Fithall magazín

Streda 21.10.2020 meniny má Uršuľa

Bývanie a záhrada

Príliš chladná klimatizácia v horúčave škodí

Príliš chladná klimatizácia v horúčave škodíPobyt v klimatizovaných miestnostiach počas úmorných horúčav je príjemný do tej doby, než začneme trpieť bolesťami hlavy, nádchou, slzením očí, bolesťou v krku alebo sa nám k tomu všetkému zablokuje chrbtica. Ak je totiž rozdiel medzi vonkajšou páľavou a teplotou vo vnútri väčší ako sedem stupňov, alebo si človek celý deň nechá vetrákom hnať vzduch priamo na seba, zdravotné problémy sú nevyhnutné.

 

ČÍTAJTE TIEŽ:

Čo robiť, keď je vonku horúco?

Majte potenie pod kontrolou

Dehydratácia - letný strašiak

 

Čo možno neviete
V klimatizovaných miestnostiach hrozí ľuďom vedľa zdravotných ťažkostí a tiež priberanie. Neprirodzený chlad totiž vyvoláva chuť k jedlu, kým horúčava chuť k jedlu podprahovo brzdí.

Dôležité je správne nastavenie
O vplyve klimatizácie na zdravie sa vedú dlhoročné spory - výrobcovia uisťujú, že správne nastavený systém zdraviu neškodí. Rozdiel medzi vonkajšou a vnútornou teplotou podľa nich ale nemá byť väčší ako päť až šesť stupňov. U vetráku potom platí, že nemá prúd vzduchu mieriť priamo na toho, kto sa chce ochladiť. Človek sa nadmerne potí, vysychajú mu sliznice, pália ho oči.

Pomôže vlhký vzduch
Ideálne je v klimatizovaných miestnostiach vzduch priebežne zvlhčovať - pokiaľ nie je v klimatizácii zabudovaný zvlhčovač, pomáha zaliať kvety či nechať prúdiť vodu vo fontánke, vzduch zvlhčuje aj voda v akváriu. V horúčave osvieži vlažná sprcha, v rade firiem už ľudia túto možnosť majú. Z kvetov sú pre osvieženie vzduchu vhodné tie, ktoré majú veľké listy a spotrebujú veľa vody.

Ženy sú menej odolné

Klimatizáciu zvyčajne znášajú horšie ženy, bývajú oproti mužom zimomravejšie. Je to u nich dané historicky, žena sa musela naučiť, kedy už je pre deti príliš zima. Majú tiež tenšiu vrstvu kože ako muži, takže ich nemá čo zahriať. Naopak muži sa viac potia, pretože bývajú väčší a silnejší a majú viac potných žliaz. Muž vypotí za hodinu údajne až 250 mililitrov vody, žena 180 mililitrov.

Pitný režim

Pri pobyte v miestnostiach s klimatizáciou alebo vetrákmi radia lekári viac piť. Najvhodnejšia je čistá voda, pre doplnenie minerálov slabé minerálky. Alkohol v minimálnych dávkach niektorí povoľujú, iní pred ním varujú. Záchranka má občas zvýšené počty výjazdov, pretože medzi pacientmi s infarktom alebo epileptickým záchvatom je aj pár ľudí, ktorí pitný režim dodržiavajú práve pitím alkoholu.

Ako predísť teplotnému šoku
Ak je klimatizácia nastavená na príliš nízku teplotu, mal by človek hneď ako vyjde z chladnej miestnosti do horúcich ulíc, chvíľu zotrvať na neklimatizovanej chodbe a napiť sa minerálky. Zabráni tak teplotnému šoku. Ak cestuje autom, nemal by dávať klimatizáciu na maximum. Pri vystupovaní z auta by totiž mohol nastať kolaps obehového systému. Teplota v aute by nemala klesnúť pod 21 stupňov Celzia. Niekoľko desiatok minút pred plánovaným koncom jazdy je nutné začať s postupným vyrovnávaním teploty vo vnútri auta s okolím.

 

 

Autor: Monika Kuželová


Hodnotenie Hodnotenie Hodnotenie Hodnotenie Hodnotenie

Späť Späť na zoznam článkov