Fithall magazín

Piatok 5.3.2021 meniny má Fridrich

Cvičenia a trendy

Čo tak skúsiť intervalový tréning?

Čo tak skúsiť intervalový tréning?Pravdepodobne viete, že chudnúť bez cvičenia nie je práve múdre. Keď obmedzíte len stravu, Vaše telo bude čerpať energiu z pracne vybudovaných svalov, pretože je to oveľa pohodlnejšie, než siahať do zásob tuku. Ak ku správne zostavenému jedálničku pridáte pohyb, Vaše svaly nebudú ubúdať, naopak sa začnú pekne spevňovať a rysovať. Pre budovanie svalov je jednoznačne prínosom silový tréning, pre redukovanie tukových rezerv naopak tréning aeróbny, vytrvalostný.

Všeobecne sa má teda za to, že pre chudnutie je najvhodnejší práve aeróbny tréning, pri ktorom by ste mali cvičiť 4-5x týždenne, aspoň po dobu 30 - 60 minút. Pri takomto cvičení prebiehajú metabolické procesy za prítomnosti kyslíka. Ten je využívaný predovšetkým k premene tukov na energiu a Vy potom krásne chudnete. Opakom aeróbneho cvičenia je cvičenie anaeróbne, čiže za nedostatočného prísunu kyslíka. Ide o veľké fyzické výkony počas krátkej doby, ako napríklad pri šprinte.


ČÍTAJTE TIEŽ:

Nezabúdajte na paže. Ochabnuté paže nikoho nezaujmú.

Ako sa zbaviť tuku na bruchu

Skoncujte s väčším pozadím raz a navždy

 
Pravidelným cvičením v aeróbnom pásme zlepšíte výkonnosť kardiovaskulárneho systému, znížite riziko srdcových chorôb, vysoký krvný tlak aj cholesterol a zbavíte sa prebytočného tuku.

Najbežnejšou formou aeróbneho tréningu je kontinuálne cvičenie v relatívne stálom tempe, ako je trebárs Spinning, HEAT, aerobic, vytrvalostný beh či Zumba. Je však možné, že sa po čase pravidelného dochádzania na také cvičebné lekcie Vaše chudnutie zastaví, pretože si organizmus na záťaž skrátka zvykne a naučí sa s tukovými zásobami lepšie hospodáriť. V tejto chvíli prichádza na rad intervalový tréning. Pri takomto tréningu sa naopak striedajú krátke intervaly maximálnej intenzity s odpočinkom.

Vďaka intervalovému tréningu docielite zrýchlenie Vášho metabolizmu a efektívnejšieho spaľovania tukov. Zapojíte vice svalových vlákien, ktoré budú silnieť a vyžadovať viac energie, čím opäť podporíte chudnutie. Ďalšou výhodou je aj časová úspornosť, pretože stačí cvičiť približne 15 - 20 minút. Vopred si naplánujte dĺžku záťaže (napr. 20 sekúnd šprint) aj dĺžku pauzy (napr. 40 sekúnd vyklusávánia), ale aj počet opakovaní. Pozitívnym psychologickým efektom je tiež vedomie, že Vás čaká len niekoľko desiatok sekúnd intenzívnej driny, po ktorej bude nasledovať pauza, nie hodinové monotónne cvičenie.

Bežné aeróbne aktivity rozhodne nezatracujte, pretože majú na kondíciu a chudnutie obrovský vplyv, ale čas od času ich preložte práve intervalovým tréningom, ktorý Váš metabolizmus nakopne na vyššie obrátky a Vám dodá chuť k ďalšiemu cvičeniu.


Hodnotenie Hodnotenie Hodnotenie Hodnotenie Hodnotenie

Späť Späť na zoznam článkov

Súvisiace články
Cvičenia a trendy Stres zažeňte pohybom!
Cvičenia a trendy Pohybová aktivita a jej vplyv na človeka
Cvičenia a trendy Cvičte a bude sa vám lepšie spať