Fithall magazín

Nedeľa 31.5.2020 meniny má Petrana / Petronela

Zdravý životný štýl

Hladovaním sa chudnúť nedá

Hladovaním sa chudnúť nedáHladovanie za účelom zbavenia sa nadbytočných kilogramov je priamou cestou do pekiel. Dôvodom, prečo tomu tak je, je evolúcia. V minulosti sa striedali obdobia nedostatku s obdobiami relatívneho dostatku, ale tých bolo menej. V čase, keď bolo čo jesť, si ľudia museli vytvoriť energetické rezervy, aby mali šancu na prežitie. Keď potom nastala núdza, telo pomaly čerpalo silu z nahromadených tukových zásob a zároveň spomalilo metabolizmus, aby zásoby vydržali čo najdlhšie.

 

ČÍTAJTE TIEŽ:

Prečo priberáme? Zajedáme nudu a emócie.

Do módy prichádzajú hladovky

Poznáte rozdiely medzi hladovaním a pôstom?

 

Dnes hladomorom netrpíme, ale organizmus o tom nevie - funguje stále rovnako - keď hladovieme, odmieta pustiť čo len jedinú kalóriu naviac, a keď mu doprajeme, starostlivo si všetko schová v podobe tukových vankúšikov.
 
Hlad je pocit vyvolaný nedostatkom potravy - signalizuje potrebu živín a energie. Keď trvá chvíľu, hovoríme mu akútny, avšak pri dlhodobejšej absencii energie alebo niektorých zložiek výživy sa jedná o hlad chronický (ten sa paradoxne vyskytuje napríklad u celoživotných dietárok, hoci s ľahkou nadváhou).
  
Pri akútnom hladovaní prejde pocit hladu asi po troch dňoch a človek sa stane apatickým, ľahostajným. Objaví sa tlak a bolesti v oblasti žalúdka, jedinec slabne, je spavý, niekedy začne blúzniť a postupne klesne tiež telesná teplota.

Pri chronickom hladovaní vznikajú opuchy, hnačky, je narušená imunita, zhoršuje sa kvalita pokožky, vlasov i zubov a ľahšie prepuknú rôzne infekcie.
  
Pri hladovaní v tele vzniká acetón, čo možno najľahšie identifikovať podľa dychu, ktorý je acetónom cítiť.
  
Hladovanie ako spôsob zbavenia sa hmotnosti, využívajú dievčatá aj chlapci s poruchami príjmu potravy. Telo najskôr použije ako zdroj energie vlastnú svalovú hmotu a tuk, takže sú títo ľudia veľmi vyčerpaní a unavení. Vnútorné orgány nemajú potrebné živiny na svoju prevádzku, začnú štrajkovať, človek je malátny, omdlieva, má mihanie pred očami, zhoršenú pozornosť aj pamäť a tiež poruchy nálady v zmysle depresívnych či úzkostných stavov.
  
Existujú hladovky s náboženským alebo očistným účelom, ktoré trvajú od niekoľkých hodín až po niekoľko dní, ale tie v žiadnom prípade nemožno odporučiť tým, ktorí sa usilujú o pevné, štíhle, zdravé a funkčné telo!
  
Vo svete fitness sa presadzuje niečo, čomu sa hovorí "Intermittent fasting", čiže prerušované hladovanie. Ide o to, že určitú dobu jedinec neprijíma absolútne žiadnu potravu (8 - 36 hodín) a potom sa naje. Túto metódu využívajú priaznivci "Paleo" stravovania a tréningu systémom "Crossfit". Je vhodná len pre aktívnych a zdravých športovcov, ktorí veľmi dobre poznajú svoje telo. Človek, rešpektujúci prerušované hladovanie, by zároveň nemal mať narušený vzťah k jedlu, aby vo fáze, kedy sa môže najesť, nedochádzalo k záchvatovitému prejedaniu.
  
Pokiaľ chcete schudnúť a byť fit, Nehladujte. Existuje veľa možností, ako to dosiahnuť, preto radšej neexperimentujte so svojím zdravím a zamerajte sa na vyskúšané, osvedčené postupy - jedzte pravidelne, neprejedajte sa, cvičte, odpočívajte a buďte vytrvalí!

 

Autor: Veronika Červenková


Hodnotenie Hodnotenie Hodnotenie Hodnotenie Hodnotenie

Späť Späť na zoznam článkov

Súvisiace články
Poradňa Hladné potraviny - viete, ktoré to sú?
Poradňa Urobte si čas na jedlo
Poradňa Bojujte jedlom proti stresu