Fithall magazín

Štvrtok 25.2.2021 meniny má Frederik(a)

Starostlivosť o seba

Majte potenie pod kontrolou

Majte potenie pod kontrolouKaždý človek sa potí, niekto menej, niekto viac. Pot je za normálnych okolností vlastne zdravý, pretože sa ním vylučuje rad odpadových látok (močovina, soli, kyseliny atď) a v horúcich dňoch či pri horúčkovitých ochoreniach ochladzuje organizmus. Lenže upotené oblečenie a nevábny zápach vychádzajúci z pod pazuchy či nôh robí ľuďom skôr starosti. Niekomu dokonca nepomôže ani úzkostlivá hygiena a používanie "zaručených" prípravkov. Čo teda s tým?
 
Potné žľazy sú rozptýlené po celej koži s výnimkou okraja pier, vnútornej plochy predkožky a nechtového lôžka. V najhustejšom zoskupení sú však na dlaniach, chodidlách a na čele. Pot, ako všetci asi vieme, najviac zapácha v podpazuší, pretože tam sú umiestnené nielen klasické potné žľazy, ale aj žľazy aromatické, vyskytujúce sa v blízkosti chlpov.

 

ČÍTAJTE TIEŽ:

Športujete? Potom vrstvite!

Úsmev lieči dušu a zhadzuje kilá

Akú starostlivosť dopriať pleti v zime

 
Deodorant alebo antiperspirant?
Medzi týmito dvoma liekmi je značný rozdiel. Funkciou deodorantu je predovšetkým prekrývať pot. Príjemne vonia, osviežuje a zabraňuje nepríjemnému pachu. Jeho používanie je jednoduché a účinné. Antiperspirant oproti dezodorantu nielen vonia, ale tiež potláča samotnú tvorbu potu, čo sa môže zdať neprirodzené. Telo sa totiž prostredníctvom potu zbavuje toxínov. Preto je lepšie tieto prípravky striedať. Skúsiť môžete aj prípravok Driclor, ktorý údajne patrí medzi najúspešnejšie prípravky proti poteniu na trhu. Potu vás zbaví už pri prvom použití. Neobsahuje žiadnu vôňu, je teda vhodný pre mužov i ženy.

 

Potu vás môže zbaviť jed
Ďalším tipom, ako eliminovať potenie, je aplikácia botulotoxínu vo forme injekcií, ktorá sa vykonáva opakovane po 8 -12 mesiacoch. Vykonáva sa tak, že sa do postihnutej oblasti aplikuje veľmi tenkými ihličkami látka botulotoxín. Princíp účinku botulotoxínu spočíva v zabránení prevodu vzruchov nervových vlákien na potné žľazy. Účinok nastupuje za 5 - 10 dní a vydrží približne 10 - 12 mesiacov, ale i dlhšie. Potom je vhodné aplikáciu opakovať. Navždy vás potu môže zbaviť jedine chirurgické odstránenie potných žliaz.

 

Nadmerné potenie môže signalizovať chorobu
Zvýšené potenie môže byť tiež známkou závažnejších chorôb, preto by ste ho nemali podceňovať. Častými príčinami sú ale aj nezdravý životný štýl, obezita, stres, alkohol, korenené jedlá, kofeín, nikotín a niektoré lieky.
 

Potenie delíme na:

 
1. Konštitucionálne (bežné) - vzniká pri emočnom strese (radosť, úzkosť, strach, bolesť), po požití kofeínu, alkoholu, korenených jedál, v teple, vplyvom obezity, tesného alebo nepriedušného odevu, pri športe ...
 
2. Symptomatické - sprevádza rôzne ochorenia napr:
- Endokrinné ochorenia (cukrovka, poruchy funkcie štítnej žľazy, poruchy funkcie hypofýzy, feochromocytóm, atd.)
- Hormonálne zmeny (klimaktérium, tehotenstvo, menštruácia)
- Vysoký krvný tlak a niektoré srdcové ochorenia
- Ochorenie neurologické
- Niektoré nádorové ochorenia
- Infekčné ochorenia (AIDS, tuberkulóza, malária a bežné horúčkou sprevádzané infekcie)
- Zvýšené potenie v dôsledku užívania liekov (niektorých antidepresív, liekov znižujúcich horúčku, niektorých liekov na vysoký krvný tlak ...)
- Zvýšené potenie pri depresívnych a úzkostných stavoch


Hodnotenie Hodnotenie Hodnotenie Hodnotenie Hodnotenie

Späť Späť na zoznam článkov

Súvisiace články
Sex a vzťahy Nikotín - zabijak sexu
Zdravý životný štýl Čím prospieva sex zdraviu
Starostlivosť o seba Úsmev lieči dušu a zhadzuje kilá