Fithall magazín

Piatok 5.3.2021 meniny má Fridrich

Starostlivosť o seba

Kokosový olej - stop zubným kazom

Kokosový olej - stop zubným kazomVedeli ste, že kokosový olej dokáže zachovať zdravý chrup? Vedci totiž zistili, že ničí baktérie, ktoré spôsobujú kazivosť zubov. V budúcnosti by sa teda mohol stať významnou prísadou zubných pást. Ale keď sa objavia, zaraďte ho do svojho jedálnička. Prospejete svojmu úsmevu.

 

ČÍTAJTE TIEŽ:

Oleje pre krásu

Pot - ochranca alebo nepriatel?

Desatoro, ako si udržať mladistvú pleť

 

Všestranný orech
Kokosový olej má zmyselnú exotickú vôňu, ktorá má príjemné relaxačné účinky. Okrem toho sa dokáže skvele starať o pokožku tela, hodí sa k exotickým masážam a môže sa dokonca pochváliť svojimi hojivými účinkami. Kokosový tuk totiž narúša bunkovú stenu baktérií, plesní a vírusov a preto sa užíva ako hojivá masť. Kokosový olej je dokonca vyhľadávanou prísadou pri príprave jedálnička gurmánov. Hodí sa do teplej aj studenej kuchyne. Pri varení využijete nielen jeho špecifickú chuť a vôňu, ale aj jeho tepelnú stálosť. Neprepaluje sa, neobsahuje cholesterol, ľahko sa trávi, neusadzuje sa v tele, navyše podporuje metabolizmus. Energiu dodáva postupne, takže sa uplatňuje aj pri chudnutí. Kokosový olej dokáže zasýtiť na niekoľko hodín a pomáha predchádzať tzv. jo-jo efektu. A teraz vedci zistili jeho ďalšie pozitívne účinky na človeka. Kokosový olej vám navyše uchová zdravé zuby.

Kokos versus streptokoky

Tím odborníkov z technologického ústavu v írskom meste Athlone sa pri svojom výskume zameral na účinky kokosového, rastlinného a olivového oleja v ich prírodnom stave a nechal ich reagovať s enzýmami v procese, ktorý sa podobá procesu trávenia v ľudskom tele začínajúcemu už v dutine ústnej. Potom olej otestoval v prítomnosti streptokokov. Iba kokosový olej bol schopný potlačiť množenie väčšiny kmeňov týchto baktérií, pretože po reakcii s enzýmami zastavil rast streptokokov, ktoré spôsobujú tvorbu zubného kazu. Ten postihuje 60 až 90 percent detí v priemyselných krajinách. Kokosový olej napáda navyše aj kvasinky, ktoré stoja za vznikom áft.

Fluór má konkurenciu

Vedci tiež oznámili, že pri štiepení kokosového oleja pomocou enzýmov sa olej mení na kyseliny, ktoré aktívne a efektívne baktérie zneškodňujú. Kokosový olej si poradil okrem iného s baktériou Streptococcus mutans, ktorá žije v ústnej dutine človeka, prichytáva sa na zuboch a vylučuje žieravú kyselinu. Damien Brady, ktorý spoločne s Patriciou Hughesovou výskum viedol, vyhlásil, že kokosový olej by sa pri výrobe zubných pást mohol stať atraktívnou alternatívou pre chemické prísady, ako je napríklad fluór. "Pôsobí už pri relatívne nízkych koncentráciách," povedal o kokosovom oleji Brady. "Navyše, vzhľadom na rastúcu odolnosť baktérií voči pôsobeniu antibiotík, je dôležité, aby sme obrátili pozornosť k novým cestám, ako bojovať s mikrobiálnou infekciou," dodal.


Hodnotenie Hodnotenie Hodnotenie Hodnotenie Hodnotenie

Späť Späť na zoznam článkov

Súvisiace články
Starostlivosť o seba Úsmev lieči dušu a zhadzuje kilá
Starostlivosť o seba Zostaňte mladá!
Starostlivosť o seba Morská voda, živá voda