Fithall magazín

Nedeľa 28.2.2021 meniny má Zlatica

Starostlivosť o seba

Škola mimiky

Škola mimikyAk sa dokážete orientovať vo výrazoch tváre, potom môžete v tvárach čítať ako v otvorenej knihe, alebo dokonale skryť svoje vlastné pocity.

 

ČÍTAJTE TIEŽ:

Vyzeráte staršie, než ste?

Je drahý krém na vrásky účinnejší?

Ovocie pre krásu

 

Ako mimiku označujeme na pohľad viditeľné pohyby na povrchu tváre. Mnohé z nich odznejú počas zlomku sekundy a neškolené oko ich ani nepostrehne. Na ľudskej mimike sa podieľa celkovo 43 svalov, ktoré umožňujú mnoho výrazov tváre: radosť, smútok, zlosť, prekvapenie, strach, odpor, pohŕdanie a ďalšie pocity.

Reč tváre
Ak sa nesnažíme emócie skryť, a to nie je zďaleka tak jednoduché, každú z nich máme vpísanú v tvári. Mimika je tak vedľa gestikulácie a reči jedna z najdôležitejších súčastí komunikácie. A to úplne mimoriadne, pretože ukazuje to, čo si skutočne myslíme.

Príručka mimiky
Americký psychológ Paul Ekman celé roky študoval rôzne výrazy tváre a učil sa ich vytvárať vo svojej tvári. Spoločne so svojím kolegom o nich viedol protokol a v ňom opisoval, ktoré skupiny svalov sa na nich podieľajú. Vznikla tak kniha o 700 stranách Fascial Action Coding systém (Systém rozlišovania výrazov tváre). V nej sú uvedené všetky svaly a ich možnosti pohybu. Dnes sú napríklad na amerických letiskách zamestnávaní pomocní zamestnanci, ktorí absolvovali školenie mimiky a sú schopní rozpoznať podozrivé osoby na základe výrazu ich tváre. Systém rozlišovacích kódov sa tiež využíva pre tvorbu počítačových animácií výrazov tváre.

Mikromimika
Nie vždy nám mimika prezradí aj niečo o vnútornom živote. Na radu výrazov sme si jednoducho zvykli. Ale niektorí ľudia sú schopní z dobráckeho výrazu urobiť nedobrú hru. K tomu už samozrejme musia vedieť, ako svoje pocity skrývať. Našťastie im to ale nemusí vždy prejsť. Podľa Paula Ekmana človeka, aj napriek jeho najvyššej koncentrovanosti, môžu v zlomku sekundy prezradiť nekontrolovateľné pohyby, tzv. mikromimika. Pohne kútikom úst, pozdvihne obočie. Skutočné pocity preblesknú krátko predtým, než nasadíme tvár, ktorú chceme ukázať. Niektorí ľudia dokážu mikromimiku rozpoznať voľným okom, ale je ich ako šafranu. Z 15 000 ich Paul Ekman našiel iba 50 jedincov, ktorí toho boli schopní.

Ako rozpoznať lož alebo smiech
Avšak aj keď nie sme žiadni géniovia, môžeme v tvárach čítať a rozpoznať, čo sa odohráva v mysli druhých. Či ide o nepriateľa alebo priateľa, či je rozčúlený, alebo dobre naladený, arogantný či prístupný, javí záujem alebo je znudený. Lož má možno krátke nohy, predovšetkým ale nemá pevný pohľad. Kto klame, uhýba pohľadom. Aj pokrčené čelo nás môže usvedčiť. Je tiež celá rada indícií, vďaka ktorým môžeme odlíšiť úprimný a hraný smiech. Ak klesne obočie a tváre poskočia nahor, vzniknú u očí drobné vejáriky vrások. To je potvrdenie pravosti. Pri predstieranom smiechu nie sú svaly okolo očí aktívne. Vedome môžeme ovládať iba sval, ktorý vytiahne kútiky úst nahor.

Aj oči toho veľa povedia
Veľa toho na nás prezradia aj oči. Nie náhodou bývajú nazývané okná do duše. Zúžené zrenice signalizujú odmietanie. Kto často pomrkáva riasami, pôsobí neisto. Zdvihnuté obočie je známkou prekvapenia. Zosilniť emócie môžeme otvorením úst. Keď na niekoho zazeráme, pôsobí to nezdvorilo, arogantne alebo dokonca hrozivo. Tiež ten, kto pozdvihne obočie a kútik úst, vyzerá povýšene. Naproti tomu ak príliš dlho neudržíme očný kontakt, ukazujeme nezáujem. Ak gúľame očami, spozná pozorovateľ, že mu neveríme. Tým, že krčíme nos, ukazujeme neistotu či odmietnutie. Uvoľnené kútiky úst svedčia o pokoji, naproti tomu zovreté pery signalizujú napätie.


Autor: Monika Kuželová


Hodnotenie Hodnotenie Hodnotenie Hodnotenie Hodnotenie

Späť Späť na zoznam článkov

Súvisiace články
Starostlivosť o seba Akú starostlivosť dopriať pleti v zime
Starostlivosť o seba Čo pleti naozaj škodí
Starostlivosť o seba Krajšia vďaka vlastnému tuku? Aj to je možné.