Fithall magazín

Sobota 27.2.2021 meniny má Alexander

Starostlivosť o seba

Ako dosiahnuť žiarivý úsmev?

Ako dosiahnuť žiarivý úsmev?Úsmev vyzerá s dokonalým chrupom oveľa lepšie ako ten so zažltnutými zubami. Navyše biele a udržiavané zuby dodávajú na atraktivite zovňajšku. Majiteľkou či majiteľom žiarivého úsmevu môžete byť aj vy. Stačí si len vybrať metódu, ktorá vám najviac vyhovuje.
 
Z akých dôvodov zuby pigmentujú
Zafarbenie zubov spôsobuje pitie kávy, čaju a červeného vína alebo užívanie tetracyklínových antibiotík a ďalších liekov. Veľký podiel na žltnutí zubov má samozrejme staroba a fajčenie.
 
Ako sa zbaviť nežiadúcej pigmentácie
Časť zuba, viditeľná pri úsmeve, sa nazýva zubná sklovina, ktorá je biela. Bezprostredne pod sklovinou je ďalšia časť zuba - zubovina. Zubovina je za normálnych okolností žltá, ale jej štruktúra je pórovitá a hmota nervu ju môže v priebehu pribúdajúcich rokov zafarbovať do žltohneda. Z tohto dôvodu nemôže obyčajné čistenie zubov ochrániť zuby pred pigmentovaním alebo zvrátiť zafarbenie zuba. Pred cca 20 rokmi bola objavená nová metóda bielenia zubov látkou zvanou karbamid peroxid. Táto látka prestupuje do štruktúry zuba a odfarbuje pigmenty v nej usadené. Zubnú sklovinu ale nepoškodzuje. Koncentrácia karbamid peroxidu sa líši podľa spôsobu použitia. V prípade domáceho bielenia sa používa koncentrácia 10%, ale pri ordinačnom bielení, kde je potrebné dosiahnuť výsledky v kratšom čase, sa aplikuje až 35% koncentrácia.

 

ČÍTAJTE TIEŽ:

Športujete? Potom vrstvite!

Úsmev lieči dušu a zhadzuje kilá

Akú starostlivosť dopriať pleti v zime

 
Citlivosť zubov
Bielenie zubov môže spôsobiť dočasnú citlivosť zubov. Táto malá nepríjemnosť ale behom niekoľkých dní sama zmizne. V žiadnom prípade nedochádza k poškodeniu zubného nervu, takže sa nemusíte báť. V niektorých prípadoch ale môže byť aj tento spôsob bielenia neúčinný. Napríklad nemožno vybieliť čierne, hnedé alebo biele zmeny vo farbe zuba v prípade zubného kazu, nevybielia sa ani amalgámové výplne zuba, korunky a protézy. Bielenie nie je tiež príliš efektívne v prípade zmierňovania šedých vodorovných čiar u pacientov so škvrnami spôsobených dlhodobým užívaním tetracyklínových antibiotík a ďalších liekov.
 
Mechanické bielenie
V Starom Ríme ľudia používali na bielenie zubov popol, dnes sa používa rozomletý perlit, vápenec alebo silice, ktoré sa pridávajú do bieliacich zubných pást. Táto metóda však zuby príliš nevybieli, pretože nedokáže odfarbiť pigmenty, ktoré sú usadené vnútri zuba. Vie jedine navrátiť prirodzenú farbu zuba a to mechanickým obrúsením zubnej usadeniny na jeho povrchu. Lenže prirodzený odtieň chrupu vďaka rôznym vplyvom už zďaleka nebýva taký biely, ako by si ľudia priali. V týchto prípadoch je potrebné použiť iné metódy, ktoré zuby vybielia aj zvnútra.
 
Bieliace zubné pasty alebo púdre s karbamid peroxidom

Na rozdiel od ostatných zubných pást tieto prípravky obsahujú nízku koncentráciu účinnej látky karbamid peroxid a môžu pomôcť pri dosiahnutí lepšej belosti v prípade častého používania, spravidla niekoľkokrát za deň. Tu je potrebná veľká dávka trpezlivosti, pretože výsledok sa dostaví zhruba za niekoľko mesiacov. Najčastejšie sa tieto zubné pasty používajú na udržanie belosti zubov po absolvovaní bieliacej kúry.
 
Domáce bielenie
Domáce bielenie zubov predstavuje najjednoduchšiu možnú metódu. Bieliace sety sú voľne predajné a možno ich zakúpiť v každej lekárni či drogérii. Sú vhodné pre zdravé zuby, ktoré nemajú neliečené zubné kazy a pod. Doma si vytvarujete gumené aplikátory, ktoré presne kopírujú zuby a do nich nanesiete bieliaci gél. Tieto gély odfarbujú pigmenty usadené v zube, nepôsobia mechanicky na zubnú sklovinu, ale komplexne na celý zub. Po nasadení na zuby gél obklopí rovnomerne celý chrup, ktorý necháte pôsobiť cca 30 minút. Tento postup budete opakovať 2x denne. Prvé viditeľné výsledky uvidíte už za niekoľko dní a tie najlepšie za cca 2-3 týždne v závislosti na spôsobe a frekvencii bielenia.
 
Bieliace pásky na zuby
Bieliace pásky obsahujú účinnú látku karbamid peroxid, spravidla v koncentrácii 10%. Aplikujú sa tak, že sa na zuby nalepia. Používajú sa 2x denne na 30 minút. Nevýhodou tejto metódy je, že sa prúžok nedostane to medzizubných priestorov. Tiež sa horšie nalepujú na zuby, ktoré nie sú úplne rovné.
 
Ambulantné bielenie
Niektoré ordinácie ponúkajú rýchlejšie spôsoby bielenia, v ktorých sa nanesie koncentrovaný peroxid (až 35%) na zub a potom je aktivovaný pomocou plazma lampy alebo laseru. Bieliaci proces je rýchly, ale pomerne drahý (cca 160 -640 €.). Druhým spôsobom ordinačného bielenia je bielenie na rovnakom princípe ako domáce bielenie, ale s tým rozdielom, že stomatológ sníme odtlačok chrupu a potom vyrobí gumený aplikátor v ordinácii. Pacient potom dostane hotový aplikátor a bieliaci gél. Gumené aplikátory je možné uschovať aj na ďalšie použitie.


Hodnotenie Hodnotenie Hodnotenie Hodnotenie Hodnotenie

Späť Späť na zoznam článkov

Súvisiace články
Starostlivosť o seba Morská voda, živá voda
Starostlivosť o seba Úsmev lieči dušu a zhadzuje kilá
Starostlivosť o seba Zostaňte mladá!