Fithall magazín

Pondelok 1.3.2021 meniny má Albín

Cvičenia a trendy

Máj lásky čas aneb cvičenie pre dvoch - 2. diel

Máj lásky čas aneb cvičenie pre dvoch - 2. diel

Kto spaľuje lepšie? Ženy alebo muži?To, že sú hovory o chudnutí medzi ženami veľmi časté, už asi neprekvapí nikoho. Nielen ženy ale riešia svoj vzhľad a svoje kilogramy - dnešní muži totiž tiež chcú vyzerať dobre a byť fit. V poslednej dobe sa rozšírila ponuka časopisov o tituly pre pánov, na ktorých stránkach sa vystavujú svalnatí a opálení jedinci a tým je kladený tlak aj na nich.

Medzi ženami a mužmi je pri zbavovaní sa nadbytočných kilogramov obrovský rozdiel. Odlišnosti sú dané inou stavbou tela, genetikou, pomerom svalovej hmoty a tuku, ale aj psychikou.


ČITAJTE TIEŽ:

Máj lásky čas aneb cvičenie pre dvoch - 1. diel

 

Priemerný muž má oveľa viac svalovej hmoty a menej tuku, než priemerná žena. Kým ženské telo je optimálne zložené z 15 - 25% z tukového tkaniva, mužské len z 10 - 20%. Väčšie množstvo tuku zaisťuje ženskému organizmu schopnosť menštruovať, otehotnieť a dieťa donosiť. Tiež zásoby energie, ktoré sa v tukových bunkách žien skrývajú, boli pre ľudstvo výhodné v obdobiach, kedy nebol dostatok potravy. Ženy väčšinou redukujú hmotnosť ťažšie než muži práve z tohto evolučného dôvodu. Kým muž, ktorý má málo podkožného tuku, je stále schopný reprodukcie, u žien s nedostatkom tuku sú s reprodukciou ťažkosti.

Vďaka tomu, že majú páni oveľa vyšší podiel svalovej hmoty v tele, majú tiež oveľa rýchlejší bazálny metabolizmus, takže spaľujú energiu aj v momente, keď nič nerobia. Pri cvičení preto tiež spotrebúvajú viac energie a svaly sa im začnú pod kožou rysovať oveľa rýchlejšie.

Väčší podiel svalstva má u silnejšieho pohlavia opäť evolučnú príčinu. Muži boli lovci a zabezpečovali potravu ženám a deťom. K tomu, aby získali korisť, potrebovali silné a vytrvalé svaly, zatiaľ čo ženy na nich čakali v jaskyni, strážili oheň a zbierali plody.

Za rast svalov je zodpovedný hormón testosterón, ktorý ženské telo produkuje len v minimálnom množstve, preto ani nie je možné, aby si ženy vypracovali také svalstvo ako muži.

Pri zbavovaní sa nadbytočných kilogramov muži zvyčajne pridajú na pohybovej aktivite a menej obmedzujú jedálniček. Naopak ženy majú skôr tendenciu držať diéty, takže sa ich metabolizmus začne spomaľovať a neredukujú hmotnosť tak efektívne.

Ďalším faktorom, ktorý hrá pri chudnutí žien a mužov rolu, je psychika. Zatiaľ čo u žien je cenený predovšetkým vzhľad, u mužov sú podstatné iné vlastnosti. Médiá prezentujú, ako by malo ženské telo vyzerať, a ak tomu tak nie je, je niečo v neporiadku. Ako ideál sú predkladané modelky a herečky, nie vedkyne či lekárky. U mužov naopak záleží na ich schopnosti zaobstarať si potrebné zdroje, ale aj o ochotu sa o svoje zdroje so ženou podeliť. Schopný a úspešný muž je totiž nositeľom kvalitných génov pre potomstvo.

Ak sa rozhodnete, že budete chudnúť a športovať s partnerom, nikdy svoje úspechy neporovnávajte. Pamätajte na to, že vaše organizmy pracujú úplne odlišne, radujte sa zo spoločne stráveného času a vzájomne sa motivujte a podporujte.

 

 

Páčila sa vám joga vo dvojici s trénerkou Katkou Burešovú? Ak áno, tak si môžete zacvičiť s partnerom u ďalšieho z nich.

 

Maj-lasky-cas-aneb-cvicenie-pre-dvoch-2diel.jpg

 


Hodnotenie Hodnotenie Hodnotenie Hodnotenie Hodnotenie

Späť Späť na zoznam článkov

Súvisiace články
Cvičenia a trendy Máj lásky čas aneb cvičenie pre dvoch - 1. diel