Fithall magazín

Nedeľa 11.4.2021 meniny má Estera

Starostlivosť o seba

Kúpeľom ku kráse

Kúpeľom ku kráseSuchú pokožku, stuhnutú šiju i rozkolísané nervy môžete vyliečiť tým, že ich zmyjete. Prezradíme vám desať vecí, ktoré by ste mali o kúpeli vedieť.

 

ČÍTAJTE TIEŽ:

Ovocie pre krásu

Je drahý krém na vrásky účinnejší?

Vyzeráte staršie, než ste?

 

Správna dĺžka a teplota
Podľa odborníkov nie sú vhodné príliš dlhé ani príliš horúce kúpele. Predstavujú totiž záťaž pre krvný obeh a tiež škodia pokožke. Kúpať vo vani by sme sa mali najviac 2x za týždeň a nie dlhšie ako 20 minút. Pritom platí pravidlo, čím suchšia koža, tým kratší kúpeľ. Inak by jej prirodzený ochranný film trpel ešte viac. Chladné počasie, vietor, silné objemné oblečenie a suchý vzduch z kúrenia dávajú pokožke samy o sebe v zime dosť zabrať. Hoci každý človek vníma horúco inak, nemala by byť voda príliš horúca. Inak by sa mohlo stať, že zlyhá krvný obeh. Optimálna teplota je v rozmedzí 35 ° C - 38 ° C. Ak máte vysoký krvný tlak, pripravujte si kúpeľ skôr chladnejší, max. do 36 ° C.

Optimálne zloženie
V závislosti na type pokožky prichádzajú do úvahy rôzne prísady do kúpeľa. Pre normálnu kožu sú dostačujúce ošetrujúce kúpele na báze oleja, mlieka alebo krému, ktoré dostatočne pokožku ochránia pred vysušením. Suchá koža potrebuje prípravky s premasťujúcimi zložkami, ako napríklad olej do kúpeľa. Docieli sa tým lepšia hydratácia pokožky. Nezabúdajte ani na to, že nie každý človek dobre znáša určitý druh oleja. Aj rastlinné oleje môžu vyvolať alergické reakcie. Preto kvapku neznámeho oleja vždy skúste na zápästí, než ho použijete do kúpeľa.

Soľ kožu zjemní
Pre citlivú a podráždenú pokožku je ideálna morská soľ. Tá totiž detoxikuje telo a hrubej pokožke navracia hebkosť. Okrem toho pôsobí soľ povzbudzujúco na krvný obeh a posilňuje obehový systém. Pôsobí blahodarne aj v prípadoch rôznych kožných ochorení, ako je napr. akné. Tip: Rozpustite v teplej vode 1 kg soli z Mŕtveho mora a pre navodenie príjemnej vône pridajte 5 kvapiek oleja z levandule alebo citrónovej trávy.

Olej pokožku upokojí
Nalejte do vane dve lyžice mandľového alebo jojobového oleja a pridajte 10 kvapiek éterického ružového alebo škoricového olejčeka. Po kúpeli telo len zľahka osušte uterákom.

Sila eukalyptu
Ak ste prechladnutí, pomôže vám eukalyptový kúpeľ. Výťažky z eukalyptu pôsobia silne protizápalovo a uvoľňujú hlieny. Kúpeľ proti prechladnutiu sa postará o to, aby sa infekcia nerozšírila. Pripravíte ho jednoducho: Päť kvapiek éterického eukalyptového, tymianového a šalviového olejčeka nalejte do vody s teplotou 38° C - 40° C spolu s dvoma lyžicami olivového oleja, 15 minút sa kúpte a potom aspoň 30 minút odpočívajte. Kúpeľ sa neodporúča ak máte horúčku.

Mladosť je ukrytá v mlieku a mede
Už egyptská kráľovná Kleopatra milovala mliečne kúpele obohatené medom. Mliečny tuk má totiž premasťujúce a zároveň upokojujúce účinky, zatiaľ čo kyselina mliečna chráni pred škodlivými vplyvmi okolitého prostredia. Ošetrujúci med sa navyše stará o to, že si koža v sebe uchová viac hydratácie, je zdravo ružovkastá a vyzerá pevnejšie.

Rozmarín a mäta uvoľňujú napätie
Na stuhnutú šiju alebo boľavý chrbát pôsobí teplý kúpeľ ako malý zázrak. Éterické oleje z mäty, rozmarínu, gáfru, eukalyptu a citrónu odstraňujú stuhnutosť a uvoľňujú svalové kŕče.

Odpočinok pre dušu
Ako balzam na dušu pôsobí kúpeľová prísada z ľubovníka a mandľového oleja. Ich upokojujúca vôňa našej psychike veľmi prospieva. Skvele sa hodia aj výťažky z pomaranča, cédru a klinčekov. Céder má upokojujúce účinky a dodáva novú energiu, klinčeky a pomaranč zase zahrejú a príjemne naladia.

Čo po kúpeli
Namazať sa po kúpeli krémom je dôležité najmä v chladnom ročnom období. Kontaktom s vodou sa naruší prirodzene kyslý ochranný plášť pokožky a ten sa v zime neobnovuje tak rýchlo ako v lete. Ideálne sú telové emulzie a krémy s vysokým podielom tuku, prípadne aj s prídavkami urey, ktorá viaže vlhkosť.

 

 

Autor: Monika Kuželová


Hodnotenie Hodnotenie Hodnotenie Hodnotenie Hodnotenie

Späť Späť na zoznam článkov

Súvisiace články
Starostlivosť o seba Oleje pre krásu
Starostlivosť o seba Morská voda, živá voda
Starostlivosť o seba Kokosový olej - stop zubným kazom