Fithall magazín

Sobota 10.4.2021 meniny má Július

Zdravý životný štýl

Čo všetko sa dá vyčítať z krvi?

Čo všetko sa dá vyčítať z krvi?Krv. Niečo tak tajomné, ukryté vnútri nás. Niečo nesmierne cenné a unikátne. Krv je definovaná ako tekutina, ktorej funkciou je dopravovať živiny (kyslík, glukózu, sacharidy, proteíny, tuky, minerály, vitamíny) do ďalších telesných tkanív alebo orgánov a odvádzať z nich odpadové produkty (oxid uhličitý, kyselinu mliečnu).

Krv distribuuje po tele biele krvinky, zaisťujúce imunitu, ale aj hormóny, zodpovedné za bezchybné fungovanie organizmu.

 

ČÍTAJTE TIEŽ:

Cvičenie proti opuchom a kŕčom nôh

Cvičenie zlepšuje mozog

Aká je ideálna pulzová frekvencia pre spaľovanie tukov?

 

Krvi stojí za to venovať pozornosť už len kvôli tomu, že tvorí až 8% našej hmotnosti (4 - 6 litrov). Červenú farbu získava vďaka farbivu hemoglobínu a tajomstvom nie je ani to, že prúdi cievami, je poháňaná srdcom a okysličovaná v pľúcach.

Červená životodarná tekutina plní tiež diagnostickú funkciu - vie o našom zdravotnom stave povedať viac, než by sa na prvý pohľad mohlo zdať. Zistite, čo na vás môže krv prezradiť a nebráňte sa nechať si urobiť krvný obraz aj v prípade, že sa cítite dobre. Krv vie spravidla viac a hlavne skôr, ako my!
 
Potom, čo dostanete výsledky krvného vyšetrenia do rúk, zamerajte sa na stĺpce, kde je vyznačený nedostatok látky, jej norma aj nadbytok, väčšinou čiernou bodkou. Bodkami v stĺpci normy sa zaoberať nemusíte, pozornosť venujte tým, ktoré sa pohybujú v nedostatočnej alebo nadmernej miere. Ak nebudete výsledkom rozumieť, nechajte si ich vysvetliť od lekára. V žiadnom prípade nehľadajte na internete diagnózy - tie sa musia stanoviť komplexne, nie len z jedného izolovaného krvného údaja!

Hematokrit (HT, Htc) - označuje podiel červených krviniek v krvi. Znížené hodnoty mávajú pacienti s anémiou.

Hemoglobín (Hb) – je krvné farbivo, ktoré spôsobuje, že krv je červená. U chudokrvných jedincov je jeho zastúpenie opäť nedostatočné. Spoločne s erytrocytami sa označuje hemoglobín a hematokrit ako červený krvný obraz a býva daný geneticky. U vytrvalostných športovcov predurčuje ich výkonnosť (ide o prenosovú kapacitu krvi pre kyslík).

Leukocyty (Leu) - biele krvinky vypovedajú o našej imunite. Ich zvýšená hodnota poukazuje na infekčné ochorenia, a to hlavne bakteriálnej povahy. Vybočenie z normy môže byť zapríčinené tiež fyzickým pretrénovaním.

C - reaktívny proteín (CRP) - zvýšenie tejto hodnoty znamená boj organizmu s baktériami, onkologickým ochorením alebo parazitmi.

Glukóza - označuje koncentráciu cukru v krvi. Zvýšená hodnota glukózy nalačno je predzvesťou cukrovky a je nutné spozornieť!

Cholesterol - rozlišujeme HDL a LDL cholesterol. Ten HDL je neškodný, naopak cholesterol LDL nášmu zdraviu neprospieva.

Hormóny, vitamíny, onkogénne faktory, trombofilné stavy, kardiálne markery a mnoho ďalších informácií možno z krvného odberu vyčítať tiež. Záleží na tom, prečo sa chcete nechať vyšetriť. Výsledky si, pokiaľ možno, nechajte interpretovať lekárom, ktorý ich dokáže vidieť v širších súvislostiach.

 

 

660x250_2.jpg

 

Autor: Veronika Červenková


Hodnotenie Hodnotenie Hodnotenie Hodnotenie Hodnotenie

Späť Späť na zoznam článkov

Súvisiace články
Zdravý životný štýl Ako znížiť vysoký krvný tlak? Zmeňte svoj životný štýl!
Cvičenia a trendy Stojka zlepšuje rovnováhu aj krvný obeh
Zdravý životný štýl Alternatívne prístupy ku stravovaniu - diéta podľa krvných skupín