Fithall magazín

Piatok 5.3.2021 meniny má Fridrich

Zdravý životný štýl

Bylinné kúpele liečia dušu aj telo

Bylinné kúpele liečia dušu aj teloMáte náladu pod psa, ste prechladnutí, nie ste vo svojej koži, bolí vás celé telo, alebo nemôžete zaspať? Potom si pripravte kúpeľ z byliniek a uvidíte, že sa budete cítiť oveľa lepšie. Už v staroveku ľudia vedeli, akú moc liečivé rastliny majú a tiež ich účinky v kúpeľníctve hojne využívali. Skúste to tiež.
 
Kúpele majú na pokožku tela i psychický stav rôzne účinky, záleží akou prísadou ich obohatíte. Môžu vás príjemne uvoľniť a pripraviť na spánok, alebo naopak osviežiť a povzbudiť. Kúpeľom pozitívne naladíte nielen svoju myseľ, ale zbavíte sa aj rôznych neduhov. Bylinky ale vyberajte starostlivo. Nevhodný výber vône, alebo príliš veľká dávka môže totiž spôsobiť bolenie hlavy alebo dokonca alergie.

 

ČÍTAJTE TIEŽ:

Stres zažeňte pohybom!

Urobte si čas na jedlo

Sauna prospieva telu viac než si myslíte

 
Príprava kúpeľa

Asi 200g byliniek vložte do pláteného vrecka a povarte ich 20 minút v litri vody. Potom vodu i s pláteným vreckom vlejte do vane s teplou vodou. Teplota kúpeľa by mala dosahovať asi 37 - 38 C ° a samotný kúpeľ by nemal trvať dlhšie ako 20 minút. Bylinné výťažky z liečivých rastlín, napríklad vŕbovej kôry, žihľavy, mäty piepornej, kvetu levandule, harmančeka a šištice chmeľovej, majú okrem relaxačného a upokojujúceho charakteru aj protireumatické, protizápalové a protibolestivé účinky. Stačí si len vybrať tie správne. Pri ťažkostiach bylinný kúpeľ aplikujte 2 - 3 x týždenne po dobu asi jedného až dvoch mesiacov. Ak ste tehotná, poraďte sa o vhodnosti kúpeľov so svojím gynekológom.
 
Levanduľa
Všestranná rastlina vhodná na ošetrenie odrenín, spálenín a poranení pokožky, upokojuje, znižuje krvný tlak, pomáha pri bolestiach, srdcových a emočných ťažkostiach od arytmie až po depresie a nespavosť. Odstraňuje psychickú aj fyzickú únavu.
 
Medovka

Znižuje psychické napätie, je vhodná pri nespavosti, povzbudzuje srdcovú činnosť, znižuje krvný tlak, má silne relaxačné účinky.
 
Rozmarín

Posilňuje organizmus, prehrieva, zvyšuje krvný tlak, pozitívne pôsobí na celý krvný obeh, zlepšuje koncentráciu a pamäť. Je účinný tiež pri melanchólii, únave a nervovom vyčerpaní. Rozmarínový kúpeľ je vhodný aj na nohy. Hrsť rozmarínových lístkov prelejte litrom vriacej vody. Nálev nechajte 15 minút lúhovať a potom ho vlejte do kúpeľa.
 
Pagaštan

Harmonizuje. Pozitívne pôsobí na kŕčové žily, pri zápale žíl a zabraňuje vzniku opuchov. Ovplyvňuje funkciu pokožky a obličiek.
 
Tymián
Pôsobí antisepticky a zlepšuje trávenie. Osvedčil sa aj pri zápale dutín, nádche a chorobách horných ciest dýchacích. Pomáha tiež od svalovej bolesti a zvyšuje obranyschopnosť organizmu. Urýchľuje hojenie rán a podporuje koncentráciu. Priaznivo pôsobí aj na migrénu.
 
Rebríček

Už v staroveku sa rebríček používal zvonku na obklady a kúpele pri zápalových chorobách a ako protikrvácavý prostriedok. V ľudovom liečiteľstve sa kúpeľ z rebríčka využíval ako účinný prostriedok na liečenie hemoroidov.
 
Šalvia
Už antickí lekári považovali šalviu za vynikajúcu liečivú rastlinu. Zvonka sa používa na kúpeľ, ktorý znižuje vylučovanie potu a pôsobí protizápalovo. Pôsobí tiež proti nespavosti, stresu a celkovému nervovému vypätiu.


Hodnotenie Hodnotenie Hodnotenie Hodnotenie Hodnotenie

Späť Späť na zoznam článkov

Súvisiace články
Jedlo a výživa Tuk - skrytý nepriateľ
Jedlo a výživa Škodí káva zdravie?
Cvičenia a trendy Čo všetko dokáže obyčajné cvičenie