Fithall magazín

Sobota 11.7.2020 meniny má Milota

Rodina a deti

Vianočné tradície deti milujú, doprajte im ich.

Vianočné tradície deti milujú, doprajte im ich.Umocňujú totiž kúzlo Štedrého dňa a deťom skrátia dlhé čakanie na príchod Ježiška. Navyše pri spoločnom veštení sa zabaví a nasmeje celá rodina. Vyskúšajte si teda niekoľko najznámejších tradičných zvykov a nechajte sa vďaka nim vtiahnuť do atmosféry Vianoc, akú zažívali naši predkovia.

Púšťanie lodičiek

Púšťanie lodičiek patrí k obľúbeným zvykom a údajne veštia, koho čaká dlhý a spokojný život a kto sa presťahuje alebo vzdiali od domova.

Ako na to?

Lodičku vyrobíte z polovice vlašských orechov a pomocou vosku dovnútra pripevníte vianočnú sviečku. Každý člen rodiny má jednu lodičku. Sviečky zapáľte a lodičky spustite na hladinu vody. Dobre vám poslúži napríklad lavór alebo väčší hrniec.

Aká je veštba?
Ten, ktorému sa lodička udrží najdlhšie nad vodou, bude mať dlhý a šťastný život. Ten, ktorému lodička odpláva ku kraju nádoby zostane doma a nečaká ho žiadna dlhá alebo náročná cesta. Ten, ktorému sa lodička udrží skôr v strede umyvadla, môže očakávať odlúčenie od svojich blízkych i na dlhšiu dobu.

 

ČÍTAJTE TIEŽ:

Zdravie schované pod škrupinou

Upečte si zdravé koláčiky

Vianočný pečený čaj

 

Liatie olova
Vianočné liatie olova bolo jednou z najrozšírenejších vianočných tradícií. Pokúste sa vyčítať z tajomných tvarov stuhnutého olova veštbu, ktorá vám povie, čo vás čaká a čo prinesie nasledujúci rok.

Ako na to?

Olovo roztavte na sporáku najlepšie v liatinovej nádobe. Môžete použiť rybárske olovká, alebo si zakúpte sadu na liatie olova, ktorú je už bežne dostať. Akonáhle je olovo tekuté, vlejte ho do nádoby so studenou vodou. Potom nechajte olovo chladnúť vo vode asi päť minút. Nakoniec ho z vody vyberte a podľa tvaru môžete všetci zúčastnení tipovať, čo olovo zobrazuje a čo vám veští do budúcnosti.

Aká je veštba?

Základných tvarov a výkladov je vraj viac ako 20, ale pri troche fantázie iste uvidíte vo vzniknutých tvaroch rôzne obrazce, ktoré vám niečo pripomínajú. Liatie olova je veľmi zábavná vianočná tradícia, ktorú milujú najmä deti, pretože zaváňa nebezpečenstvom s nádychom tajomstva.

Rozkrojenie jablka
Krájanie jablka na Vianoce dodržiavali už naši predkovia a veštili z rozkrojeného jadrovníka, či budú nasledujúci rok zdraví alebo chorí.

Ako na to?

Po štedrovečernej večeri rozkrojte jablko naprieč na dve polovice.

Aká je veštba?

Ak v jablku objavíte jadrovník v tvare hviezdičky, potom sa môžete tešiť na zdravie a šťastie. Ak nájdete jadrovník v tvare krížika, ohlasuje to príchod choroby alebo smrti. Ak je jablko červavé, čaká vás podľa tradície choroba.

Čakanie na zlaté prasiatko
Tradícia vychádza zo štedrovečerného prísneho pôstu a je určená predovšetkým deťom, aby toľko nemaškrtili. Zlaté prasiatko sa ukáže každému, kto nejedol až do štedrovečernej večere. Väčšinou sa hľadá odlesk na stene.

Ako na to?
Nejedzte!

Aká je veštba?
Táto tradícia sľubuje, že ak sa až do večera vydržíte postiť a nebudete ujedať čokoládu zo stromčeka, sladkosti z vianočného stola a ďalšie dobroty, uvidíte večer za odmenu zlaté prasiatko. Stačí, keď potom budete hľadať po stenách odlesky od svietiaceho stromčeka alebo sviečok a nejaké to "zlaté prasiatko" sa vám iste zjaví.

Hádzanie črievice

Táto tradícia vznikla pravdepodobne z predpokladu, že každá slobodná dievčina sa nemôže dočkať toho, až sa vydá a preto na Štedrý deň vyzvedá, či sa jej to nasledujúci rok podarí.

Ako na to?

Dievča sa postaví chrbtom ku dverám a cez rameno hodí smerom dozadu črievičku.

Aká je veštba?
Ak topánka dopadne tak, že ukazuje špičkou ku dverám, dievča sa vydá a odíde z domova. V opačnom prípade zostane doma. Ak máte doma aj malé dievčatká, môžete s nimi túto vianočnú tradíciu skúsiť tiež. Je to zábavný vianočný zvyk.

Šupina pod tanierom
Rybie šupiny by podľa tradície mali prinášať peniaze. Ak teda šupiny nájdete pod svojím tanierom pri štedrovečernej večeri, čaká vás hojný rok.

Ako na to?
Nezabudnite pod taniere na štedrovečernej večeri položiť šupiny z kapra.

Aká je veštba?

Kto pri večeri šupiny pod svojím tanierom nájde, čaká ho po celý rok dostatok peňazí. Predtým to bývalo ešte spojené s hojnosťou úrody a žatvy. Kapriu šupinku si potom dajte do peňaženky medzi mince a nechajte ju tam až do budúcich Vianoc. Šupina vraj bude svojim kúzlom držať peniaze v peňaženke, aby sa tak ľahko nerozkotúľali.


Hodnotenie Hodnotenie Hodnotenie Hodnotenie Hodnotenie

Späť Späť na zoznam článkov

Súvisiace články
Jedlo a výživa Rýchlo, chutne, diétne - 1.diel
Rodina a deti Majú sa deti na Mikuláša strašiť?
Jedlo a výživa Čo servírovať v zime deťom na tanier?