Fithall magazín

Nedeľa 28.2.2021 meniny má Zlatica

Starostlivosť o seba

Aké topánky na leto?

Aké topánky na leto?V letných mesiacoch sú ľudia oveľa aktívnejší. Viac cestujú, trávia dlhší čas na prechádzkach v prírode, venujú sa rôznym športom a podobne. Preto by tiež mali dbať na správnu obuv. Nevhodná obuv totiž môže spôsobiť ochorenie kolien, bedier aj krčnej chrbtice. Viete, čo si obuť?

Vysoké podpätky áno, ale nie na dlho

Podľa odborníkov by ste nemali dlho nosiť najmä topánky na vysokom podpätku, ale ani balerínky, alebo žabky. Skôr sa odporúča pohodlná, ľahká obuv z kvalitného materiálu s podpätkom okolo troch či štyroch centimetrov. Správnej chôdzi pomôžu aj ortopedické vložky (stielky), ktoré zabraňujú vzniku plochých nôh, tvorbe kŕčových žíl a obmedzujú potenie.

 

ČÍTAJTE TIEŽ:

Sú podpätky škodlivé?

Vlasy v lete

Nenechajte svoje obličky v lete na suchu

 
Zlé topánky, zlá noha
"Nevhodná obuv, vedľa vrodenej náchylnosti a nadváhy, má hlavný vplyv na rozvoj rôznych ochorení nôh. Nosením nevhodnej obuvi dochádza k oslabovaniu svalov a väzov klenby nohy, "vysvetľuje ortopéd Miloš Svítek, podľa ktorého dochádza k poklesnutiu priečnej alebo pozdĺžnej klenby.

Zlá obuv vedie tiež k nerovnomernej záťaži plosky, čo sa prejavuje bolestivými zakriveniami na nohe - vybočeným alebo stuhnutým palcom alebo napríklad kladivkovými čiže skrčenými prstami. K tomu sa pripájajú často aj bolesti iných častí pohybového ústrojenstva.

Balerínky do mesta, nie na prechádzku

Klenbe chodidla škodia napríklad aj moderné balerínky a vôbec topánky vyrábané bez podpätku. Preto si ich neberte na dlhé vychádzky. Rovnako tak odborníci neodporúčajú časté nosenie žabiek, ktoré sú dobré len k bazénu, na pláž alebo do sprchy na verejných kúpaliskách, kde môžu kožu ochrániť pred mykózou. Zdraviu neprospievajú ani podpätky vyššie než 4 cm a topánky na vysokej platforme. Namáhajú chrbticu a menia ťažisko trupu. Neznamená to ale, že by ženy nemali vysoké podpätky nosiť, len by v nich nemali tráviť celý deň.

Aké topánky vybrať

Najmä v lete dbajte na kvalitnú obuv, ktorá by mala byť vyrobená zo zdraviu neškodiaceho materiálu, najlepšie prírodnej kože. Taktiež by mala mať pružnú podošvu, zvýšený a pevný opätok, prirodzený tvar a maximálne štyri centimetre vysoký podpätok. Výborné sú aj priedušné dynamické stielky, ktoré podporia nožnú klenbu, zabránia vychyľovaniu nohy v topánke, zlepšujú stabilitu a tlmia otrasy.

 

Autor: Monika Kuželová


Hodnotenie Hodnotenie Hodnotenie Hodnotenie Hodnotenie

Späť Späť na zoznam článkov

Súvisiace články
Starostlivosť o seba Kokosový olej - stop zubným kazom
Starostlivosť o seba Desatoro, ako si udržať mladistvú pleť
Starostlivosť o seba Oleje pre krásu