Fithall magazín

Utorok 2.3.2021 meniny má Anežka

Starostlivosť o seba

Čo pleti naozaj škodí

Čo pleti naozaj škodíAby ste si udržali peknú a zdravú pleť čo najdlhšie, mali by ste o ňu správne starať a vyhnúť sa všetkému, čo jej môže ublížiť. Poradíme vám, čo vašej tvári rozhodne neprospieva a čomu by ste sa mali radšej vyhnúť. Aj dobre mienené čistenie ju môže poznamenať na celý život.

Nedostatok spánku

V spánku organizmus spracováva látky, ktoré získal v priebehu dňa z potravy. Pokiaľ nedôjde k náležitému spracovanie a spálenie odpadových zložiek, vylučujú sa cez kožu a tá je vďaka tomu zbytočne zanášaná a dráždená. Počas spánku tiež koža vytvára nové bunky, aby nahradila tie odumreté. Ak teda trpíte nedostatkom spánku, koža nemôže byť ani zdravá a odolná.

Nedostatok čerstvého vzduchu

Kyslík náš organizmus regeneruje, posilňuje a hlavne skrášľuje. Kyslík pôsobí do hlbších vrstiev pokožky a prenáša do nich aktívne látky z kozmetických výrobkov. Napomáha regeneráciu pleti a vstrebávanie účinných zložiek, prežaruje ju a odstraňuje vrásky. Nezabúdajte preto chodiť pravidelne na prechádzky na čerstvom vzduchu.


ČÍTAJTE TIEŽ:

Strasti s vlasmi

Oleje pre krásu

Desatoro, ako si udržať mladistvů pleť


Nepravidelné vyprázdňovanie

Ak nedôjde včas k vyprázdneniu, k odstráneniu škodlivín stolicou, močom, potením alebo dýchaním, vstrebávajú sa škodliviny späť do krvi a sú opäť spracovávané. Potom odchádza väčšina druhýkrát spracovaných škodlivín cez kožu von z organizmu. Koža je tým potom zbytočne podráždená. Navyše včas nevypudená stolica poškodzuje hrubé črevo.

Nevyvážená strava
To čo jete, má zásadný vplyv na stav a vzhľad vašej pokožky. Nezabúdajte na čerstvú zeleninu, ovocie, ovocné šťavy, zeleninové šťavy, šaláty, polievky, orechy a chudé mäso. Tiež pamätajte na to, že prílišné množstvo cukru, tuku, oleja, mlieka, kakaa, koly, kávy, čokolády, soli, pečeného mäsa, bieleho pečiva a ostrého korenia koži tiež škodí. Jedzte preto vyvážene.

Nedostatok tekutín
Ak teda trpí koža nedostatkom tekutiny, starne. Starne tým rýchlejšie, čím viac jej tekutina chýba. Bez vody koža vysychá a prehlbujú sa vrásky. V takejto koži ťažko koluje výživa, prebieha látková výmena či vylučovanie škodlivín. Ak tekutina chýba pri trávení, pred jedlom alebo po jedle, vzniká v tele príliš veľa škodlivín, ktoré pri svojom vylučovaní kožu dráždia.

Nedostatok pohybu
Ak sa nebudete dostatočne hýbať, spomalia sa vám všetky telesné pochody vrátane vyprázdňovania a látkovej výmeny. Vďaka tomu sa potom organizmus oveľa horšie zbavuje škodlivín. Tie sa v tele nahromadia a uložia sa pod kožu či na koži. Môžu tak vzniknúť rôzne nárasty, bradavice, tukové vačky alebo tuková zrniečka, tzv. milie. Pohyb kožu tiež prekrví a tým ju ľahšie zbaví odpadových látok.

Nevhodné kozmetické prípravky
Každej pleti škodia kozmetické prípravky s obsahom alkoholu, ak ich užijete inak, než k lokálnemu ošetreniu. Teda len na vzniknutý pupienok, alebo zapálené miesto. Pleti škodia aj niektoré konzervačné látky, ktoré sú v kozmetike obsiahnuté. Väčšinou na ne reaguje podráždením. Čas od času je preto vhodné zmeniť použitý krém. Dlhodobé používanie stále rovnakého prípravku totiž môže pleť obsiahnutými látkami predávkovať.

Nešetrná starostlivosť

Medzi najhoršie zlozvyky patrí vytláčanie nečistôt a hlboké čistenie za pomoci naparovania. Naparovaním sa koža dráždi, rozširujú sa póry a žilky v oblasti nosa. Stláčaním síce z kože čiastočne odstránite nežiaduce sekrét, ale v pokožke vždy určité množstvo zostane, ktoré stlačením zatlačíte hlbšie do kože. Táto čiastočka sa potom stáva zárodkom ďalšieho zápalu. Navyše vytláčanie spôsobuje pigmentové škvrny a jazvy, ktoré bývajú viditeľné až po niekoľkých mesiacoch. Preto čistenie pleti radšej zverte profesionálom v kozmetických salónoch.

 

Autor: Monika Kuželová


Hodnotenie Hodnotenie Hodnotenie Hodnotenie Hodnotenie

Späť Späť na zoznam článkov

Súvisiace články
Starostlivosť o seba Úsmev lieči dušu a zhadzuje kilá
Starostlivosť o seba Morská voda, živá voda
Starostlivosť o seba Vlasy v lete