Fithall magazín

Štvrtok 2.4.2020 meniny má Zita

Sex a vzťahy

 Nikotín - zabijak sexu

Nikotín - zabijak sexuVedeli ste, že fajčenie môže spôsobiť, okrem mnohých chorôb, taktiež poruchy erekcie? Už desať cigariet denne dokáže prekaziť posteľové hrátky až tretine párov.

Mladí muži zahalení do cigaretového dymu zrejme netušia, že si vo veku svojich otcov nebudú môcť užívať plnohodnotný sexuálny život. Až 27% fajčiarov sa totiž stretáva v strednom alebo vyššom veku so závažnými poruchami erekcie. Dlhodobé fajčenie im môže spôsobiť aj impotenciu.

 

ČÍTAJTE TIEŽ:

Princípy zdravého stravovania

Zásady cvičenia doma

Tepová frekvencia

 

Chemikálie v cigaretách, predovšetkým nikotín, totiž poškodzujú cievy. Tie sa postupne zužujú a znižuje sa v nich prietok krvi. Nedostatočné prekrvenie toporivých teliesok u mužov znižuje tlak krvi v penise a tým obmedzuje schopnosť erekcie. "Z výsledkov štúdií vyplynulo, že už dve vyfajčené cigarety denne majú na svedomí nedostatočné prekrvenie mužského prirodzenia a zhoršenú erekciu. Ak muži fajčia 10 cigariet denne, je u nich o 27% vyššia pravdepodobnosť poruchy erekcie. Ak vyfajčia až 20 cigariet denne, zvyšuje sa toto riziko na 45%, "hovorí MUDr. Jana Cermanová z Centra pre závislých na tabaku pri Fakultnej Thomayerovej nemocnici v Prahe.

Mladí muži nemusia následky fajčenia pri sexe pocítiť ihneď, s poruchami erekcie sa väčšinou stretávajú až v strednom a vyššom veku. Tieto problémy úzko súvisia aj s mužskou plodnosťou. V porovnaní s nefajčiarmi je u ľudí závislých na cigaretách až o 60% väčšia pravdepodobnosť, že sa im prirodzenou cestou nepodarí počať dieťa. Závažné poškodenie ciev môže spôsobiť aj veľmi malé množstvo cigaretového dymu. Rovnaké choroby, s ktorými sa stretávajú fajčiari, môžu ohroziť aj osoby často vystavené pasívnemu fajčeniu.

Fajčiari rovná sa bezdetní?

Fajčenie a jeho negatívne dopady neovplyvňujú len schopnosť dosahovať erekciu. Toxíny z cigariet poškodzujú aj kvalitu spermií. V porovnaní s nefajčiarom sú tie fajčiarove menej pohyblivé a kvalitné. "Fajčiari si tak sami znižujú množstvo spermií o 15%. Ak navyše fajčila aj ich matka počas tehotenstva, pripravila tak nevedomky o ďalších 40% spermií.


Chemikálie obsiahnuté v cigaretách majú predovšetkým vplyv na schopnosť spermie oplodniť vajíčko. Tá súvisí s množstvom vyfajčených cigariet. U mužov, ktorí za svoj život vyfajčili 200 až 750 cigariet, sa znižuje úspešnosť oplodnenia na 18%.


Hodnotenie Hodnotenie Hodnotenie Hodnotenie Hodnotenie

Späť Späť na zoznam článkov