Fithall magazín

Nedeľa 11.4.2021 meniny má Estera

Starostlivosť o seba

Vyzeráte staršie, než ste?

Vyzeráte staršie, než ste?V dnešnej dobe kultu večnej mladosti nikto nechce pôsobiť, že je mu viac než v skutočnosti. Obzvlášť to platí pre ženy. Bohužiaľ riziko predčasného starnutia zvyšujú niektoré naše každodenné návyky, ktoré veľmi často považujeme za úplne neškodné.

 

ČÍTAJTE TIEŽ:

Je drahý krém na vrásky účinnejší?

Ovocie pre krásu

Čo pleti naozaj škodí


Dnes existuje viacero spôsobov, ako starnutie spomaliť. Krémami počínajúc a zákrokom plastického chirurga končiac. Napriek tomu máloktorý človek vyzerá mladšie než v skutočnosti je. Prečo to tak je? Na starnutie majú vplyv dva faktory: genetika a prostredie, v ktorom sa pohybujeme spolu so zaužívaným životným štýlom. A to, ako žijeme, má na náš vzhľad oveľa väčší vplyv, než si vôbec uvedomujeme. Dobrá správa je, že hoci genetiku neovplyvníme, všetko ostatné je len v našich rukách.

Podľa štúdie, ktorá prebehla vo Veľkej Británii, priemerná žena vyzerá o viac ako štyri roky staršie, než v skutočnosti je. Pätina žien nepoužíva žiadny pleťový krém, viac ako 40% sa nechráni pred slnkom a štvrtina sa pravidelne stravuje vo fast foodu. Priemerne žena v Anglicku tiež vypije 90l alkoholických nápojov a vyfajčí 894 cigariet ročne. Podobné výsledky zaznamenávame ale aj u nás.
Čo prispieva k rýchlejšiemu starnutiu?

Slnko

Je jedným z hlavných dôvodov vzniku vrások. Opálená pokožka je v skutočnosti dôkazom toho, že sa UV žiarenie dostalo až dovnútra kože a poškodilo jej štruktúru. Ženy v Austrálii napríklad vyzerajú v priemere o 10 až 15 rokov staršie než sú v skutočnosti. Môže za to nielen väčšie množstvo vrások, ale aj suchšia, slnkom dehydrovaná pleť a výrazné pigmentové škvrny. Pritom stačí tak málo, používať ochranné prostriedky s UVA a UVB filtrom pri každom pohybe mimo domova.

Mimika
Pri vzniku vrások hrá svoju úlohu napríklad prižmúrenie očí pri ostrom svetle, opakovaná mimika pri smiechu, mračenie sa alebo vyťahovanie obočia. V prípade vrások okolo očí možno ich počet a viditeľnosť regulovať nosením slnečných okuliarov, a to nielen v letnom období.

Fajčenie
Prvé vrásky sa u mladistvých fajčiarov objavujú okolo 20. roku. Čím dlhšie človek fajčí, tým sa vrásky viac a rýchlejšie prehlbujú a celkový stav pleti sa zhoršuje. Látky obsiahnuté v dyme tabaku odbúravajú kolagén a elastín, látky zodpovedné za pružnosť a pevnosť pleti, a spôsobujú sťahovanie ciev, čo zhoršuje prekrvovanie a tým aj vyživovanie a okysličovanie pokožky. Fajčiari preto mávajú často sivastý tón a drsnejšiu textúru pokožky.

Nedostatok spánku
Počas noci sa naša pokožka regeneruje. Obnovuje sa, opravuje a vďaka inému pH a zmene cirkulácie krvi lepšie prijíma látky z kozmetiky. Nedostatok spánku, kedy dlhodobo spíme menej ako sedem hodín denne, spôsobuje nezdravú farbu pleti, kruhy pod očami, opuchnuté viečka. Vznik vrások môže ovplyvniť aj poloha pri spánku. Obzvlášť zradné je najmä spanie na boku a na bruchu. Bez ohľadu na to, ako mäkký alebo tvrdý vankúš máte, tlak pokožky na podložku môže pleť nechtiac krčiť a pri dlhodobom pôsobení zapríčiniť vznik vrások, najmä na brade, lícach a čele. Ako prevencia je preto vhodné spať na chrbte.

Stres
Dlhodobé starosti, či už v práci alebo v rodine, spôsobujú zvýšenú produkciu stresového hormónu, ktorý má z dlhodobého hľadiska vplyv na celé telo. Okrem zdravotných problémov stresový hormón kortizol narúša produkciu kolagénu, čo vedie k oslabeniu pevnosti pleti. Emočný tlak takisto ochudobňuje telo o kyslík a živiny, ktoré putujú do hlavných orgánov a potom aj do kože. Výsledkom sú kruhy pod očami, unavený vzhľad, ale aj akné, lámavé nechty a vypadávanie vlasov. So stresom súvisí aj výraznejšia mimika a zlé spanie. Ako prevencia sa osvedčilo zdarné zvládnutie stresových situácií, meditácia, pohyb alebo čas strávený s príjemnými ľuďmi.

Nevhodná kozmetika
Nezáleží na tom, akú značku používate, ale čo daný krém obsahuje. Pleti neprospieva napríklad kozmetika s obsahom alkoholu alebo tradičné mydlo, ktoré obsahuje agresívne látky ochudobňujúce pokožku o prirodzený maz. Ďalším prehreškom voči pleti je nedostatočná hydratácia. Vrásky totiž často bývajú prejavom nedostatočnej hydratácie. Keď je pleť zvláčnená, vyzerá plnšie a vrásky sú menej viditeľné. To isté platí o zavlažovaní zvnútra. Dostatočný pitný režim je základ peknej pleti.


Autor: Monika Kuželová


Hodnotenie Hodnotenie Hodnotenie Hodnotenie Hodnotenie

Späť Späť na zoznam článkov

Súvisiace články
Starostlivosť o seba Zostaňte mladá!
Starostlivosť o seba Desatoro, ako si udržať mladistvú pleť
Starostlivosť o seba Morská voda, živá voda