Fithall magazín

Pondelok 8.3.2021 meniny má Alan(a)

Zdravý životný štýl

5 vecí, ktoré vám pomôžu vyčistiť cievy

5 vecí, ktoré vám pomôžu vyčistiť cievyObehová čiže cievna sústava je jedným z najdôležitejších systémov v našom tele. Slúži na prepravu živín a plynov, ale aj odpadových látok z tkanív alebo do nich. Transport prebieha prostredníctvom krvi a lymfy. Naša obehová sústava je uzatvorená a je tvorená malým a veľkým srdcovým obehom. Ten malý zaisťuje kolobeh krvi medzi srdcom a pľúcami a ten veľký medzi srdcom a zvyškom tela.

 

ČÍTAJTE TIEŽ:

Kyslé a kvasené výrobky pre telo prospešné

Koreňová zelenina - korene pre vaše zdravie

Vitamínová bomba - kapusta

 

Vďaka obehovej sústave sa dostáva do tkanív kyslík i živiny, odvádza sa oxid uhličitý, odpadové látky z obličiek a kože, udržuje sa stále vnútorné prostredie aj stabilná telesná teplota.

Kondícia kardiovaskulárneho systému z veľkej časti závisí na čistote a priechodnosti ciev, a preto by sme sa o ne mali starať čo najlepšie. Upchaté cievy síce nebolia, ale o to sú zákernejšie - spôsobujú mŕtvicu a infarkt.

Vykonajte údržbu ciev a znížte riziko života ohrozujúcich ochorení - stačí dodržiavať tieto stravovacie zásady:

Nasýtené tuky - nie je nič zlé na masle, vajciach alebo umiernenej konzumácii červeného mäsa. Veľkým oblúkom by sme sa ale mali vyhýbať tzv. trans - mastným kyselinám, ktoré upchávajú cievy a tiež spôsobujú rakovinu. Tieto nebezpečné tuky sa používajú predovšetkým do lacnejších sušienok, cukroviniek, šišiek, lístkového cesta i niektorých margarínov a bohatá zásoba ich je takisto vo vyprážaných jedlách. Trans tuky, spoločne s jednoduchými cukrami majú na svedomí zvýšenú hladinu škodlivého cholesterolu LDL.

Zdravé tuky
- na zníženie hladiny LDL cholesterolu a zvýšenie hladiny HDL cholesterolu, teda toho dobrého, platí zaradenie zdravých tukov do nášho jedálnička. Doprajte si preto často avokádo, ľanové a šalviové semienka, orechy, arašidy, tučné morské ryby a kvalitné oleje.

Cesnak - vie dodať pokrmom výbornú chuť, ale aj lieči cievy. Podľa niektorých štúdií cievy jednak ochraňuje, ale tiež pomáha odstraňovať v nich už vzniknuté nánosy. Ľudia, ktorým robí ťažkosti cesnak tráviť, si ho môžu dať vo forme výživového doplnku.

Luteín
- toto žltooranžové farbivo patrí medzi karotenoidy a chráni nielen náš zrak, ale aj telesné potrubia, cievy. Priaznivo pôsobí proti ateroskleróze, čo je veľmi časté ochorenie ciev, vyskytujúce sa vo vyspelých krajinách. Aby ste jej predchádzali, jedzte listovú zeleninu, kel, špenát, kapustu, mrkvu, papriky a dokonca aj skôr zatracované vajcia!

Pite s mierou - jeden pohár vína (obzvlášť toho červeného) alebo piva denne má podľa niektorých štúdií ochranný účinok, ale vyššia spotreba alkoholu naše cievy systematicky ničí. Štúdie, ktoré pozitívny vplyv na cievy podporujú, berte s rezervou a neobhajujte pitie tým, že je to dobré pre srdce. Alkohol zvyšuje hladinu cholesterolu, spôsobuje priberanie na váhe a okrem ďalších zdravotných ťažkostí tiež závislosť.Autor: Veronika Červenková


Hodnotenie Hodnotenie Hodnotenie Hodnotenie Hodnotenie

Späť Späť na zoznam článkov

Súvisiace články
Poradňa Potravinová pyramída - návod, ako správne jesť
Jedlo a výživa Inteligentné varenie - ako neprísť o vitamíny
Poradňa Prečo jesť strukoviny? Sú zdravé a pomáhajú pri chudnutí.