Fithall magazín

Nedeľa 28.2.2021 meniny má Zlatica

Starostlivosť o seba

Čistenie zubov nie je veda, ale ...

Čistenie zubov nie je veda, ale ...Správna starostlivosť o chrup nie je tak jednoduchá, ako sa mnoho ľudí domnieva a otázka, či si vedia čistiť zuby sa im môže zdať naivná. Lenže opak je pravdou. Nie je čistenie ako čistenie. Bezcieľne pohyby kefkou v ústach vám zdravé a biele zuby nezaistia. Čo teda robiť, aby návšteva zubára nebola nočnou morou?

 

ČÍTAJTE TIEŽ:

Kokosový olej - stop zubným kazom

Ako dosiahnuť žiarivý úsmev?

 

Trochu z histórie
Ako prví sa začali o zuby starať Babylončania. Svoj chrup si čistili pomocou žuvania malých konárikov. Ani netušili, že konárik sa stane predchodcom zubnej kefky. Naozajstnú kefku vyrobili až Číňania z bambusu a štetín z divokého sibírskeho kanca. Tento vynález prenikol aj do Európy, kde sa spočiatku nestretol s veľkým úspechom. Štetiny boli pre pokazené zuby a ďasná Európanov príliš drsné, ale postupom času si na kefku zvykli a obľúbili si ju.

Éra nylonu

Prvá nylonová kefka, ako ju poznáme dnes, sa objavila v Spojených štátoch vďaka americkému bádateľovi W.H. Carothers, ktorý vynašiel nylon. Nylonová kefka sa okamžite stala neoddeliteľnou súčasťou každej modernej domácnosti. V dnešnej dobe k zubnej kefke pribudli ďalšie vynálezy v podobe medzizubnej nite a rôznych druhov zubných kefiek (elektrické, medzizubné apod.). Aj cez širokú škálu dentálnych vymožeností trpí zubným kazom skoro každý dospelý človek a až 50% mladistvých.

Viete si naozaj čistiť zuby?
Každý z nás si to aspoň si to myslí. Jedna zo základných činností, ktorú robíme deň čo deň, však nemusí byť tak jednoduchá, ako sa na prvý pohľad zdá. Správne čistenie zubov je totiž založené na 3 dôležitých faktoroch, predovšetkým však na technike a čase, ktorý čisteniu venujeme.

Správna technika

1. Dodržujte uhol - držte kefku pod uhlom 45 stupňov, teda tak, aby ste dobre vyčistili aj priestor tesne pod ďasnami. Vodorovne sa čistí iba žuvacia plocha zuba.

2. Každý zub čistite zvlášť
- pomocou 5 až 10 krúživých pohybov.

3. Zub má "tri strany" - nezabúdajme čistiť všetky dostupné plochy zuba. Ak sa k niektorým z nich nemôžeme dostať, použijeme medzizubnú niť alebo medzizubnú kefku.

4. Držte kefku ako pero - ak držíte kefku celou dlaňou, automaticky na zub viac tlačíte, a tým riskujete poškodenie ďasien a zubnej skloviny.

Stačia dve minúty?

Skôr sa považoval dvojminútový interval za dostatočný, ale nové výskumy ukazujú, že by sme si mali čistiť chrup minimálne tri minúty, najlepšie po každom jedle, čo je ale v praxi dosť ťažké. Minimálne teda dvakrát denne - ráno (po raňajkách) a večer. Kefku by ste mali meniť podľa potreby, najmenej raz za 3 mesiace.

Zafarbenie zubov

Väčšinu zafarbenia spôsobujú potraviny, niektoré lieky a samozrejme fajčenie. Ak sa chcete vyvarovať zažltnutých zubov, obmedzte: fajčenie, kávu, čaj, červené víno a iné nápoje, ktoré obsahujú farbivá.

Ako získať žiarivý úsmev
Ak chcete mať oslnivo biely úsmev, musíte si vedieť čistiť zuby. Len málokto tuší, že proces bielenia zubov je pomerne komplikovaný. Začať sa totiž musí od nuly! Pred bielením je zásadné mať zuby dokonale vyčistené a úplne bez zubného kameňa.

Tip: Žuvajte špenát a jedzte jahody!

Bieliť chrup si môžete aj prírodnou cestou. Skúste pravidelne žuť listy čerstvého špenátu, alebo si čistite zuby vnútornou kôrou pomaranča. Tiež jahody sú prírodným bielidlom. Obsiahnuté zrniečka totiž prirodzene obrusujú povrch zubov.

 

Autor: Monika Kuželová


Hodnotenie Hodnotenie Hodnotenie Hodnotenie Hodnotenie

Späť Späť na zoznam článkov

Súvisiace články
Starostlivosť o seba Akú starostlivosť dopriať pleti v zime
Starostlivosť o seba Čo pleti naozaj škodí
Starostlivosť o seba Úsmev lieči dušu a zhadzuje kilá