Fithall magazín

Piatok 5.3.2021 meniny má Fridrich

Starostlivosť o seba

Spodná bielizeň môže ublížiť

Spodná bielizeň môže ublížiťViete, že spodná bielizeň môže obsahovať nebezpečné chemické látky a tým ohroziť vaše zdravie? Medzi najrizikovejšie patrí spodná bielizeň z tržnice, ale ani značkové výrobky vám nezaručia stopercentnú kvalitu. Buďte preto pri jej výbere a používaní obozretní.
 
Spodná bielizeň je najrizikovejšia
Pri výrobe textílií sa bežne používa vyše 700 chemických látok. Mnohé z nich sú nebezpečné, zaťažujú životné prostredie a môžu tiež ohrozovať aj vás, konečných používateľov. Najrizikovejšia je práve spodná bielizeň. Dotýka sa veľmi citlivých častí tela a vďaka tomu môže ľahko dôjsť k nežiadúcim reakciám, počnúc podráždením pokožky cez alergické reakcie až po riziko vzniku rakoviny. Dôležitú úlohu hrá, ako dlho máte bielizeň na sebe a ako sa potíte. Čím je doba kontaktu a oteru dlhšia, tým sa zvyšuje šanca na preniknutie nežiadúcich látok do pokožky.


ČÍTAJTE TIEŽ:

Krajšie prsia bez skalpela

Rafinované obliekanie

Krajšia vďaka vlastnému tuku? Aj to je možné.


Farba skôr na zlosť
Medzi chemické látky, ktoré vzbudzujú najväčšie obavy, patria farbivá. Mnohé z používaných farbív nie sú dostatočne preskúmané z hľadiska ich zdravotných dopadov. Odhaduje sa, že až desať percent z používaných farbív môže spôsobovať génové mutácie. Ďalej sú to napríklad ftaláty, ktorých zdrojom sú najmä PVC potlače a formaldehyd používaný pri finálnom spracovaní textílií. Nestále farby, ktoré sa pri nosení uvoľňujú oterom a vlhkosťou (potom), zvyšujú riziko podráždenia pokožky a môžu odštartovať vznik alergických reakcií. Navyše zaťažujú odpadové vody.
 
Pozor na podprsenky
Podprsenky, na rozdiel od nohavičiek, obsahujú okrem textilu aj plasty a kovy. A práve obyčajný plastový krúžok na ramienku môže obsahovať napríklad kadmium, čo je toxická a rakovinotvorná látka, ktorej negatívne účinky sa prejavujú predovšetkým pri dlhodobom nosení.
 
Ako si vybrať nezávadnú bielizeň?
Ak chcete mať istotu, že kupujete zdravotne nezávadný textil, hľadajte výrobky, ktoré nesú označenie Oeko-tex. Týmto certifikátom sa označuje tovar, ktorý prešiel v niektorom z nezávislých laboratórií Oeko-tex prísnym testovaním na chemikálie nebezpečné ľudskému zdraviu. Certifikát tiež zaručuje, že hodnota pH vyhovuje požiadavkám citlivej pokožky. Normy tohto certifikátu obmedzujú maximálny obsah formaldehydu, kyslých alebo alkalických chemikálií, pesticídov, konzervačných látok ako sú PCP, ťažkých kovov, karcinogénnych farbív a ďalších chemických látok v textile.
 
Ako minimalizovať riziko
1. Vyhýbajte sa bielizni tmavých farieb a potlačiam.
2. Nezaobstarávajte si spodnú bielizeň na tržniciach. Môže obsahovať vysoké množstvo ftalátov, ktoré sú zakázané vo výrobkoch pre deti alebo nonylfenol. Povrchovo aktívna látka spôsobuje znečistenie odpadových vôd a hromadí sa v živých organizmoch. Možno ho síce ľahko odstrániť vypraním, čím ale nevedomky znečisťujete životné prostredie.
3. Bielizeň často meňte, aby ste obmedzili dobu jeho priameho kontaktu s pokožkou.
4. Novú bielizeň, ktorá prichádza do kontaktu s pokožkou, pred použitím vždy vyperte. Tým odstránite časť nebezpečných látok. Tie vymiznú postupným praním.
5. Ak patríte medzi citlivých jedincov, nepoužívajte aviváž; obsahuje potenciálne alergénne vonné látky. Všeobecne má aviváž negatívne dopady na životné prostredie.
6. V prípade reakcie pokožky prestaňte bielizeň používať a poraďte sa s lekárom.


Hodnotenie Hodnotenie Hodnotenie Hodnotenie Hodnotenie

Späť Späť na zoznam článkov

Súvisiace články
Starostlivosť o seba Morská voda, živá voda
Starostlivosť o seba Úsmev lieči dušu a zhadzuje kilá
Starostlivosť o seba Vlasy v lete