Fithall magazín

Utorok 9.3.2021 meniny má Františka

Starostlivosť o seba

Chodidlá sú vašou vizitkou

Chodidlá sú vašou vizitkouNahé ženské chodidlá pôsobia v otvorených sandáloch alebo žabkách sexy. Pokožka nôh by mala byť však ošetrovaná a hladká. Len pekný lak nestačí. Celkový dojem môžu pokaziť kurie oká, stvrdnuté päty a hrubá koža. Poradíme vám, ako si udržať nohy zdravé a pekné na pohľad.

Prečo koža na pätách tvrdne
Stvrdnutá koža na pätách je vlastne odumreté tkanivo, ktoré nie je podkožím hydratované, preto býva veľmi suchá a niekedy dokonca praská. Do prasklín sa potom ľahko dostávajú nečistoty a vznikajú zapálené ranky. Vďaka tomu sa potom ľahko poruší aj zdravá koža chodidiel, ktorá sa nachádza tesne pod odumretou vrstvou. Týmto problémom sa vyhnete jedine jej pravidelným odstraňovaním.

Starostlivosť o chodidlá
Najjednoduchším riešením je samozrejme návšteva pedikérky, ktorá chodidlá vráti do kondície a so všetkými nešvármi si väčšinou rýchlo poradí. Odstráni zhrubnutú kožu piat, upraví nechty a na záver nohy uvoľní masážou. Ak však nemáte čas či možnosť si na pedikúru zájsť, potom zostáva jedine domáca starostlivosť. K tomu ale potrebujete aspoň základné nástroje. Medzi tie najrozšírenejšie patrí pemza a kovové škrabky.

 

ČÍTAJTE TIEŽ:

Ako používať samoopaľovacie krémy

Morská voda, živá voda

Majte potenie pod kontrolou

 

Pemza je pórovitá ľahká hornina, ktorá vďaka svojej štruktúre umožňuje odrieť stvrdnutú kožu chodidiel. Je to najbežnejší a široko dostupný produkt, ale jeho nevýhodu je, že pokožku chodidiel ponecháva rozstrapkanú. Potom sa často stáva, že rozstrapkaná koža sa zatrhne a spôsobí zádery podobné tým okolo nechtov alebo v extrémnych prípadoch aj zápaly chodidiel. Pemzu navyše nie je možné dokonale vyčistiť a tak sa kúsky odrobenej kože usadzujú v póroch pemzy a vytvárajú ideálne prostredie pre množenie baktérií. Naproti tomu sa kovové nástroje vymývajú oveľa lepšie, ale často môže byť ich povrch príliš drsný a pôsobiť podobné problémy ako pemza.

Najvhodnejšími pomocníkmi bývajú sklenené pilníky, napríklad Glasscare. Ich špeciálny povrch odstráni stvrdnutú kožu ľahko, bezbolestne a ešte k tomu hygienicky, pretože sklo sa veľmi dobre čistí. Po odmočení chodidiel v teplej vode hrubšia strana pilníka zatvrdnutú pokožku obrúsi a keď sú päty suché, tak hladká strana ich povrch dokonale uhladí. Navyše pilník možno použiť aj na úpravu nechtov. Po odstránení stvrdnutej kože je potrebné pokožku vyživiť a dodať jej hydratáciu, aby sa celkovo zjemnila. Chodidlá namažte špeciálnym krémom najlepšie na noc a navlečte si bavlnené ponožky. Účinky krému tak znásobíte.

Pleseň

Môže sa stať, že aj napriek pravidelnej a dokonalej starostlivosti pokožku na chodidlách postihne plesňové ochorenie. Obzvlášť v lete sú nohy ohrozené, pretože sa pohybujeme na verejných kúpaliskách, bazénoch, sprchách alebo v saune. Pleseň spôsobujú hubovité organizmy, tzv. dermatofyty, ktoré sa vyskytujú vo vrchnej vrstve pokožky. Šíri sa napríklad spoločným praním ponožiek v jednej práčke alebo chodením naboso po koberci.

Plesňové ochorenie sa najčastejšie prejavuje ako popraskaná koža na pätách alebo medzi prstami, najmä medzi prstenníkom a malíčkom. S liečbou teda neotáľajte a aplikujte si na postihnuté miesta antimykotické prípravky. Príznaky väčšinou čoskoro zmiznú. V prípade napadnutia nechtov je liečba zdĺhavá a často si vyžiada návštevu kožného lekára. Ak sú nechty nalakované lakom, bývajú proti plesni odolnejšie. Muži môžu použiť bezfarebný lak. Na verejné kúpalisko preto vždy noste vhodnú obuv av horúcich dňoch nohy neuzatvárajte do nepriedušných topánok. Ak nosíte ponožky, potom zvoľte bavlnené. Najhoršie sú silonky.

Kurie oko
Medzi nevítané ozdoby patria aj kurie oká. Okrem toho, že práve nevyzerajú najlepšie, sú aj bolestivé. Za ich vznik môže zlá obuv. Chodidlo sa v malej topánke cíti zle, preto sa nekomfortu bráni tým, že koža v mieste otlaku zrohovatie, odumrie a vznikne žltosivý útvar asi 3 - 12 mm veľký. Bolesť spôsobuje zanorený čap pod povrch, ktorý tlačí na kosť. Ak si s odstránením kurieho oka neporadíte sami, zverte liečbu zručnej pedikérke. Účinný je aj laser, ale tento zákrok citlivého jedinca dosť bolí. Dôležité je, aby ste nevhodné topánky už nenosili, aby sa liečené kurie oká znovu neobnovovali. Pri chôdzi vám môžu uľaviť ortopedické alebo gélové vložky.

Rady, ako odstrániť kurie oko doma
1. Máčajte nohu v teplej vode alebo v kyseline salicylovej do tej doby, než koža na kurom oku zbelie. Potom odumretú časť odstráňte žiletkou a zalepte náplasťou. Po štyroch dňoch náplasť zložte a postup opakujte až do vyliečenia. Výhodou tejto liečby je bezbolestná chôdza.

2. Kúpte si v lekárni náplasť napustenú kyselinou salicylovou. Jej výhodou je, že môže byť na nohe nalepená celý deň. Náplasť kontrolujte, či sa nepohla. Účinná látka je totiž len na určitej časti náplaste. Ak sa náplasť posunie, začne vysušovať nežiadúce miesto, ktoré sčernie. Nepôsobí však na každého rovnako účinne.


Hodnotenie Hodnotenie Hodnotenie Hodnotenie Hodnotenie

Späť Späť na zoznam článkov

Súvisiace články
Starostlivosť o seba Ako dosiahnuť žiarivý úsmev?
Starostlivosť o seba Rafinované obliekanie
Starostlivosť o seba Úsmev lieči dušu a zhadzuje kilá