Fithall magazín

Streda 3.3.2021 meniny má Bohumil(a)

Zdravý životný štýl

Ako na jarnú únavu?

Ako na jarnú únavu?

Nielen jedlom je človek zdravýBlíži sa jar. Občas je to vidieť na teplotách a každý deň hlavne na dĺžke slnečného svitu, ktorá sa neustále predlžuje. Lenže každá dobrá správa má aj svoje "ale": Pri náhlej zmene počasia nás môže prepadnúť jarná únava. Nenájdete ju v žiadnych lekárskych diagnózach, napriek tomu sa s tým pocitom stretol asi každý. Čo teraz? Viac vitamínov, častejší pohyb na čerstvom vzduchu ... Klasika. Lenže ovocie a zelenina po zime cennými látkami práve neprekypujú a aprílové počasie tiež nie je pre sviatočných športovcov dvakrát lákavé.

 

ČÍTAJTE TIEŽ:

Zdravie schovanbé pod škrupinou

Tepová frekvencia

Športujete? Potom vrstvite!


Než sa začnú objavovať na trhoch a v regáloch naozaj šťavnaté sezónne maškrty a teplo vyženie von aj notorických zápecníkov, zamerajte sa na pitný režim. Vyskúšajte prečisťujúci čaj a ovocné či zeleninové šťavy. Ak sú na vás príliš horké, kyslé, zdravé - vždy ich môžete zriediť vodou, osladiť medom, pridať do pomarančového džúsu a podobne. Nepotrebujete odšťavovač, bohato postačí starý dobrý mixér. Ak vás obťažuje umývať malé domáce spotrebiče, väčšinu produktov zoženiete už hotovú v 100% prírodnej forme.

Prečisťujúce a imunitu posilňujúce byliny, čaje a šťavy


Brusnicová šťava - okrem toho, že preukázateľne znižuje riziko ochorenia močového ústrojenstva a má protizápalové účinky, ovplyvňuje tiež priaznivo činnosť pečene, čím podporuje jej detoxikačné schopnosti. Zlepšuje stav črevnej mikroflóry a zlepšuje krvotvorbu.

Pestrec mariánsky - je tou najlepšou bylinou pre našu pečeň, ktorá funguje ako detoxikačné centrum tela. Jeho účinky sú natoľko preukázateľné, že pestrec predpisujú lekári aj alkoholikom proti cirhóze a chorým na žltačku. Pretože ale čaj z pestreca nie je práve dvakrát chutný a navyše pestrec treba prijímať s tukmi kvôli jeho vyššej vstrebateľnosti, je lepšie užiť ho vo forme potravinového doplnku. Ideálne je Ladymarin, ktorý obsahuje extrakt zo semien pestreca a je možné ho užívať dlhodobo.

Šťava z mladého jačmeňa
- doslova vitamínová minerálna a antioxidačná bomba. Negatívom môže byť fakt, že má špecifickú chuť, ktorá je málokomu príjemná. K láske k nemu treba dospieť, asi ako k olivám či baklažánu. Ak ho ale zmiešate s obľúbeným ovocným džúsom, ani ho v nápoji nespoznáte a o vitamíny sa pritom neoklamete.

Zelený čaj - obsahuje veľa antioxidantov, zaháňa chuť na sladké, podporuje trávenie. Ľudia na redukčnej kúre ocenia, že tiež zabraňuje ukladaniu tukov v tele.

Roibos - nečajový nápoj nabitý vitamínmi a stopovými prvkami. Neobsahuje kofeín, môžete ho popíjať celý deň a na rozdiel od väčšiny čajov je vhodný aj pre deti a tehotné ženy. Okrem detoxikačných vlastností má aj upokojujúce účinky.

Žihľavový čaj - povzbudzuje látkovú výmenu a podporuje vylučovanie škodlivín z tela.

Šťava z aloe vera - posilňuje imunitu a detoxikuje. Podobne ako pri brusnicovej šťave a mladom jačmeni je to dané špecifickým pomerom vitamínov, minerálov, enzýmov, cukrov a ďalších látok. Aloe vera spolu s bylinou pestreca mariánskeho sú považované za kráľovský pár detoxikácie.


Hodnotenie Hodnotenie Hodnotenie Hodnotenie Hodnotenie

Späť Späť na zoznam článkov

Súvisiace články
Radíme Nechudnete? Otestujte si moč!
Zdravý životný štýl Očistná kúra, áno či nie?
Jedlo a výživa Zdravie schované pod škrupinou