých z nich. Iba niekoľko málo jedincov vie tieto svaly natoľko dobre ovládať, že sa môžu živiť trebárs ako mímovia.

V učebniciach anatómie by ste našli štíhly nosový sval, zvrašťovač obočia, zdvíhač nosového krídla a hornej pery, malý jarmový sval, veľký jarmový sval, sťahovač dolnej pery či sťahovač ústneho kútika. Iba niektorí ľudia majú tiež smiechový sval, ktorý vytvára roztomilé jamky v lícach, alebo bradový sval, tvoriaci jamku v brade.

U dospelých osôb mimika pravdivo vyjadruje vnútorné rozpoloženie len do určitej miery - kontrolu nad grimasami má totiž mozgová kôra a môžeme ich teda čiastočne vedome ovládať - pretvarovať sa.

Precvičovanie svalov tváre napríklad formou tvárovej jogy má niekoľko výhod. Po prvé sa vďaka cvičeniu prekrvuje pokožka tváre a kontúry pleti sa spevňujú, ale tiež existuje teória, ktorá hovorí, že výraz v tvári môže mať vplyv na vnútorné pocity. Skúste si preto každé ráno stúpnuť pred zrkadlo a usmiať sa na seba, hoci sa radostne v tú chvíľu necítite a uvidíte, že Vám po chvíli bude lepšie. Naopak stále zamračenou tvárou môžete náladu zhoršiť sebe i druhým.

Mimické svaly sa dá naučiť ovládať. Mímovia aj hráči pokru musia svoje výrazy cvičiť, aby dosiahli v danej profesii úspech, ale ovládnutie tváre môže priniesť zisk aj Vám.

Svaly tváre vždy po zaľahnutí do postele vedome uvoľnite, aby sa Vám zbytočne netvorili vrásky. Cez deň ich čo najviac posilňujte smiechom - tým tiež posilníte aj svaly brucha a chrbta!


Autor: Veronika Staňková


Hodnotenie Hodnotenie Hodnotenie Hodnotenie Hodnotenie

Späť Späť na zoznam článkov

Súvisiace články
Cvičenia a trendy Stres zažeňte pohybom!
Cvičenia a trendy Pohybová aktivita a jej vplyv na človeka
Cvičenia a trendy Cvičte a bude sa vám lepšie spať