Fithall magazín

Sobota 10.4.2021 meniny má Július

Cvičenia a trendy

Cvičte a bude sa vám lepšie spať

Cvičte a bude sa vám lepšie spaťPravidelne cvičíte? Potom sa vám iste lepšie spí a ráno sa cítite viac oddýchnutí. Ak patríte k lenivejším jedincom, rozhodne sa nad sebou zamyslite. Nedostatkom pohybu sa totiž pripravujete o kvalitnejší odpočinok. Možno si ani neuvedomujete, aký veľký vplyv má aeróbne cvičenie na mozog a spánok.
 
Mozog až na prvom mieste
Najväčší prospech z aeróbnej zdatnosti má mozog. S každým tepom srdca je krv vháňaná priamo do mozgu. Pri každom sťahu tak do srdca príde 20 - 40% krvi. Príroda preto považuje mozog za zďaleka najdôležitejšia časť tela.

 

ČÍTAJTE TIEŽ:

Chôdza alebo beh?

Stres zažeňte pohybom

Dehydratácia - letný strašiak
 

Najlepší záchranár
Táto skutočnosť sa najpresvedčivejšie prejavuje v kritických situáciách. Keď človek príde pri úraze o ruku či nohu, mnoho ľudí sa domnieva, že väčšina krvi pri každom srdcovom sťahu prúdi zo zvyšku končatiny von. V skutočnosti je to tak, že keď dôjde k jej oddeleniu, pustí sa mozog a celý organizmus do záchrannej akcie. U všetkých ciev zranenej končatiny dôjde okamžite k ich stiahnutiu, aby sa strata krvi minimalizovala. Súčasne srdce vháňa do mozgu viac krvi ako zvyčajne. Pretože v situáciách, keď ide o život, je mozog jediným orgánom, ktorý vás možno dokáže zachrániť. Príroda mu týmto spôsobom zabezpečuje tú najväčšiu možnú dodávku energie.
 
Krátko a kvalitnejšie
Aeróbne cvičenie tiež zvyšuje kvalitu spánku a často skracuje dĺžku, ktorú k odpočinku potrebujete. Ľudia, ktorí necvičia majú potrebu spať dlhšie a keď sa prebudia, hoci majú za sebou dlhší spánok,  cítia sa relatívne unavení a apatickí. Trénovaným jedincom naopak stačí k odpočinku kratší spánok a pritom sú aj bdelejší. Ak ste teda aeróbne zdatní, poskytujete mozgu hlbší a zmysluplnejší odpočinok.


Hodnotenie Hodnotenie Hodnotenie Hodnotenie Hodnotenie

Späť Späť na zoznam článkov

Súvisiace články
Cvičenia a trendy Ťažko naberáte svalovú hmotu?
Cvičenia a trendy Tepová frekvencia
Cvičenia a trendy Svaly - čo o nich viete?