Fithall magazín

Streda 24.2.2021 meniny má Matej

Zdravý životný štýl

Aromaterapia a vonné oleje

Aromaterapia a vonné olejeDovoľte, aby do vášho tela prúdili pokoj, harmónia aj energia všetkými zmyslami. Neobmedzujte sa len na počúvanie relaxačnej hudby, jedenie čokolády alebo horúce kúpele - využite tiež čuch! Nos a bunky, ktoré pokrývajú jeho sliznicu, sú veľmi blízko mozgu, takže účinok pocítite takmer okamžite. Nechajte na seba pôsobiť vône olejov a vonných esencií, používaných pri aromaterapii a vytvorte okolo seba útulné, teplé, jesennou náladou presýtené prostredie. Naučte sa rozpoznať, aké oleje a esencie sa na aké účely využívajú a nechajte ich voňať vo váš prospech.

 

ČÍTAJTE TIEŽ:

Máte občas problémy s trávením? Skúste aníz!

Bojujte jedlom proti stresu

Ovocie Vás zbaví stresu

 

V prvom rade vyberajte čisto prírodné oleje (100%) bez syntetických ingrediencií. Rastliny obsahujú všetko, čo vaše telo i duša potrebujú, takže naozaj nie je nutné do ich pokladov čokoľvek pridávať.

Je tiež dobré vedieť, že nestačí, aby vám olej voňal - jeho užívanie by malo byť správne indikované. Niektoré oleje nie sú vhodné pre deti (mäta, gáfor) či v tehotenstve (gáfor, šalvia, bazalka, myrta, rozmarín, palina, pamajorán, yzop, majorán, petržlen, ruta), iné zase pri epilepsii (yzop, gáfor, rozmarín, šalvia a tymián) alebo obličkových ochoreniach (rasca, jalovec, santal) a niektoré sa napríklad neodporúčajú pri nadmernom vystavovaní sa slnku (ľubovník, limetka, citrón, angelika, bergamot, rebríček, pomaranč a céder).

Silice by sme mali správne uchovávať na tmavom mieste, v teplotách medzi 0 a 18° C
.


Prírodné olejčeky na aromaterapiu si môžeme naordinovať podľa toho, aký účinok chceme dosiahnuť. Existujú oleje upokojujúce (levanduľa, ylang-ylang, medovka, santalové drevo, mandarínka, bergamot, harmanček), vôňe povzbudzujúce (rozmarín, céder, citrón, pomaranč, mäta, zázvor) i vôňe dezinfekčné (myrta, eukalyptus, levanduľa, tea tree, citrón, smrek, jedľa, borovica, šalvia, fenikel, aníz).

Éterické oleje môžeme kombinovať a tým tvoriť nové vône. Olejová alchýmia má ale niekoľko pravidiel - v prvom rade by sme nemali kombinovať priveľa vôní dohromady (max. 5 silíc) a ďalej je vhodné vedieť, aké oleje sa k sebe hodia (napr. citrusy a drevo či ihličie).

Oleje môžeme užívať vnútorne (pridávaním kvapky oleja do vody), potierať si nimi kožu, alebo je možné vdychovať ich prostredníctvom aróma lampy. Tým sa oleje dostanú nielen do vášho tela, ale tiež krásne prevoňajú celú miestnosť.

Oleje vám nepomôžu len s nervozitou, stresom či vyčerpaním - môžu tiež harmonizovať vaše trávenie. Vyskúšajte napríklad aníz (zmierňuje plynatosť a podporuje činnosť tráviacej sústavy), bazalku (vhodná pri nevoľnostiach), bergamot (tiež podporuje trávenie), ďalej čierne korenie, citrón, harmanček, kadidlovník, kardamón, majoránku alebo mätu. Znalosť pôsobenia jednotlivých esencií vám môže byť užitočná teda aj v prípade, keď to jeden večer preženiete s jedlom či nápojmi a ráno potom neviete, ako si najlepšie pomôcť!

Na trhu existuje celý rad olejov, takže vedieť úplne presne, ktorý sa k čomu používa, môže byť takým malým samoštúdiom. Vždy pozorne čítajte, čo je napísané na etikete výrobku a podľa toho sa tiež zariaďte! Najlepšie oleje dostanete v bylinkárstve, v lekárni alebo v predajni s bio výrobkami. Ak tápate, nechajte si poradiť od predajcu a vždy sa zaujímajte o dátum spotreby.

A teraz už len zapáľte aróma lampu a nechajte sa unášať vôňami.

 

 

660x250_3.jpg

 

Autor: Veronika Červenková


Hodnotenie Hodnotenie Hodnotenie Hodnotenie Hodnotenie

Späť Späť na zoznam článkov

Súvisiace články
Zdravý životný štýl Relaxácia a stres
Zdravý životný štýl Umenie relaxácie
FITHALL cvičenie Jóga - liek na stres a bolisti chrbta