Fithall magazín

Štvrtok 25.2.2021 meniny má Frederik(a)

Starostlivosť o seba

Akú starostlivosť dopriať pleti v zime

Akú starostlivosť dopriať pleti v zimeZimná sezóna je pre pleť veľmi stresujúca. Studený vietor a chladné počasie vonku a suchý vzduch vo vyhriatych miestnostiach môžu pokožku poškodiť. Venujte jej preto v tomto období osobitnú starostlivosť, aby ste si zachovali pleť stále peknú.

Čo sa s pleťou deje v zime:
1. Keď ste vonku, nízke teploty spôsobujú, že sa v pleti zhorší krvný obeh, regeneračné procesy sa spomalia a vďaka tomu sa pokožke nedostává dostatok živín a kyslíka. Výsledkom môže byť nezdravá bledá tvár.

2. Keď ste vnútri, vaša pleť stráca vlhkosť vďaka suchému prostrediu, ktoré spôsobuje vnútorné kúrenie. Výsledkom je napätá suchá pokožka, ktorá je krehká a náchylná na poškodenie.

 

ČÍTAJTE TIEŽ:

Športujete? Potom vrstvite!

Zostaňte mladá!

Úsmev lieči dušu a zhadzuje kilá

 

3. Počas zimy je pleť vystavená extrémnemu striedaniu teplôt. Pobyt v chlade vonku a potom v miestnosti v teple a suchu, pokožku veľmi namáha. Teplotné rozdiely sú tak veľké, že sa koža nestačí danému prostrediu rýchlo prispôsobiť a to spôsobí, že začne byť postupom času dehydrovaná, podráždená a začervenaná s rozšírenými kapilárami.

Zmeňte na zimu kozmetiku rovnako ako šatník

1. V zime neopužívajte odličovacie mlieka a toniká obsahujúce alkohol. Vzhľadom k tomu, že extrémne počasie oslabuje ochrannú lipidovú bariéru pleti, musíte sa vyvarovať jej ďalšieho intenzívneho čistenia, ktoré by situáciu len zhoršilo. Vyberte si jemné čistiace vody, najlepšie pre citlivú alebo veľmi suchú pleť. Ak trpíte na mastnejšiu pleť, aj v tomto prípade sa vyvarujte tonika s alkoholom a miesto toho používajte menej agresívne výrobky.

2. Ak ste zvyknutá pravidelne používať peelingové prípravky a čistiace masky, ich aplikáciu obmedzte. Častejšie používanie pleti v tomto čase škodí, pretože sa koža nestačí včas zregenerovať a obnoviť svoju ochrannú lipidovú bariéru. Vďaka tomu je potom náchylnejšia na poškodenie. Ak zistíte, že je vaša pleť suchšia než zvyčajne alebo sa začala dokonca lúpať, vyraďte všetky prípravky obsahujúce retinol a AHA kyseliny.

3. Prejdite na výživné hydratačné krémy s látkami ako sú silikóny, pupalkový olej, bambucké maslo a mandľový olej. Niektorí odborníci na starostlivosť o pleť odporúčajú používať na deň ochranný zvláčňujúci krém a na noc prípravok obsahujúci zvlhčujúce látky, aby sa pleť počas spánku dostala do rovnováhy a dobehla stratu vlhkosti.

4. Načasovanie je dôležité. Naneste si krém najmenej 30 minút až hodinu pred odchodom von. Toto platí obzvlášť, ak používate hydratačný krém s vysokým obsahom vody. Ak by ste prípravok naniesli a hneď šli do mrazivého počasia, krém by sa nestačil vstrebať a mohol by na pleti zamrznúť do ľadových mikročastíc.

5. V zime sa tiež neodporúčajú dlhé horúce sprchy a kúpele, pretože prispievajú k dehydratácii pokožky a narúšajú ochrannú tukovú vrstvu. Ak sa nehodláte vyhrievania vo vode vzdať, aplikujte po každom kúpeli na celé telo hydratačné telové mlieko, alebo si do vody pridajte zvláčňujúce a hydratačné prípravky obsahujúce olej, bambucké maslo a pod.

6. Pamätajte na to, že aj v zime sa musíte chrániť pred slnkom a to nielen na horách. Slnečné lúče odrážajúce sa na snehu môžu byť silnejšie, ako v lete na piesočnatej pláži. Ochranné prípravky by nemali byť nižšie ako 15 SPF.

7. V zimnom období najviac trpia pery a ruky. Jemná kožtička pier môže byť rozpraskaná až boľavá a ruky suché a šupinaté. Na ústa preto pravidelne aplikujte ochranné balzamy s bambuckým maslom, jojobovým alebo avokádovým olejom. Naneste ich zakaždým, keď pôjdete von, rovnako ako pred spaním. Niektoré ochranné a hydratačné prípravky na pery sú k dispozícii aj ako tónované lesky či balzamy. Zvláštnu starostlivosť venujte aj koži na rukách, pretože je tenšia než na zvyšku tela. Okrem toho, sú ruky namáhané častým umývaním a ďalšími vonkajšími vplyvmi. A naviac, čo je známy fakt, ruky sú medzi prvými, ktoré vykazujú známky starnutia. Vyberte si preto vhodný krém na ruky s bohatým obsahom výživných a ošetrujúcich látok.

8. Vykurovanú miestnosť, kde sa v zime zdržiavate, zvlhčujte pomocou zvlhčovača vzduchu alebo pridajte izbové kvety, ktoré hladinu vlhkosti vyrovnajú.

9. Posilnite obranné schopnosti kože tým, že budete užívať vitamíny B, C, E, zinok a horčík, ktoré v tele fungujú ako antioxidanty.


Hodnotenie Hodnotenie Hodnotenie Hodnotenie Hodnotenie

Späť Späť na zoznam článkov

Súvisiace články
Zdravý životný štýl Čím prospieva sex zdraviu
Jedlo a výživa Zdravie schované pod škrupinou
Jedlo a výživa Upečte si zdravé koláčiky