Fithall magazín

Nedeľa 7.3.2021 meniny má Tomáš

Zdravý životný štýl

Prečo je lepšie mať väčšie množstvo svalov než tuku v tele?

Prečo je lepšie mať väčšie množstvo svalov než tuku v tele?Najlepšie je mať primerané množstvo oboch. Určité percento telesného tuku nevyhnutne potrebujeme k správnemu fungovaniu organizmu. U žien sa jedná predovšetkým o menštruačný cyklus a schopnosť reprodukcie, u mužov o zdroj energie, ktorý je prakticky nevyčerpateľný.

 

ČÍTAJTE TIEŽ: 

Čo je lepšie? Cvičiť kratšiu dobu častejšie alebo dlhšiu dobu menej často?

Cvičenie a dýchanie

Cvičte a chudnite podľa typu vašej postavy


To, aký podiel svalovej a tukovej hmoty považujeme za vyhovujúce my sami, sa veľakrát radikálne líši od toho, čo je optimálne pre naše telo. V súčasnej dobe väčšina ľudí bojuje s vyšším percentom telesného tuku a menším podielom aktívnej hmoty. Výnimkou však nie sú ani jedinci s kriticky nízkym podielom tukových zásob!

 

Prečo je ale predsa len lepšie mať viac svalov a menej tuku, sa dozviete tu:

Svaly umožňujú pohyb - svaly hýbu naším telom a pohyb znamená život. Čím kvalitnejšie, silnejšie a flexibilnejšie svaly budete mať, tým lepšie sa budete pohybovať. Nedovoľte vašim svalom zaháľať - ak ich nebudete používať, onedlho zistíte, že už ani použiteľné nie sú.

Svaly dávajú telu tvar
- jednoduchým schudnutím svojej postave žiadne tvary nedodáte. To možno dosiahnuť jedine pravidelným silovým tréningom! Či už usilujete o guľatejšie pozadie, pevnejšie prsia či stehná alebo širšie ramená, svalová hmota vám k tomu dopomôže.

Svaly spotrebúvajú energiu - svaly sú metabolicky aktívne tkanivo! Kým tuková hmota sama o sebe žiadnu energiu nespotrebováva, hmota svalová áno. Čím viac svalov budete mať, tým viac kalórií budete páliť aj v kľude, na pohovke pred televízorom. Viac aktívnych svalov znamená možnosť jesť viac, bez obáv z priberania.

Svaly nie sú hormonálne aktívne
- zatiaľ čo nadmerné množstvo tuku do nášho tela vysiela signály hladu (konkrétne hormón leptín), svalová hmota nič také nespôsobuje. Jednoducho povedané, čím väčšiu nadváhu máte, tým máte väčší hlad, čo vedie k ďalšiemu naberaniu! Obezita je zodpovedná aj za ďalšie endokrinné poruchy, spojené s poruchami plodnosti či cukrovkou.

Svaly nespôsobujú metabolické poruchy - metabolický syndróm označuje spojenie niektorých chorôb a rizikových faktorov, ktorých výskyt vedie k celej rade zdravotných komplikácií. Patrí medzi ne diabetes II. typu, inzulinoresistencia, hypertenzia aj obezita. Čím viac tukového tkaniva máte, tým pravdepodobnejší je rozvoj tohto syndrómu. Vysoký krvný tlak ani cukrovka nebolia, o to sú však zákernejšie - môžu rovno zabíjať. Veľké množstvo svalovej hmoty maximálne spôsobí to, že vám bude tesné tričko, ale rozhodne vás nebude ohrozovať na zdraví či na živote.

Vo svaloch sa skrýva glykogén
- glykogén je zásobný cukor a v okamihu, keď vám dochádza energia, si telo siahne práve do glykogénových zásob vo svaloch a v pečeni. Energia, ktorá je uložená v tukoch, je oveľa horšie dostupná. Teraz nám to síce môže prísť nezmyselné, pretože chceme tuky redukovať, avšak z evolučného hľadiska znamenali podkožné zásoby tuku šancu na prežitie aj v časoch utrpenia.

 

 

660x250_1.jpg

 

Autor: Veronika Červenková


Hodnotenie Hodnotenie Hodnotenie Hodnotenie Hodnotenie

Späť Späť na zoznam článkov

Súvisiace články
Cvičenia a trendy Svaly - čo o nich viete?
Zdravý životný štýl Kam miznú tuky? Zistite, čo sa deje v tele, keď začnete chudnúť.
Zdravý životný štýl Chcete schudnúť? Pribrať svaly? Váhu si udržať? My vieme, ako na to.