Fithall magazín

Pondelok 1.3.2021 meniny má Albín

Starostlivosť o seba

Športujete? Potom vrstvite!

Športujete? Potom vrstvite!Pri aktivitách v prírode hrá oblečenie významnú úlohu. Správne zvolené zvršky vás nijako neobmedzujú, umožňujú vám podať lepší výkon a danú aktivitu si lepšie užiť. Okrem toho, ak budete správne vybavení, predídete prechladnutiu a následnému ochoreniu.

Zásady
Oblečenie by malo byť predovšetkým pohodlné. Ak je teplo, oblečte sa do voľných, svetlofarebných a rýchloschnúcich materiálov. Ak je chladno, vezmite si ľahké oblečenie, ktoré sa skladá z niekoľkých vrstiev. Izolovaný vzduch, zachytený pod niekoľkými tenkými vrstvami oblečenia, udrží lepšie telesné teplo ako jedna hrubá bunda alebo sveter. Výhodou tiež je, že jednotlivé vrstvy oblečenia môžete podľa potreby pridávať alebo odoberať a tým si zaistiť optimálny komfort.

 

ČÍTAJTE TIEŽ:

Zostaňte mladá!

Úsmev lieči dušu a zhadzuje kilá

Zásady cvičenia doma

 

Ako vrstviť
Prvá vrstva na tele by nemala byť bavlnená alebo vlnená. Tieto vlákna sajú pot a udržujú ho v tkanine na vašej koži, ktorú tým ochladzujú a vám vďaka tomu bude zima. Zvoľte radšej polypropylénový materiál, ktorý odvádza pot a vodu z kože a prepúšťa ich na vonkajšiu vrstvu oblečenia. Ak chcete, aby vám bolo teplo, pridajte ďalšiu vrstvu zo syntetického alebo vlneného materiálu. Vonkajšia vrstva by vás mala chrániť proti vetru a vode zvonku a vnútorné vrstvy by vás mali udržiavať v suchu. Ak očakávate, že bude pršať, dobre zvážte, ako sa oblečiete, najmä ak je zima. Oblečenie proti dažďu by malo mať okolo krku, zápästí a členkov tesniace manžety z latexu a gumy, aby sa studená voda nedostala k vnútorným vrstvám oblečenia a na kožu. Predné zipsy bývajú často netesné a preto odporúčame natiahnuť na seba ešte bundu bez zipsu as kapucňou. Pamätajte si, že zostať suchý znamená byť v teple a pohodlí.

Čo sa hodí

Pri aktivitách v prírode sa vám môže hodiť aj malá taška, ktorá sa dá upevniť okolo pása. V nej môžete mať nejaké peniaze, kľúče, občiansky preukaz, okuliare a krém proti slnku, vreckovku a niečo na zahryznutie. Ak nemáte istotu, že cestou narazíte na zdroj pitnej vody, pribaľte si so sebou fľašu pripevnenú k ramennému popruhu.


Hodnotenie Hodnotenie Hodnotenie Hodnotenie Hodnotenie

Späť Späť na zoznam článkov

Súvisiace články
Starostlivosť o seba Zostaňte mladá!