Fithall magazín

Piatok 24.1.2020 meniny má Timotej

Rodina a deti

Majú sa deti na Mikuláša strašiť?

Majú sa deti na Mikuláša strašiť?Mikuláša budeme za pár dní na uliciach opäť stretávať. My dospelí sa pri pohľade na prezlečené postavy len pousmejeme, ale malé deti môžu cítiť napätie, hoci prísľub drobných darčekov a sladkostí je pre nich lákavý. Čerti hrkajúci reťazami v nich môžu dokonca vyvolávať takú úzkosť, že zo seba nevydajú ani hlásku, nieto požadovanú básničku. Ponúka sa teda otázka, máme deti strašiť? Zistili sme, čo na to hovoria psychológovia.

 

ČÍTAJTE TIEŽ:

Ako udržať dieťatu správnu váhu

Čo servírovať v zime deťom na tanier

Zdravie schované pod škrupinou

 

Trochu z histórie
Mikuláš je svätec a priateľ detí, patrón zajatcov, ochranca dobrej svadby, biskup, mučeník, vyznávač a pomocník v núdzi. To všetko charakterizuje tohto obľúbeného svätca! Za svojho života sa stal okolo r. 300 biskupom v Myre a okolo roku 310 bol vzatý do zajatia, kde bol ťažko mučený. Zomrel 6. decembra, v roku medzi 345 a 351. A práve v podvečer, deň pred jeho smrťou, teda 5. decembra, navštevuje v sprievode anjela a čerta (v Nemecku v sprievode čeľadníka Ruprechta) deti a obdarúva ich alebo karhá za ich zlé správanie. Oblečenie a meno Mikuláša sa krajovo aj národnostne dosť líši. Zaujímavé tiež je, že vzhľad Mikuláša, ktorý je dnes všeobecne v povedomí, bol vytvorený len pred 100 rokmi maliarom Moritzom von Schwindom, ktorý namaľoval muža s dlhou bradou v plášti s kapucňou olemovanou kožušinou.

Čo radia odborníci

Psychológovia odporúčajú, aby sme svoje ratolesti na stretnutie s Mikulášom, čertom a anjelom vopred pripravili a povedali im pravdu. Mikuláš je len prezlečený človek, ktorý znázorňuje svätého Mikuláša, ktorý žil vtedy a vtedy a robil to a to, a preto si ho pripomíname. Cudzie postavy a prevleky môžu totiž zanechať na deťoch aj vážne psychické stopy. Mladšie deti môžu mať zo stretnutia s neznámymi bytosťami traumu a začnú sa kvôli tomu aj pocikávať.

Podľa odborníkov sú najviac ohrozené deti vo veku okolo piatich až ôsmich rokov, na prelome školského a predškolského veku. Prekonať strach z nadprirodzena im pomôže známe alebo domáce prostredie a prítomnosť blízkych ľudí, ktorí ich trebárs držia za ruku. U bojazlivejších detí je ale lepšie si vopred overiť, či stretnutie s Mikulášom vôbec znesú. Ak sa dieťa bojí pri pohľade na čerta, ktorý je len na ulici alebo na besiedke, mali by si rodičia rozmyslieť, či vôbec čerta pozývať domov, prípadne objednať len Mikuláša.

Stretnutie s rozprávkovými bytosťami nevzbudzuje len strach, ale v deťoch podporuje aj fantáziu a schopnosť predstavivosti. Fantazijné obdobie je u detí najväčšie asi od štyroch do šiestich rokov. Práve v tejto dobe by sa ale mali rodičia s deťmi najviac rozprávať a všetko im vysvetľovať, aby ich potomkov netrápili nočné mory.


Hodnotenie Hodnotenie Hodnotenie Hodnotenie Hodnotenie

Späť Späť na zoznam článkov