Fithall magazín

Nedeľa 7.3.2021 meniny má Tomáš

Cvičenia a trendy

Skialpinizmus - keď vám len lyžovanie nestačí

Skialpinizmus - keď vám len lyžovanie nestačíMilovníkom lyžovania niekedy už nestačí len kopce schádzať, ale túžia aj vrcholy zdolávať. To im umožní skialpinizmus, ktorý sa v poslednej dobe stal veľmi obľúbeným koníčkom najmä pre vyznávačov adrenalínových športov a aktívnych ľudí, ktorí radi zdolávajú prekážky a skúšajú nepoznané.

Skialpinizmus utužuje telo i myseľ. Pri zdolávaní prekážok zistíte aké máte fyzické i psychické rezervy, vďaka čomu máte skvelú možnosť sa celkovo zoceliť. Okrem toho sa dostanete na miesta, kam sa bežný lyžiar alebo turista nepozrie. Navyše sa stretnete so zaujímavými a podobne naladenými ľuďmi ako ste vy sami.

Aký je rozdiel medzi skialpinizmom a freeriderom
Skialpinizmus sa vykonáva na lyžiach a freeride na lyžiach alebo snowboarde. Skialpinisti na miesta, odkiaľ plánujú zjazd, stúpajú po svojich, freerideri využívajú vleky, lanovky alebo dokonca helikoptéry (heliskiing). Pešo chodia len krátke úseky, väčšinou na lyžiach alebo snežniciach. Na rozdiel od bežkárov a lyžiarov, ktorí sa pohybujú po vyznačených cestách, sa skialpinisti a freerideri vydávajú do voľných terénov, kde však hrozí, ako pri výstupe tak pri zjazde, pád lavíny.

 

ČÍTAJTE TIEŽ:

Zanzibar - ostrov prevoňaný korením

Pitztal - ľadovec, na ktorom sa zabavia všetci

 

Rekreačnou odnožou skialpinizmu je turistický skialpinizmus (skitouringu), ktorý nevyžaduje špeciálny horolezecký výcvik a nadpriemernú fyzickú kondíciu, takže je prístupný aj bežne zdatným jedincom. Tradičný skialpinizmus je viac zameraný na zjazd. Svahy, ktoré sa schádzajú, sú extrémnejšie a výstupy hore náročnejšie. Pri výstupe je často nevyhnutné používať horolezecké pomôcky ako mačky, cepín, atď. Na strmších úsekoch je niekedy nevyhnutné si lyže pripevniť na batoh a niesť ich na chrbte. Preto sú vo výhode pri tomto športe jedinci s dobrou fyzickou kondíciou.

Lavínový kurz
Lavínové nebezpečenstvo neradno podceňovať, preto skialpinisti väčšinou absolvujú lavínový kurz, kde sa naučia zaobchádzať s lavínovým vyhľadávačom, sondou a lopatou pri nácviku vyhľadávania zasypaného človeka v reálnych podmienkach. Toto vybavenie je potom nevyhnutnou súčasťou výbavy.

Rekreačným skialpinistom sa odporúča používať moderné digitálne vyhľadávače, pretože ich obsluha je jednoduchšia a nevyžaduje toľko skúseností ako staršie analógové prístroje. Pre pokročilejších adeptov skialpinizmu alebo freeriderov je vhodné absolvovať aj ďalší kurz priamo v teréne, na ktorom sa naučia plánovať trasy v konkrétnej lokalite za konkrétnej lavínovej situácie.

Skialpinistické kurzy
Základné kurzy skialpinizmu môžete absolvovať v Krkonošiach. Ak by ste chceli vyraziť do zahraničia, je nutné absolvovať najprv kurz v našich podmienkach, kde sa naučíte základy skialpinizmu a zoznámite sa s technikami výstupu i zjazdu. Vyskúšate si ako správne zaobchádzať s viazaním, ako používať pásy a mačky na lyžiach. Súčasťou kurzov býva aj zapožičanie skialpinistickej výbavy a ubytovanie v jednoduchých horských chatách, vrátane inštruktora. Niektoré kurzy zahŕňajú aj lavínové prednášky. Ak pochybujete o svojej zdatnosti, nemusíte mať obavy. Tieto kurzy sú určené aj bežným lyžiarom. Na prevádzkovanie skialpinizmu v Tatrách sú už podmienky prísnejšie a je potrebné, aby jedinec mal už nejaké skúsenosti. Na Slovensku môžu totiž tento šport vykonávať len skialpinisti a horolezci organizovaní v horolezeckých zväzoch a pred každou výpravou sa musia nahlásiť Správe národného parku. Na jedno miesto sa smie za deň vydať maximálne 30 osôb.

Potrebné vybavenie
Skialpové lyže (Silvretta, Dynafit, Blizzard), viazanie (Silvretta, Diamir), skialpové topánky (Nordik), stúpacie pásy (Contur a Coll-tex).


Hodnotenie Hodnotenie Hodnotenie Hodnotenie Hodnotenie

Späť Späť na zoznam článkov