Fithall magazín

Štvrtok 25.2.2021 meniny má Frederik(a)

Starostlivosť o seba

Krajšia vďaka vlastnému tuku? Aj to je možné.

Krajšia vďaka vlastnému tuku? Aj to je možné.Trápi vás objemnejšie partie tela? A viete, že sa môžete svojho nežiaduceho tuku zbaviť a zároveň ho využiť inde na vylepšenie postavy či tváre? Dokáže to metóda zvaná lipografting. Povieme vám, čo vlastne znamená a čo všetko dokáže.

Čo je lipografting

Lipografting alebo ak autotransplantácie vlastným tukom je metóda, pri ktorej sa odoberá množstvo tukových buniek z určitej časti tela a tie sa následne aplikujú do podkožia v mieste potreby. Jednoducho povedané tuk, kde vám niekde prebýva sa využije tam, kde je ho naopak nedostatok. Tukové bunky sa odoberajú za nízkeho podtlaku tenkými kanylami, potom sa sedimentáciou očistí a lekár je vmiešajú do žiadanej oblasti.

 

ČÍTAJTE TIEŽ:

Športujete? Potom vrstvite!

Zostaňte mladá!

Úsmev lieči dušu a zhadzuje kilá

 

Využitie

Lipografting sa využíva všade tam, kde je potrebné doplniť objem tkaniva, ktorá ubúda vplyvom starnutia alebo dokonca chýba vrodenými vadami, úrazmi alebo predchádzajúcimi operáciami. V tvárovej estetické chirurgii dokonca patrí medzi jedinú spoľahlivú metódu, ktorá dokáže odstrániť tmavé kruhy pod očami. Pomocou lipograftingu sa tiež vypĺňajú hlbšie vrásky, zvýrazňujú lícne kosti, brada, zväčšujú pery či vypĺňajú prepadnuté líca. Okrem tváre je autotransplantácie vlastným tukom účinná pri rôznych deformitách kože vzniknutých po liposukcii. Vďaka nej je možné zväčšiť aj poprsie až o dve čísla, vyriešiť problém vpadnutých bradaviek alebo omladiť chrbty rúk.

Bezpečnosť

Prenos vlastného tuku je pomerne jednoduchá a bezpečná metóda, pri ktorej nehrozí riziko alergickej reakcie ani infekčné ochorenia, pretože darca a príjemca je rovnaká osoba. Výhodou lipograftingu tiež je, že nie je obmedzený vekom. Jedinou podmienkou je nájsť vhodné miesto pre odber tuku, čo môže byť problém u výrazne štíhlych ľudí. Pre dobrý výsledok v tvári ale často stačí aj veľmi malé množstvo. Výsledok autotransplantácie záleží nielen na technicky dokonalom prevedení, chirurgovia zručnosti a jeho estetickom cítení, ale aj na reakciu organizmu, ktorú nemožno nijako ovplyvniť. Ak by však došlo k výraznému vstrebaniu implantovaných buniek, zákrok možno aj niekoľkokrát opakovať.

Môže lipografting nahradiť facelifting

Transplantované tukové bunky podliehajú procesu starnutia rovnako ako ostatné tkanivo, preto lipografting tváre klasický facelift úplne nahradiť nemôže. Dokáže ale jeho prevedenie oddialiť alebo účinok faceliftingu zvýšiť. Dodaný tuk totiž "vytiahnutým" oblastiam tváre prepožičia jemnejšie a teda prirodzenejší vzhľad.

Zákrok a rekonvalescencie

Samozrejme záleží na rozsahu, ale väčšinou zákrok trvá cca dve hodiny. Podávajú sa len lokálne anestetiká v kombinácii s ľahkými sedatívami a po zákroku teda môžete odísť hneď domov. Je nutné, aby ste ten deň ale dodržiavali kľudový režim. Tiež sa pripravte na to, že budete mať v mieste aplikácie jeden až dva týždne mierne opuchy a pomliaždeniny.


Hodnotenie Hodnotenie Hodnotenie Hodnotenie Hodnotenie

Späť Späť na zoznam článkov