Fithall magazín

Štvrtok 25.2.2021 meniny má Frederik(a)

Starostlivosť o seba

Pot - ochranca alebo nepriateľ?

Pot - ochranca alebo nepriateľ?Počas leta sa viac a častejšie potíme. Ľudské telo sa tak prirodzenou cestou bráni vysokej teplote okolitého prostredia a potom ochladzuje organizmus. Potením tiež reaguje na fyzickú aktivitu, stres, nervozitu alebo emócie. Bohužiaľ intenzívne potenie so sebou prináša, okrem častej výmeny oblečenia a sprchovania, aj rad život znepríjemňujúcich situácií. Okrem toho môže znamenať aj nejaký zdravotný problém.
 
Potenie z pohľadu dermatológa
"Potenie patrí k bežným telesným prejavom, ktorými sa ľudské telo chráni pred prehriatím. Ľudia sa tiež viac potia pri fyzickej aktivite, vplyvom stresu, emócií alebo hormónov. Množstvo potu, ktoré telo vyprodukuje, je však individuálne," hovorí dermatologička MUDr. Kateřina Fajkošová.


ČÍTAJTE TIEŽ:

Desatoro, ako si udržať mladistvú pleť

Chodidlá sú vašou vizitkou

Morská voda, živá voda

 
Kde a prečo sa potíme
Pot sa tvorí v potných žľazách. Malé potné žľazy sa vyskytujú všade, najviac na dlaniach a chodidlách, veľké potné žľazy sa vyskytujú hlavne v podpazuší, okolo konečníka a na prsiach. Ich sekrét obsahuje organické zložky, pri ktorých rozklade vzniká nepríjemný zápach. Nadmerné potenie vyvolané emóciami bez zjavnej príčiny trápi asi 1% populácie. Nadmerné potenie ale môže spôsobiť aj celý rad chorôb, napríklad cukrovka, choroby štítnej žľazy, niektoré neurologické choroby, ale aj užívanie určitých liekov, napríklad antidepresív.
 
Zistite príčinu
Prvým krokom k odstráneniu zvýšenej tvorby potu je zistenie, či jeho príčinou nie je nejaké ochorenie. V takom prípade kozmetika nepomôže a s liečbou musí pomôcť lekár. Zmierniť prejavy potenia je možné tiež dodržiavaním hygienických zásad, výberom odevov z priedušných látok a používaním vhodných prípravkov, ktoré znížia tvorbu potu.
 
Potenie z pohľadu psychológa
Potenie je tiež súčasťou stresovej reakcie, takže sa spontánne objavuje pri námahe, emocionálnom vzrušení, strachu, radosti a pod. Nadmerné potenie môže byť príznakom ako bežnej infekcie, tak aj závažných onkologických ochorení, najmä v kombinácii s veľkou únavou. Preto je nutné problém vždy konzultovať s lekárom. S psychológom je potrebné potenie konzultovať vtedy, ak naň človek myslí toľko, až ho to začína obmedzovať v bežnom živote. Ako napríklad, keď sa kvôli nemu vyhýba nadväzovaniu obchodných kontaktov, či má problémy so zoznamovaním. V skutočnosti pot sám o sebe nesmrdí. Zápach spôsobujú až baktérie, ktoré pot rozkladajú. "Tento zápach možno čiastočne obmedziť použitím vhodných prípravkov (dezinfekcia, dezodoranty, antiperspiranty), prípadne psychohygienickými technikami, ktoré dokážu znížiť trému, ktorá stresové situácie sprevádza," dopĺňa PhDr. Jeroným Klimeš.
 
Čo pomôže
Spôsoby ako zásadne obmedziť problém s potom sú dva - buď dá zabrániť chemickému rozkladu, alebo priamo jeho tvorbe. O prvý spôsob sa starajú dezodoranty. Tieto prostriedky majú dve základné funkcie, zabrániť rozkladanie potu a navyše čo najdlhšie príjemne voňať. Jedná sa o relatívne bezpečnú kozmetiku, bez výraznejších vedľajších účinkov. Potné žľazy bez problémov fungujú a večerná sprcha spoľahlivo odstráni zvyšky dezodorantu. Druhým spôsobom je používanie antiperspirantov. Tieto prípravky (napr. Diclor) obsahujú látky zmierňujúce potenie, čím tiež zabraňujú vzniku telesného pachu. Nanášajú sa na ruky, nohy alebo do podpazušia večer tesne pred spaním. Počas dňa sa tento typ antiperspirantov väčšinou už nepoužíva. Potné žľazy sa po nanesení takého prípravku mechanicky uzavrú, a vďaka tomu sa tvorba potu zníži. Prebytočná voda v tele však nezostáva, len sa vylúči inou cestou. O odvod škodlivín z tela sa postarajú lymfatické žľazy.
 
Na čo si dať pozor
Kupujte len antipotiace prípravky bez obsahu parabénov. Táto látka sa skrýva aj pod názvami, ako je metylparabén, etylparabén, propylparabén, butylparabén alebo E 216. Podobné látky niekedy obsahujú depilačné krémy a peny na holenie. Môžete skúsiť naniesť do podpazušnej jamky vínny ocot alebo sódu bikarbónu. Potiť sa síce neprestanete, ale zlikvidujete aspoň zápach.


Hodnotenie Hodnotenie Hodnotenie Hodnotenie Hodnotenie

Späť Späť na zoznam článkov

Súvisiace články
Starostlivosť o seba Krajšia vďaka vlastnému tuku? Aj to je možné.
Starostlivosť o seba Majte potenie pod kontrolou
Starostlivosť o seba Ako používať samoopaľovacie krémy