Fithall magazín

Streda 24.2.2021 meniny má Matej

Starostlivosť o seba

Morská voda, živá voda

Morská voda, živá vodaMorská voda na náš organizmus pôsobí blahodarne a v niektorých prípadoch dokáže dokonca aj liečiť rôzne kožné ochorenia, ťažkosti s dýchaním a ďalšie neduhy. To všetko už vedeli naši predkovia pred mnohými a mnohými rokmi. Viete aj vy, čo slaná voda vie a prečo?

Prečo je morská voda slaná
Slanosť mora a oceánov spôsobila pôda s obsahom minerálnej soli, ktorá sa vplyvom dažďov po milióny rokov rozpúšťala a potom bola odplavovaná do potokov a riek, ktoré sa vlievali práve do morí. Slanosť morskej vody záleží na tom, v akej oblasti sa nachádza. V miestach, kde je odparovanie vyššie ako dažďové zrážky a prítok sladkej vody menší, sú moria slanšie. Napríklad Stredozemné more má 38 g soli na liter a Červené more dokonca 48 g soli na liter. V oblastiach, kde sa do mora vlievajú veľké rieky je morská voda slaná menej, napr. Baltické a Čierne more má len 19 g soli na liter vody.

 

ČÍTAJTE TIEŽ:

Krajšia vďaka vlastnému tuku? Aj to je možné

Majte potenie pod kontrolou

Akú starostlivosť dopriať pleti v zime

 

Ako to, že vie liečiť
Jej tajomstvo nespočíva len v jej slanosti. Okrem soli je morská voda veľmi bohatá i na stopové prvky, ktoré v ľudskom organizme fungujú ako tzv. spúšťače rôznych chemických reakcií, ktoré sú pre správne fungovanie organizmu veľmi dôležité. Prímorský vlhký vzduch, presýtený soľou zlepšuje dýchanie a morská voda priaznivo pôsobia na nosovú sliznicu, lebo ju optimálne zvlhčujú a vylepšujú jej filtrovacie funkcie. Preto sú teraz tak obľúbené a propagované nosové spreje s morskou vodou. Naviac morská voda okrem solí a minerálov obsahuje fytoplanktón a zooplanktón. Tieto mikroorganizmy uvoľňujú do vody hormóny, antibiotické a bakteriostatické látky, ktoré majú antibiotické a antiseptické účinky. Zjednodušene povedané, pôsobia ako prírodné antibiotiká. Sami ste si možno všimli, že ak ste odišli k moru s nejakou odreninu alebo reznou ranou, zahojila sa skôr ako zvyčajne.

Zázračné Mŕtve more
Už celé stáročia je známe, že kúpanie v Mŕtvom mori priaznivo pôsobí na rad kožných ochorení, ako je lupienka alebo ekzém. Voda v ňom obsahuje 280 g soli na liter, čo je približne 8x viac ako  v iných moriach. Mŕtve more ale nepatrí medzi klasické moria. V skutočnosti sa jedná o slané jazero, ktoré sa rozkladá medzi Izraelom a Západným brehom Jordánu. Nachádza sa 420 metrov pod hladinou mora a je najnižšie položeným slaným jazerom na svete, ktoré dosahuje hĺbku až 380 metrov. Soľ z Mŕtveho mora je bohatá na horčík, vápnik, draslík a bromidy. A práve horčík pomáha zlepšovať stav kože, znižuje nadmerné rohovatenie, reguluje imunitné pochody v koži a tlmí alergický zápal. Zloženie vody však nie je v Mŕtvom mori všade rovnaké. Koncentrácia závisí na hĺbke a vzdialenosti od prítoku rieky Jordán.

Je možné pobyt pri mori niečím nahradiť?
Dalo by sa povedať, že pobyt pri mori je nenahraditeľný, ale dobrou alternatívou je thalassoterapia. A čo znamená? Jedná sa o súhrn rôznych ošetrení a procedúr, počas ktorých sa využívajú liečivé účinky morskej vody a rias. Ak teda nemáte cestu k moru, potom môžete navštíviť salóny, kde vám ponúknu rôzne ošetrenie, po ktorých sa budete cítiť ako po dovolenke. Thalassoterapia vám báječne prečistí pokožku, sformuje svaly, vylepší vzhľad celulitídy a umožní vám celkovo sa uvoľniť a relaxovať. Okrem toho si v týchto salónoch môžete dopriať aj bahenné kúpele, podvodné sprchy, hydro-masáže a rôzne očistné a upokojujúce zábaly. Potom tiež samozrejme existuje kozmetika obsahujúca morskú soľ, morské riasy, bahno a pod. Väčšinou býva čisto na prírodnej báze a je nealergická.


Hodnotenie Hodnotenie Hodnotenie Hodnotenie Hodnotenie

Späť Späť na zoznam článkov