Fithall magazín

Sobota 10.4.2021 meniny má Július

Zdravý životný štýl

Anorexia ničí aj sexuálny život

Anorexia ničí aj sexuálny životSexuálne vzťahy sú citlivým miestom mnohých ľudí. Samozrejme sa v nich odráža aktuálna situácia človeka, jeho psychický i zdravotný stav. Navyše ide o problém, s ktorým je spojených mnoho rôznych predsudkov. Tak tomu je aj pri poruchách príjmu potravy, kde znížený záujem o sex niekedy posilňuje predstavu o možnej poruche sexuálnej identifikácie.

 

Tiež nižší výskyt anorexie u mužov ako u žien viedol niektorých autorov k domnienkam, že muži anorektici majú sklon k homosexualite. Aj keď je medzi homosexuálmi relatívne vyšší výskyt mentálnej anorexie (špekulovať môžeme o vyššom tlaku na telesný vzhľad alebo o nižšom sebavedomí spojenom so vzhľadom), je výrazná väčšina mužských pacientov s anorexiou heterosexuálne orientovaná. Ich nižší záujem o sex je podobne ako u žien spôsobený predovšetkým dlhodobou podvýživou, ktorá sústreďuje pozornosť stále viac na otázky jedla a s ním spojené telesné pocity. Záujem o sex a druhé pohlavie je výrazne potlačený. Svoju úlohu určite zohráva aj celková telesná nepohoda (chlad, únava, ale aj ďalšie problémy) a hanblivosť.

 

ČÍTAJTE TIEŽ:

Päť rad ako nezostať sama

Úprava stravy môže podporiť sexuální apetít

Nikotín - zabijak sexu

 

S rastúcim záujmom mužov o telesný vzhľad pravdepodobne porastie aj počet heterosexuálnych mužov s mentálnou anorexiou. Tak ako ženy väčšinou začínajú anorexiu diétou, pre mužov je dôležitejší pohyb a ich nadmerná alebo nevhodná starostlivosť o telo začína často v posilňovni.
 
Mnoho vychudnutých pacientok sa hanbí za svoj vzhľad a bojí sa telesného dotyku. Tiež prestávajú byť atraktívne pre svoje okolie. Len výnimočne sa stretávame s anorektičkami chváliacimi sa svojou vychudnutosťou, ktorú predvádzajú na plavárňach alebo vo veľmi tesných šatách a šokujú svoje okolie. Niektoré tieto ženy, ktoré si zamieňajú vychudnutosť za sexuálnu atraktivitu, majú pomerne bohatý sexuálny život, ktorý im však neprináša skutočné uspokojenie. Niekedy sa tiež stretávame s vychudnutými dievčatami, ktorým by vyhovovala nielen chlapčensky vychudnutá postava, ale i mužská spoločenská a sexuálna rola. Ženská homosexualita je však u dievčat s anorexiou pomerne vzácna. Ak má niekto podobné problémy, určite by sa ale nemal vyhýbať návšteve sexuológa a vo vychudnutosti nehľadať riešenie svojich problémov. Nikdy však nezabúdajte na to, že je veľmi ťažké byť v psychickej pohode a uspokojiť svoje potreby (vrátane sexuálnej), keď trpíte hladom.
 
Anorexia v každom prípade naruší normálne sociálne vzťahy, psychickú rovnováhu a uspokojenie z intímneho ľudského kontaktu, nech už je vaša sexuálna orientácia akákoľvek. Riešenie sexuálnej problematiky by sa nemalo spájať s problematikou mentálnej anorexie a nemalo by brániť návratu k normálnym stravovacím zvyklostiam. Neverte ani takým predsudkom, že vychudnutosť "chráni" pred sexom a že niektoré ženy zo strachu zo sexu nechcú byť príťažlivé, a preto vedome chudnú. Podobné teórie sa hodia len vtedy, keď chcete pokračovať v hladovkách a anorexii.
 
Znížený záujem o sex a chudobnejší sexuálny život nie je pri mentálnej anorexii prejavom žiadnej sexuálnej poruchy. Je prirodzeným dôsledkom neuspokojeného obživného pudu, chudobných sociálnych vzťahov a zhoršujúcej sa kvality života. U niektorých anorektičiek môže strach zo sexu súvisieť s negatívnym vzťahom, ktorý majú k svojmu telu a s celkovou úzkostnosťou. Skôr vo výnimočných prípadoch môže ich strach súvisieť so sexuálnym zneužitím v detstve.
 
Sexuálne problémy je možné riešiť rovnako ako každé iné problémy. Dôležité je dokázať o týchto problémoch hovoriť a zveriť sa niekomu, komu dôverujete. Kto by o nich mal vedieť, je váš priateľ alebo manžel. Nehanbite sa priznať, čo vás naozaj trápi. Niektorým problémom v tejto oblasti môžete predísť, keď si vytvoríte primerané podmienky (obstaráte si antikoncepciu, budete sa vyhýbať rizikovým vzťahom, budete mať intímny styk len s tým, koho máte rada a vtedy, keď naozaj chcete). S vážnejšími problémami sa obráťte na sexuológa. Problematike sexuality a plodnosti pri poruchách príjmu potravy je venovaná samostatná kapitola v knihe F. Krcha+ a kolektívu Poruchy príjmu potravy (Grada, 2005).

 

Zdroj: www.doktorka.cz


Hodnotenie Hodnotenie Hodnotenie Hodnotenie Hodnotenie

Späť Späť na zoznam článkov

Súvisiace články
Zdravý životný štýl Čo s dotieravou celulitídou
Zdravý životný štýl Ako na jarnú únavu?
Zdravý životný štýl Očistná kúra, áno či nie?