Fithall magazín

Nedeľa 11.4.2021 meniny má Estera

Starostlivosť o seba

Ústna hygiena je veda

Ústna hygiena je vedaČistenie zubov patrí k rituálom, ktoré nám boli vtĺkané do hlavy už v škôlke. A napriek tomu s ním máme problémy aj keď sme dávno dospelí. To, čo znie celkom jednoducho, je v skutočnosti ozajstná veda.

 

ČÍTAJTE TIEŽ:

Čistenie zubov nie je veda, ale ...

Kokosový olej - stop zubným kazom

Ako dosiahnuť žiarivý úsmev?

 

Ako zaobchádzať s elektrickou kefkou
Táto dentálna pomôcka je jednoduchá na ovládanie, ale zuby dokonale vyčistí len pod našim aktívnym vedením. Elektrickou kefkou prechádzajte po zuboch len zľahka. Ak máte kefku s guľatou hlavou, prikladajte ju k ďasnám v uhle približne 90 stupňov. Oválnu hlavičku držte tak, aby s ďasnami zvierala uhol 45 stupňov. Nezabúdajte hlavu kefky nakláňať, aby vyčistila aj medzizubné priestory. Na kefku netlačte, nech si neporaníte ďasná. Ak máte citlivé krčky zubov, používajte špeciálne zubné pasty.

Požičiavanie kefky je nezdravý nešvár
Ústna dutina reaguje na požičiavanie zubných kefiek veľmi citlivo. Kefky by sme si mali meniť každých 4 - 6 týždňov, ale aj tak sa na štetinkách stihne usídliť mnoho baktérií. Ich zdieľanie zaváňa akurát dentálnym problémom.

Výber správnej pasty
Ak mávate v ústach často drobné zranenia, používajte špeciálne zubné pasty. Napríklad pasty na citlivé zuby alebo zapálené ďasná. Ak vás trápia oba spomenuté problémy, používajte ráno jednu pastu, večer druhú. Pri kúpe pasty sa držte jednoduchého pravidla: čím menej abrazívnych látok, tým šetrnejšia pasta a o to zdravšia sklovina.

Čo deti
Malým človiečikom kupujte výhradne detské zubné pasty. Tie majú nižší obsah fluoridu a sú pre mliečny chrup vhodnejšie. Fluorid je dôležitý aj pre dospelých, pretože posilňuje sklovinu a pomáha predchádzať vzniku zubného kazu.

Samotná kefka nestačí
Dentálna niť a škrabka na jazyk, to sú ďalší dôležití pomocníci ústnej hygieny, ktorí sú však často prehliadaní. Zubnú niť používajte raz denne, a to pred použitím zubnej kefky. S jej pomocou dostanete z medzizubných priestorov zvyšky jedál a uvoľníte ich tak pre kefku a zubnú pastu. Fluoridy tak budú môcť oveľa intenzívnejšie chrániť sklovinu. Ideálne je použitie zubnej nite pred spaním. V noci totiž máme v ústach menej slín a sklovina je preto oveľa zraniteľnejšia. Ak chcete vo svojich ústach zlikvidovať čo najviac baktérií, nezaobídete sa bez škrabky na jazyk. Môžete ju samozrejme nahradiť kefkou, ale nezabudnite ju po každom drhnutí jazyka poriadne očistiť. Dobré je používať aj ústnu vodu, ktorá je zdrojom fluoridov a pomáha zubom sa lepšie vyrovnať s jedlom.

Čistenie zubov po jedle
Po jedle býva hodnota pH v ústach kyslá, čo zubom nevyhovuje. Ale pozor, situáciu rozhodne nezlepšíte tým, že si zuby hneď po jedle vyčistíte. V tej chvíli je totiž hodnota pH veľmi nízka a pohyby kefky by zuby mohli len poškodiť. S čistením zubov po jedle počkajte aspoň 45 minút.

Bielenie
Kto by nechcel mať žiarivo biele zuby? Možností, ako sa zbaviť nežiaducich škvŕn od kávy či tabaku, je celá rada a niektoré sa dajú aplikovať aj doma. Moderné bieliace prostriedky určené pre domáce použitie už sú natoľko kvalitné, že neoslabujú sklovinu. Naopak, pri správnom používaní ju dokonca mineralizujú. Bielenie je chemický proces, ktorý mení farbu zubov, nemalo by sa preto vykonávať na citlivých zuboch. Vhodný spôsob bielenia vám poradí zubný lekár.

 

 

Autor: Monika Kuželová


Hodnotenie Hodnotenie Hodnotenie Hodnotenie Hodnotenie

Späť Späť na zoznam článkov

Súvisiace články
Starostlivosť o seba Kúpeľom ku kráse
Starostlivosť o seba Je drahý krém na vrásky účinnejší?
Starostlivosť o seba Oleje pre krásu