Fithall magazín

Nedeľa 11.4.2021 meniny má Estera

Starostlivosť o seba

Strasti s vlasmi

Strasti s vlasmiTo ako vlasy vyzerajú je mnohokrát odrazom životného štýlu. Preto je dobré starať sa správne nielen o vlasy, ale aj o celé telo. Ak sú vlasy bez energie, lámu sa a štiepia alebo vlasová pokožka je príliš citlivá, treba začať problém riešiť čo najskôr.

Lupiny
Vznikajú odlupovaním malých kúskov kože hlavy. Je to problém suchej pokožky, ktorý navyše sprevádza nepríjemné svrbenie a pnutie kože. Keď nie je v poriadku pokožka hlavy, ktorá vlasy vyživuje, trpia samozrejme aj vlasy. Sú oslabené, bez lesku a energie. Takýmto vlasom preto neprospieva farbenie, trvalá, časté umývanie, vystavovanie slnku, mrazu a vysokým teplotám, ako je kulmovanie, žehlenie a fénovanie príliš horúcim vzduchom. Ďalším dôvodom vzniku lupín môže byť premnoženie určitého druhu kvasiniek, ktoré sa v pokožke hlavy bežne vyskytujú. Odstrániť lupiny znamená správne vyživiť a upokojiť pokožku hlavy. A to pomocou prípravkov určených priamo proti lupinám. Aj keď sa lupín zbavíte, nezabúdajte na prevenciu. Vyberajte výrobky, ktoré hydratujú a posilňujú tak pokožku hlavy, tak vlasy samotné.

 

ČÍTAJTE TIEŽ:

Kokosový olej - stop zubným kazom

Oleje pre krásu

Pot - ochranca alebo nepriatel?

 
Farbené
Farba môže výrazne narušiť štruktúru vlasu a následne ho zničiť. Na vlasoch sa to prejaví tak, že sú krepovité, suché, bez vitality a lesku, lámu sa a nedržia tvar. Preto je potrebné dopriať farbeným vlasom špeciálnu starostlivosť, ktorá presne vyhovie ich požiadavkám, bude ich intenzívne ošetrovať a tým aj predlžovať trvanlivosť farby. Používajte šampóny a kondicionéry určené na farbené vlasy. Raz za čas aplikujte špeciálne masky a zábaly, ktoré podporujú trvanlivosť farby a zvýrazňujú lesk vlasov.

Mastné
Rýchlo sa mastiace vlasy môže spôsobovať rad príčin. Jednou z nich je hormonálna nerovnováha. Hormonálne výkyvy spôsobujúce nadbytočné mastenie pokožky hlavy a mnohokrát aj pleti však môžu vzniknúť aj následkom vysadenej antikoncepcie. Ďalším faktorom je zlá životospráva, dlhodobý stres aj fajčenie. Niekedy môže problém spôsobiť zlý výber vlasovej kozmetiky s príliš vysokým obsahom silikónov. Tie totiž vlas a vlasovú pokožku obalia, ktorá potom vďaka tomu produkuje väčšie množstvo mazu. Na mastiace sa vlasy sú vhodné šampóny s kyslým pH, ktoré regulujú činnosť mazových žliaz. Tiež pomáha umývať si vlasy vlažnou, nie príliš teplou vodou. Masky a kondicionéry aplikujte len na končeky, aby sa vlasy zbytočne nezaťažovali pri korienkoch. Rýchlym vyriešením problému je suchý šampón, ktorý obsahuje látky absorbujúce nadbytočný maz Vlasy po použití získajú späť svoju ľahkosť.

Suché
Krepovité a rozštiepené vlasy bez lesku sú problémom mnohých žien, bez ohľadu na vek. Vo väčšine prípadov ide o zlú výživu vlasov ako zvonku, tak aj zvnútra. Môže to tiež byť spôsobené chemickým zásahom alebo nadmerným používaním žehličky, kulmy či fénu. Základným problémom suchých vlasov je ich nedostatočná hydratácia. Tým, že vlas rýchlo stráca vlhkosť, prichádza o veľa svojich pozitívnych vlastností, ako je pružnosť, poddajnosť a lesk. Vlasom preto prospeje hydratačná a vyživujúca starostlivosť. Pri každom umývaní vlasov je potrebné používať kondicionér a raz za dva týždne vyživujúce masku. Suchým vlasom prílišné teplo neprospieva, ale ak sa bez používania žehličky alebo kulmy nezaobídete, chráňte ich pred samotnou úpravou špeciálnymi prostriedkami, ktoré vlasy ochránia pred poškodením teplom. Pre rýchlu vzpruhu suchých vlasov sú ideálne olejčeky, ktoré vlasy rýchlo hydratujú a dodajú im potrebné živiny. Vlasy sú potom vďaka tomu poddajnejšie a lepšie sa upravujú.


Hodnotenie Hodnotenie Hodnotenie Hodnotenie Hodnotenie

Späť Späť na zoznam článkov

Súvisiace články
Starostlivosť o seba Ako používať samoopaľovacie krémy
Starostlivosť o seba Úsmev lieči dušu a zhadzuje kilá
Starostlivosť o seba Morská voda, živá voda