Fithall magazín

Sobota 27.2.2021 meniny má Alexander

Zdravý životný štýl

Ako pomáha akupunktúra pri chudnutí?

Ako pomáha akupunktúra pri chudnutí?Možno, že keď počujete slovo "akupunktúra", poviete si: "veď hej, to sú tie ihličky", ale k celému procesu uzdravovania pomocou akupunktúry patrí tiež určitý spôsob stravovania a užívania bylinných prípravkov.

 

ČÍTAJTE TIEŽ:

Ste bez energie? Dobite si baterky!

Masáž na mieru

5 tipov pre zrýchlenie metabolizmu a ľahšie chudnutie

 

Táto liečebná metóda, ktorá sa považuje za najstaršiu liečbu vôbec, vychádza z tradičnej čínskej medicíny, ktorá verí, že telom prúdi po akupunktúrnych dráhach (tzv. meridiánoch) životná energia čchi. Dráhy sú spojené s jednotlivými orgánmi a tým, že do špecifických bodov na týchto dráhach pichneme ihličku, odstránime nerovnováhu v toku energie.
  
Aj keď sa vedci urputne snažili existenciu akupunktúrnych bodov a dráh preukázať, boli neúspešní. Je teda možné, že táto liečba funguje ako placebo.
  
Jedným zo základných princípov čínskej medicíny je Jin - Jang. Princíp polarity, ktorým je vysvetľovaná podstata rôznych javov. Protichodné póly spolu síce súperia, ale jeden bez druhého sa nezaobídu. Výsledkom boja je už spomínaná energia čchi.
  
Jin predstavuje ženský princíp a všetko negatívne - tmu, noc, zimu, hmotu a pokoj. Jangový princíp je mužský, kladný, ako svetlo, deň, teplo, aktivita, funkcia a pohyb. Aby mohol byť človek považovaný za zdravého, musia byť oba póly v rovnováhe.
  
Ďalším princípom akupunktúry je Princíp piatich prvkov - dreva, ohňa, kovu, zeme a vody. Tieto prvky ovplyvňujú všetko dianie v prírode, teda aj zdravie človeka. Drevo zasahuje pečeň a žlčník, oheň srdce a aj tenké črevo, zem slezinu a žalúdok, kov pľúca a hrubé črevo a voda obličky i močový mechúr. Jednotlivé prvky sa opäť usmerňujú podľa toho, čo človeka trápi.
  
Najznámejším nástrojom akupunktúry sú ihličky, ktoré sa zapichujú asi do 150 - 700 bodov na tele (nie súčasne). Na akupunktúrne body možno ale tiež pôsobiť teplom - prehrievaním akupunktúrnych bodov. K tomu sa používa moxa, ktorá je vyrobená z bylín zabalených do tvaru cigár, pričom do moxy sa najčastejšie používa bylina Palina obyčajná. Použiť sa môžu ale aj nahriate ihly.
  
Akupunktúra je stále ľahko kontroverzná. Niekto v ňu verí, iní ju považujú za pseudovedu. Ľudia sa k nej s nádejou obracajú v momente, keď klasická medicína nestačí, alebo keď hľadajú menej radikálnu alternatívu k užívaniu liekov a chirurgickým zákrokom.
  
Akupunktúru často vyhľadávajú jedinci bojujúci s fajčením alebo nadváhou. Už vďaka tomu, že chcú so svojím problémom niečo robiť, táto metóda zaberá. Ľudia prichádzajú motivovaní, dodržiavajú pokyny lekárov a tým sa so svojimi zlozvykmi pobijú ľahšie. Účinnosť je tiež vysoká u ťažkostí, pri ktorých hrá úlohu psychika (bolesť rôzneho pôvodu, únava, bolesti hlavy a migrény, ťažkosti s dýchaním, chrípky, nachladnutia, imunita, trávenie, stres, úzkosti, neplodnosť, poruchy menštruačného cyklu a podobne).
  
Ak o akupunktúre uvažujete, vyhľadajte certifikovaného odborníka, ktorý prešiel riadnym vzdelávacím systémom. Buďte pripravení dodržiavať režimové opatrenia (jedálniček, pohyb, oddych), obrňte sa trpezlivosťou a pripravte si peniaze - akupunktúru nehradí poisťovňa.
  
Odborne aplikovaná akupunktúra určite nikomu neublíži, a ak sa ešte navyše začnete stravovať podľa zásad tradičnej čínskej medicíny a užívať bylinky, svojmu zdraviu môžete jedine prospieť.

 

 

660x250_3.jpg

 

Autor: Veronika Červenková


Hodnotenie Hodnotenie Hodnotenie Hodnotenie Hodnotenie

Späť Späť na zoznam článkov

Súvisiace články
Zdravý životný štýl Relaxácia a stres
Zdravý životný štýl Umenie relaxácie
Zdravý životný štýl Sauna prospieva telu viac než si myslíte