Fithall magazín

Sobota 27.2.2021 meniny má Alexander

Starostlivosť o seba

Zostaňte mladá!

Zostaňte mladá!Ako sa o seba správne starať, aby ste si udržali stále svieži pôvab a nevyzerali staršie ako ste? Poradíme vám, aké zásady dodržiavať, aby vaša koža nestarla skôr ako je nutné.

Prvé známky starnutia
Viditeľné sú na pleti už po tridsiatke a nastupujú pozvoľna. Objavujú sa prvé vrásky, koža je suchšia, ochablejšia a stráca svoju pružnosť. S pribúdajúcim vekom sa totiž stenčuje vonkajšia vrstva pokožky a skracuje sa životnosť kožných buniek, ktoré sa už tak často neobnovujú. Tiež stále menej produkujú pigment, takže sa na koži môžu objaviť biele miesta, alebo naopak inde sa kožné bunky zmnožia a vedú k pigmentovým škvrnám. Medzi ďalšie prejavy starnutia tiež patrí vznik metličkovito sa rozširujúce viditeľné žilky. Čo teda robiť, aby ste tento proces brzdili?

1. Chráňte sa pred UV žiarením
Ak si chcete uchovať sviežu pleť čo najdlhšie, schovajte sa pred slnkom. Ultrafialové žiarenie ovplyvňuje kožu vo všetkých jej vrstvách. Spôsobuje zhrubnutie povrchovej vrstvy kože, úbytok kolagénových vlákien a je zodpovedné za vznik početných nezhubných i zhubných nádorov kože. Hlavný podiel na vzniku nádorov má pritom intenzita a frekvencia pôsobenia ultrafialového žiarenia v detstve a mladšom dospelom veku.

 

ČÍTAJTE TIEŽ:

Športujete? Potom vrstvite!

Úsmev lieči dušu a zhadzuje kilá

Akú starostlivosť dopriať pleti v zime

 

 

2. Nefajčite
Fajčenie urýchľuje starnutie kože, ovplyvňuje súdržnosť buniek hornej vrstvy kože, znižuje podiel látok, ktoré sú schopné viazať vodu a nepriamo ovplyvňuje cievy spodných partií kože. Fajčenie pridáva aj na rokoch, pretože držanie cigarety v ústach podporuje tvorbu vrások okolo úst.

3. Jedzte zdravo a dostatočne pite
Dôležitý je dostatočný príjem vitamínov, najmä E a C, ktoré sú významnými antioxidantmi. Stavte predovšetkým na stravu bohatú na omega mastné kyseliny z rýb, zeleninu, ovocie, strukoviny a olivový olej. Silné antioxidačné účinky majú tiež polyfenoly obsiahnuté napríklad v zelenom čaji. Pre sviežu pleť je nesmierne dôležitý dostatočný príjem tekutín. Denne vypite aspoň dva litre vody a nezabudnite na hydratačné krémy a masky, aby ste predišli vysušenosti a mdlosti pleti.

4. Nemrač sa
Časté mračenie, žmúrenie a krčenie čela spôsobuje predčasné vrásky. Skúste sa preto týchto zlozvykov zbaviť.

5. Alkohol pite s mierou
Alkohol pripravuje bunky o vodu, čo vedie k predčasnému starnutiu pleti, suchšej pokožke a jemným vráskam. Okrem toho spotrebováva dôležité živiny, vrátane vitamínov A, B a E a môže napáchať škody v krvných cievach, ktoré rozširuje. Tie potom vášmu vzhľadu môžu pridávať roky.

6. Investujte do kvalitnej kozmetiky
Šetriť na pleti sa nevypláca. Doprajte si pravidelnú návštevu kozmetičky a krémy obsahujúce deriváty vitamínu A, C a E a koenzýmom Q 10. Tiež nikdy nechoďte spať neodlíčená, pretože zvyšky make-upu zanášajú póry a pleť nemôže dýchať.

7. Nebojte sa korekčných zákrokov

Pomocou radu omladzujúcich techník možno zmierniť a spomaliť prejavy starnutia kože. Napríklad chemickým alebo mechanickým peelingom, aplikáciou krémov s obsahom ovocných kyselín, retinoidov a antioxidantov alebo mezoterapiou, čo je injekčná aplikácia kyseliny hyalurónovej. Pozitívny vplyv na mimické vrásky má tiež ošetrenie pomocou botulotoxínu.

8. Vyhýbajte sa stresu

Na pleti sa negatívne odrážajú aj únava, stres a nedostatok spánku, počas ktorého sa pleť regeneruje. Keď je organizmus v strese, cievy v koži sa sťahujú, zatiaľ čo v stave psychickej pohody sa roztiahnu a pleť sa lepšie prekrví. Unavená kože je bez energie, chýba jej jas, je povädnutá. Jej starnutie pomáhajú spomaliť rôzne relaxačné techniky ako jóga, meditácia alebo tai-či.

9. Udržujte si optimálnu váhu
Ak nechcete vyzerať staršie rozhodne to nepreháňajte s chudnutím. Možno budete spokojnejší so svojím telom, ale tvár zrazu začne vyzerať staršia a povislejšia. Rovnaký efekt má aj takzvaný jo-jo efekt (striedavé priberanie a ubúdanie na váhe).

10. Nevyhýbajte sa hormonálnej substitučnej terapii
Hormóny hrajú v procese starnutia kože dôležitú úlohu. Zníženie hladiny hormónov, predovšetkým estrogénu, nastáva u žien po menopauze a podpisuje sa na rýchlejšom starnutí pleti. Tvorbu vrások však zmierni hormonálna substitučná terapia, vďaka ktorej sa zastaví úbytok kolagénu, zlepší sa hydratácia pokožky i hojenie prípadných poranení. Účinné sú tiež fytohormóny, pripravené hlavne zo sóje, pretože dokážu nahradiť pokles vlastných hormónov.


Hodnotenie Hodnotenie Hodnotenie Hodnotenie Hodnotenie

Späť Späť na zoznam článkov