Fithall magazín

Piatok 5.3.2021 meniny má Fridrich

Starostlivosť o seba

Sú podpätky škodlivé?

Sú podpätky škodlivé?K žene podpätky skrátka patria a máloktorá z nás by sa ich chcela úplne vzdať. Ako to ale je v skutočnosti? Sú naozaj tak nevhodné pre bežné nosenie, ako sa o nich tvrdí?
 
Názor ortopéda

"Myslím, že nemá cenu ženám podpätky zakazovať. Nosia sa už niekoľko storočí a nosiť sa budú aj naďalej. Estetický význam topánky na vysokom podpätku hovorí za všetko, preto svoje pacientky skôr zoznámim s možnými rizikami a odovzdám im niekoľko cenných rád. Navyše, krátkodobé nosenie vyšších podpätkov v podstate nič zlé neznamená. Škodlivé je predovšetkým dlhodobé a pravidelné nosenie obuvi s výrazne vyššími podpätkami. Do divadla či na večierok ich môžete bez obáv obuť a verte mi, že muži-ortopédi to vždy ocenia, " hovorí MUDr. Petr Zubin, z centra zdravotnej starostlivosti Medicover.
 
Aké sú najčastejšie problémy, ktoré vysoké podpätky spôsobujú?
Dlhodobé nosenie vysokých podpätkov ovplyvňuje celkové držanie tela. Dochádza k napätiu chrbtového svalstva, preťažujú sa veľké i malé kĺby dolných končatín. Nevhodne zvolený podpätok môže po dlhšej dobe spôsobiť bolesti kolien a bedier, oslabenie väzivového a svalového aparátu nohy, preťaženiu a kolapsu priečnej klenby a následnému vzniku deformít prstov - tzv.kladívkovité deformity prstov alebo vbočeného palca.
 
Je koža jediný vhodný materiál na obuv?

Prírodná koža je pre mňa jednoznačne materiál číslo jedna. Okrem toho, že je priedušná a tým pádom aj hygienicky vhodná, toleruje zmeny veľkosti nohy a znižuje riziko deformít nohy a otlakov.

 

ČÍTAJTE TIEŽ:

Spodná bielizeň môže ublížiť

Pot - ochranca alebo nepriateľ?

Chodidlá sú vašou vizitkou


Kto by mal na podpätky rozhodne zabudnúť?
1. Ľudia, ktorí celý deň chodia alebo stoja na nohách - ako už bolo povedané, podpätky nie sú vhodné na dlhodobé nosenie.
2. Ľudia s genetickými predpokladmi na deformitu prstov - mnohé zistíte u svojich rodičov. Ak sa u vás v rodine vyskytujú napríklad tzv. vbočené palce na nohách, kladivkové deformity prstov, radšej sa podpätkom vyhnite.
3. Tehotné ženy - nielen kvôli vyššej váhe, vďaka ktorej sú nohy viac zaťažované, ale aj kvôli vplyvu hormonálnym zmien na napätie, elasticitu väzov a ich schopnosť držať klenbu nohy.
4. Ľudia s nadváhou
5. Ľudia trpiaci bolesťami chrbta
 
Čo si myslí kondičný tréner
Ako sa všeobecne pozeráte na problematiku vysokých podpätkov? Dá sa vôbec z vášho hľadiska posudzovať, či sú škodlivé?
"Z môjho hľadiska je topánka na podpätku úplne vzdialená zdravej topánke. Nemôžete ju vystlať ortopedickou vložkou, noha nie je v prirodzenej polohe. Ako muž síce hovorím áno, ako tréner jednoznačne nie", hovorí Mgr. Martin Košťál.
 
Spoznáte na klientke, že nosí topánky na podpätku? Má napríklad skrátené nejaké svaly, vypracovanejšie lýtka a pod.?
Súčasťou každého osobného tréningu je aj strečing, ktorý prípadné nedostatky v pružnosti väzov ľahko odhalí. Klientky nosiace pravidelne vysoké podpätky mávajú skrátenú achilovú šľachu. Navyše veľa žien nechodí na podpätku úplne isto. Zo svojej praxe viem, že riziko vyvrtnutia členkov je celkom vysoké.
 
Existujú nejaké cviky, ktoré môžu nohám unaveným z vysokých podpätkov uľaviť?
Ideálne je dopriať nohám potrebný odpočinok pravidelnou masážou nôh. Uvedomte si, že na pár centimetroch štvorcových nesiete celú váhu vášho tela. Dôležité je preťahovať achilovu šľachu a posilňovať priečne pozdĺžnu klenbu nohy. Výborné je na to napríklad chodenie na boso v piesku.
 
Nájdite tie pravé
Nechcete sa vzdať podpätkov ani na bežné nosenie? Potom sa teda poobzerajte  po topánkach, ktoré sú vybavené špeciálnou technológiou zvanou Insolia, ktorá odľahčuje prednú časť chodidla. Vďaka tomu sa váha prenáša zo špičky na pätu a chôdza na vysokých podpätkoch je oveľa pohodlnejšia, stabilnejšia a pomáha odstraňovať napätie a bolesť v nohách.


Hodnotenie Hodnotenie Hodnotenie Hodnotenie Hodnotenie

Späť Späť na zoznam článkov

Súvisiace články
Starostlivosť o seba Ako dosiahnuť žiarivý úsmev?
Starostlivosť o seba Akú starostlivosť dopriať pleti v zime
Starostlivosť o seba Úsmev lieči dušu a zhadzuje kilá