Fithall magazín

Nedeľa 7.3.2021 meniny má Tomáš

Zdravý životný štýl

Detoxikačné kúry - pomoc alebo marketing?

Detoxikačné kúry - pomoc alebo marketing?Jar je tu, a preto sa tak, ako každý rok, na internete objaví veľa článkov o detoxikácii a jarných očistách a okraje monitora počítača vám budú lemovať reklamy, sľubujúce zázračné zbavenie sa toxínov vďaka pilulkám, redukciu nadbytočných kilogramov len pomocou čaju alebo reklamy, propagujúce komplexné detoxikačné programy.

 

ČÍTAJTE TIEŽ:

Pôst: áno či nie?

Vyčistite organizmus šťavou

Detoxikácia krok za krokom

 

Detoxikácia znamená zbavenie sa toxínov. Akých toxínov by sme sa ale mali zbaviť, aby sme boli štíhlejší, zdravší a cítili sa vitálnejšie? Odpoveď je úplne banálna - ak chcete byť štíhlejší, žiadna detoxikačná kúra vám k tomu nepomôže. Tým toxínom, ktorý zaplavuje vaše telo a bráni mu v zoštíhlení, je prebytok kalórií, cukru a tuku v jedálničku. Detoxikácia, vedúca k schudnutiu, by potom vyzerala tak, že si naordinujete veľa čerstvej zeleniny, kvalitné tuky, chudé proteíny a komplexné sacharidy. K tomu prestanete popíjať po večeroch víno a odpustíte si sladené nápoje i kalorické kávičky.
  
Aby ste sa zbavili nadbytočných tukových zásob, je absolútne nevyhnutné zbaviť sa ešte jedného "toxínu" - a tým je lenivosť.
  
Pokiaľ si od detoxikačných programov sľubujete dodanie energie a celkové vylepšenie zdravia, je riešenie úplne rovnaké - stačí z jedálnička vyradiť spracované potraviny a polotovary, piť veľa obyčajnej vody a čajov, jesť zeleninu, ovocie, orechy, semienka, nepreháňať to so sacharidmi a dopriať si adekvátne množstvo proteínov.
  
Naordinujte si svoju vlastnú detoxikačnú kúru - keď cítite, že pijete priveľa kávy, obmedzte ju. Ak fajčíte, prestaňte. Ak sa popíjanie alkoholu, jedenie slaných čipsov alebo lákavých šišiek s polevou stalo vašou vášňou, skroťte ju - žiadne špeciálne, predražené detoxikačné kúry nepotrebujete!
  
Detoxikačné programy existujú a predávajú sa preto, lebo ľudia, v snahe schudnúť alebo "očistiť" sa, radi vyskúšajú čokoľvek, čo vyzerá ľahko a rýchlo. Namiesto toho, aby vďaka nim prišli o zásoby tuku, prídu len o trochu svalovej hmoty a peňazí.

Tu je niekoľko dôvodov, prečo je to tak:

1. Kúry, založené na popíjaní džúsov, fresh, smoothies a ovocných štiav, dodajú telu neuveriteľné množstvo jednoduchého cukru
- a organizmu je v zásade srdečne jedno, či cukor pochádza z jablka alebo z cukorničky. Cukor dokonale rozladí prácu slinivky a produkciu inzulínu, takže sa potom tukové zásoby budú do podkožia ukladať jedna báseň.

2. Detoxikačné kúry v drvivej väčšine prípadov neposkytujú organizmu absolútne žiadne proteíny.
Telo potom nemá z čoho regenerovať a opravovať tkanivá, takže začne páliť vlastnú svalovinu. Človek je síce po detoxikačnom programe ľahší, ale váha ide zo svalov, nie z tuku.

3. Detoxikačné kúry bývajú často tekuté
- nič nemusíte hrýzť. Nápoje sa vďaka tomu síce dobre trávia, avšak hryzenie poskytuje mozgu informáciu, že prichádza potrava. Bez tejto informácie bude mať telo pocit, že nič neje, a po skončení kúry môžete očakávať návaly vlčieho hladu a nárast hmotnosti.

4. Pocit dostatku energie je klam - telo sa pri detoxikačných kúrach zázračne neprebudí ani nenabije energiou. Pocit energie, sily a sústredenosti mávajú ľudia preto, lebo vplyvom nedostatku živín sa telo dostane do pohotovostného režimu (do stresu), ktorý evolučne slúži na to, aby sme vzali oštep a šli si uloviť mamuta alebo nazbierať bobule. Keď telu nestačí energia z potravín (čo pri detoxikačných programoch nestačí), musí prevziať kontrolu adrenalín a kortizol.

 

 

660x250_4.jpg

 

Autor: Veronika Červenková


Hodnotenie Hodnotenie Hodnotenie Hodnotenie Hodnotenie

Späť Späť na zoznam článkov

Súvisiace články
Zdravý životný štýl Veľká jarná detoxikácia
Zdravý životný štýl Odľahčite v lete svojmu organizmu
Diéty 7 najlepších spaľovačov tuku