Fithall magazín

Nedeľa 11.4.2021 meniny má Estera

Rodina a deti

Ako vybrať dieťaťu koníčka?

Ako vybrať dieťaťu koníčka?Záujmové krúžky sú pre deti prospešné v mnohých smeroch. Koníček, nech je akýkoľvek, vzdeláva, rozširuje obzory, rozvíja osobnosť a objavuje skryté možnosti každého jedinca. Aj na prvý pohľad banálne zbieranie kamienkov dieťa motivuje, aby sa niečo dozvedelo o geológii či mineralógii, obľúbené kreslenie zase podporuje túžbu vyskúšať si rôzne techniky maľovania apod. Vďaka koníčkom sa aj deti učia stanovovať si rôzne ciele, zisťujú akým spôsobom ich dosiahnuť, učia sa rozhodovať a riešiť neočakávané situácie. V budúcnosti ich môžu dokonca inšpirovať aj pri výbere povolania.

Deti idú často v stopách svojich rodičov a ich záujmy sa často odvíjajú od záujmov dospelých. Čas, kedy začať s koníčkami je individuálna a záleží na zrelosti dieťaťa. Ak dieťa vidí, že jeho mama alebo otec vykonáva nejakú záujmovú činnosť, potom mu príde prirodzené sa do nej zapojiť tiež.

Ako vybrať najvhodnejší krúžok

Všetkých rodičov zaujíma, ako ich dieťa trávi voľný čas. Väčšinou každý rodič chce, aby svoj čas deti využívali zmysluplne. Mimoškolské aktivity vychovávajú a rozvíjajú schopnosti rovnakou mierou ako škola, a preto je dôležité zvoliť taký krúžok, ktorý bude pre vaše dieťa najvhodnejší.

 

ČÍTAJTE TIEŽ:

Zabavte deti pohybom

Deti a šport

Ako predísť detskej obezite

 

Poradíme vám základné kritériá výberu:

1. Činnosť vyberajte predovšetkým podľa toho, aby dieťa zvládalo krúžok súbežne so školskými povinnosťami. Ak sa napríklad športové sústredenia často konajú v čase školskej dochádzky, môže sa stať, že dieťa bude postupne výučbu zanedbávať, čo samozrejme ovplyvní jeho prospech v škole.

2. Krúžok by mal vaše dieťa baviť. V niektorých deťoch je ťažké nájsť túžbu niečo robiť. Skúste si s nimi pohovoriť a zároveň ich pozorovať, aké činnosti robia najradšej. Týmto spôsobom ľahko prispôsobíte ich možno skrytý záujem k plnému rozvíjaniu v praxi.

3. Finančná stránka hrá tiež svoju rolu, pretože by bolo neúnosné vydávať za krúžok alebo krúžky viac peňazí, ako ste schopní dlhodobo platiť. Na druhú stranu by ste na deťoch nemali zámerne veľmi šetriť, investície do kvalitného krúžku sa oplatia. Nájdite teda kompromis.

Rozvíjanie potenciálu


Existujú rôzne druhy schopností, ktoré možno rozvíjať. Mali by ste si ale v prvom rade uvedomiť, na čo má vaše dieťa talent. Celkom sme pre vás roztriedili 5 základných okruhov rozvíjania potenciálu a to: tvorivý, jazykový, hudobný, športový a vedomostný (napríklad prírodovedecký krúžok). Stačí len určiť, ktorý z nich je pre vaše dieťa najvhodnejší.

Keramika alebo francúzština?

Pýtate sa, čo je užitočnejšie pre život? Možno by ste sa čudovali, ale oba krúžky sú rovnako významné. Najlepšie by ste túto dilemu vyriešili, keby ste svoju ratolesť nechali chodiť na oboje. Ak takáto možnosť nie je, pozrime sa, aké pozitíva by mohli tieto krúžky priniesť vášmu dieťaťu:

1. Tvorivé krúžky zlepšujú kreativitu a predstavivosť. Ak chodí vaše dieťa na akýkoľvek kreatívny krúžok (môže sa jednať o modelovanie, kreslenie, dielne a pod.), bude potom zručnejšie a plné nápadov. Napríklad z keramiky si odnesie veľa pekných vecí, ktoré vymodeluje a môže byť hrdé na to, čo dokázalo vytvoriť vlastnými rukami. Jednoducho získava hmatateľný dôkaz svojej šikovnosti!

2. Jazykový kurz je skutočne praktický pre budúci život. Ak bude vaše dieťa vedieť jeden jazyk navyše, rozhodne svoje schopnosti uplatní. Dohovorí sa v zahraničí, bude si môcť prečítať noviny alebo literatúru v danom jazyku a trebárs ho to tiež podnieti v záujme o krajinu, v ktorej sa takým jazykom hovorí, pretože súčasťou výučby každého jazyka sú i reálie. Nezabúdajme ani na rozvoj komunikačných zručností. Postupom času sa pravdepodobne dieťa prestane i báť hovoriť s cudzincami alebo o niečom rozprávať pred väčším počtom ľudí.

K týmto záverom však môžete dôjsť len za predpokladu, že dieťa naozaj chce navštevovať vybrané krúžky, inak by sa všetko míňalo účinkom.

Hudobný a športový talent
Ani jeden z nich sa nedá vynútiť. Na rozdiel od jazykového potenciálu je možné ho len čiastočne vylepšiť či posúvať dopredu, aj keď bude váš potomok drieť od rána až do večera. Preto tu obzvlášť platí pravidlo nenútiť svoje dieťa do niečoho, čo mu nejde samo od seba.

 

Rozvíjať vedomostný potenciál v niektorom odbore môže byť veľmi prínosné. Vaše dieťa nemusí byť vybavené žiadnym zvláštnym talentom, aby si osvojilo niektoré vedomosti napríklad z prírodovedeckej oblasti. Jediným kritériom pre výber takého krúžku je skutočný záujem o taký odbor. Nenúťte svoje dieťa do niečoho, čo baví vás, ale umožnite mu rozvíjať sa tam, kde sa cíti najlepšie.


Hodnotenie Hodnotenie Hodnotenie Hodnotenie Hodnotenie

Späť Späť na zoznam článkov

Súvisiace články
Jedlo a výživa Čo servírovať v zime deťom na tanier?
Cvičenia a trendy Po pôrode späť vo forme
Cvičenia a trendy Prečo a ako cvičiť s bábätkami