Fithall magazín

Nedeľa 9.8.2020 meniny má Ľubomíra

Voľný čas

Zanzibar - ostrov prevoňaný korením

Zanzibar - ostrov prevoňaný korenímAk sa vám cnie po hrejivých slnečných lúčoch a šume mora, potom sa vydajte na Zanzibar. Jeho ideálna poloha pod rovníkom garantuje po celý rok teplé tropické podnebie. Optimálna doba pre návštevu je práve od novembra až do apríla, kedy denné teploty presahujú 30 ° C a oceán sa týmto teplotám blíži.

Pláže ponúkajú pokoj i rozptýlenie
Široké, dlhé pláže s jemným bielym pieskom na východe a juhovýchode ostrova majú pozvoľný vstup do mora. Na severe (letovisko Nungwi) je vstup prudší a môže tu byť aj väčšie vlnobitie. Kúpanie v Indickom oceáne je ovplyvnené prílivom a odlivom. Za najlepšie pláže sú považované: Matemwe, Pongwe, Jambiani, Bwejuu, Nungwi / Nungui, Fuji Beach. Ak máte radi spoločnosť a nočný život, voľte pláže na severe a východe ostrova. Pokoj však hľadajte na juhu ostrova. Voliť môžete aj medzi letoviskami pre nezabudnuteľnú dovolenku v zimnej sezóne. Hlavným turistickým lákadlom je Uroa / Kiwengwa na východe. Letovisko Paje / Bwejuu / Pingwe je pokračovaním kúzelných zanzibarských pláží na juhovýchode ostrova, stratených v tropickej zeleni. Sever ostrova s letoviskom Nungwi / Kengwa je najstaršou turistickou oblasťou Zanzibaru. Od brehu sa dvíhajú niekoľko metrov nad hladinu vápencové útvary. Medzi týmito bizarnými "skalami" sú kúzelné malé pláže. Letoviska a Stone Town ponúka bohatý nočný život. Môžete si užívať pláže, históriu, kultúru či vykonávať rôzne adrenalínové športy.

ČÍTAJTE TIEŽ:

Pitztal - ľadovec, na ktorom sa zabavia všetci

Skialpinizmus - keď vám len lyžovanie nestačí


Čaro kamenného mesta

Hlavné meto Zanzibaru je Stone Town, ktoré je srdcom celej Unguje. Učaruje vám svojimi úzkymi chladnými uličkami a architektúrou s arabskými, africkými, európskymi i indickými prvkami. Pri prechádzke mestom uvidíte bývalé sídlo zanzibarského sultána - Palác zázrakov, starú portugalskú pevnosť s bývalým trhom s otrokmi. Na miestnom trhu si urobíte predstavu nielen o rozmanitosti tunajšej úrody, ale aj o živote bežných obyvateľov. Navštíviť môžete tiež rodný dom speváka slávnej rockovej skupiny Queen Freddieho Mercuryho. Najslávnejším architektonickým prvkom Stone Townu sú drevené rezbársky zdobené dvere. V domoch boli postavené vždy ako prvé, aby symbolizovali moc a postavenie majiteľa domu. Minúť nemožno slávny dom zázrakov (Beit El-Ajaib), či Old Fort - prvé verejné kúpele Zanzibaru.

Výlety s vôňou

Byť na Zanzibare a neísť na výlet za korením (Spice Tour) - to je ako v Prahe neísť na Karlov most. Uvidíte malé farmy, kde pestujú tunajšie tradičné plodiny: klinček, korenie, vanilku, muškátový oriešok, zázvor, šafran, škoricu, ktoré väčšinou poznáte iba v sušenej podobe. Môžete sa tiež vydať za delfínmi, najlepšie v kombinácii s návštevou prírodnej rezervácie - tropického pralesa Jozani Forest alebo na výlet k Serengeti a ku kráteru Ngorongoro, ktorý je v tieni mohutného Kilimandžára. V tomto prípade ale rátajte s väčším zásahom do peňaženky. Navyše pre cestu na pevninu a späť sa musíte preukázať medzinárodným očkovacím preukazom s platným záznamom o očkovaní proti žltej zimnici. Pri cestách na pevninu sa dá tiež odporučiť antimalarická profylaxia. Napriek tomu môžete zažiť neopakovateľné zážitky.
 
Hra chuťou
Čo určite nezabudnite okúsiť, sú miestne tradičné jedlá, ktoré majú pre nás nezvyklú chuť vďaka použitému čerstvému koreniu, ktoré ostrov preslávilo. Základom je väčšinou mäso s prílohou - zemiakmi, ryžou (Wali) alebo kukuričnou kašou (ugali). A samozrejme plody mora - práve vylovené z mora a čerstvo upečené. Tradičnou svahilskou špecialitou je varenie plodov mora v kokosovom mlieku. Z nápojov si dajte výbornú Masalu - čajovú zmes z vanilky, klinčekov, zázvoru a kardamonu.


 
Zdroj: Exim tours.


Hodnotenie Hodnotenie Hodnotenie Hodnotenie Hodnotenie

Späť Späť na zoznam článkov

Súvisiace články
Jedlo a výživa Zdravie schované pod škrupinou