Fithall magazín

Piatok 5.3.2021 meniny má Fridrich

Zdravý životný štýl

 Sex a obezita

Sex a obezitaHoci mnohí riešia svoje prebytočné kilá predovšetkým z estetických dôvodov, nadváha zďaleka nie je iba problémom vzhľadu. Môže negatívne ovplyvňovať náš zdravotný stav a tiež sexuálny život. A nejde len o psychický efekt, kedy nespokojnosť s vlastným telom bráni prežívať intímne chvíle prirodzene, uvoľnene a s potešením.

Problémy s erekciou ako známka ochorenia obehovej sústavy
Obezita ako taká nemá vplyv na sexuálny apetít - sexuálna túžba je u obéznych rovnaká ako u ľudí s normálnou hmotnosťou. "Sexuálny život však negatívne ovplyvňujú zdravotné komplikácie, ktoré s obezitou bezprostredne súvisia. Najneskôr do 5 rokov od výrazného zvýšenia váhy sa prejavuje zvýšenie krvného tlaku, hladiny cukru v krvi a tiež cholesterolu, ktoré potom často spôsobuje erektilnú dysfunkciu a ďalšie problémy, "komentuje Kristýna Galová z brnenského Inštitútu redukcie a prevencie nadváhyKompliment.

 

ČÍTAJTE TIEŽ:

Premilujte sa k zdraviu

Anorexia ničí aj sexuálny život

Čím prospieva sex zdraviu

 

Komplikácie s obezitou spojené
Obezita ovplyvňuje predovšetkým krvný obeh, ktorý hrá zásadnú úlohu vo funkčnosti sexuálnych orgánov. Napríklad hypertenzia a ateroskleróza bývajú priamou príčinou nedostatočného prekrvenia tkanív a svalov, a teda aj erektilnej dysfunkcie. Treba však dodať, že tá môže byť aj nežiadúcim vedľajším účinkom liekov, ktoré lekári práve na tieto ochorenia indikujú!

Obezita však neovplyvňuje iba mužskú erekciu - hoci to nie je všeobecne známy fakt, aj u žien dochádza pri sexuálnom vzrušení k erekcii, a to v klitorise a tkanive v okolí pošvy. Znížená citlivosť je navyše sprevádzaná horšou schopnosťou lubrikácie, ktorá výrazne ovplyvňuje pôžitok zo sexu.

A pretože nadváha organizmus celkovo zaťažuje a oslabuje, znižuje sa aj sexuálnu výkonnosť. Výrazná obezita navyše môže samotný akt skomplikovať aj po technickej stránke: obézni ľudia sa rýchlejšie zadýchávajú a musia hľadať vhodné polohy, pretože niektoré sú pre nich jednoducho nerealizovateľné.

Zlá psychika ako dôvod aj následok nespokojnosti
U žien však stále hlavnou príčinou problémov v intímnom živote býva psychika. Žena, ktorá nemá rada svoje telo sa pri sexe nedokáže sa uvoľniť, pretože sa neustále zameriava na to, ako zamaskovať svoje kilá navyše. V dôsledku toho potom často nie je schopná dosiahnuť orgazmus. "O intímnom živote ženy s nadváhou nerady hovoria. Po schudnutí sú však otvorenejší a mnohé sa nám so svojimi pocitmi zveria. Zlepšenie intímneho života pripisujú nielen atraktivnejšiemu vzhľadu, ale tiež zvýšenému pocitu sebaistoty, "potvrdzuje Kristýna Galová z Inštitútu Kompliment.

Prekvapivo však aj u mužov hrá psychika úlohu. Okrem toho, že im bruško často prekáža, erektilná dysfunkcia pre nich býva veľmi delikátna téma. A tak radšej predstierajú, že sú unavení, než aby priznali, že sa boja, že "zlyhajú". Žena si toto odmietanie vysvetľuje stratou záujmu o jej telo, prípadne začne muža podozrievať z nevery. A tak namiesto toho, aby partneri problém spoločne riešili, obaja sa uzatvárajú do seba a problém sa prehlbuje.

Riešenie je jednoduché.
Kto by na záver čakal riešenie, ktoré je jednoduché a rýchle, bude sklamaný. Jediné naozaj dlhodobé je: schudnúť. Každý kilogram, ktorého sa vám podarí zbaviť, zlepší stav vášho organizmu aj váš osobný pocit. Budete sa cítiť lepšie a sebavedomejšie a vycíti to aj vaše okolie.


Zdroj: Doktorka.cz


Hodnotenie Hodnotenie Hodnotenie Hodnotenie Hodnotenie

Späť Späť na zoznam článkov

Súvisiace články
Sex a vzťahy Viete hovoriť s partnerom o sexe?
Jedlo a výživa Úprava stravy môže podporiť sexuálny apetít
Sex a vzťahy Fyzická chémia, mýtus alebo fakt?