Fithall magazín

Utorok 9.3.2021 meniny má Františka

Zdravý životný štýl

Pomóc, nenávidím svoje telo!

Pomóc, nenávidím svoje telo!Milovať svoje telo a prijímať ho také, aké je, je v podstate previnením proti všetkým zásadám západnej, konzumnej, výkonovo orientovanej spoločnosti. O malička nás učia, že máme chcieť byť lepší, múdrejší, rýchlejší, štíhlejší, dokonalejší, že to, akí sme práve teraz, je málo. Nemáme zaspať na vavrínoch, musíme stále pracovať, zdokonaľovať sa, rásť.

 

ČÍTAJTE TIEŽ:

Rovnejšie, zdravšie a šťastnejšie

Čím si skracujete život? Tieto chyby robí skoro každý.

6 dobrých dôvodov, prečo chodiť

 

Prístup k telu, ako k niečomu nedokonalému, čo je nutné nepretržite zlepšovať, nás núti k nespokojnosti so sebou a v extrémnych (ale zďaleka nie ojedinelých) prípadoch k poruchám príjmu potravy, depresívnym prežitkom a úzkosti. Ľudia sú posadnutí sami sebou viac, ako inokedy v histórii a snaha priblížiť sa k pomyselnému ideálu je čím ďalej viac urputná.

Na sociálnych sieťach sú prezentované takmer dokonalé mužské aj ženské telá a kto takým parametrom nezodpovedá, ako by mal povinnosť s tým niečo urobiť. Skúste sa zbaviť toho, čo po nás chce okolie, partner, internet, časopisy, ale aj od toho, čo od seba chcete vy sami. Prestaňte svoje telo nenávidieť, začnite ho obdivovať, uctievať a milovať. Také, aké je - nie chudšie, nie svalnatejšie, nie vyššie, nie po naplánovanej diéte, ale práve také, aké je v tejto chvíli.

Vyskúšajte niekoľko tipov, ktoré vám pomôžu svoje telo prijímať:

Zrkadlo neklame
- odraz nášho tela v zrkadle je výsledkom fyzikálnych zákonitostí. Je presný a objektívny. To, ako odraz vnímame my sami, je ale záležitosťou našej hlavy. Postavte sa pred zrkadlo nahí a zamerajte sa na to, aké časti tela sa vám páčia. Tie ostatné zatiaľ ignorujte. Nahlas si hovorte: mám krásne ruky, úžasné ramená, dokonalé oblé stehná, roztomilé bruško.

Pýtajte sa - subjektívny názor na seba samého býva veľmi skreslený. Spýtajte sa preto partnera, rodiny či kamarátok, čo sa im na vašom tele páči. Lichôtky nezhadzujte, nebagatelizujte. Vypočujte si, čo sa na vás páči druhým a verte tomu. Za chválu len poďakujte.

Čarovná mantra - pred zaspaním si dookola opakujte: "Milujem svoje telo práve také, aké je". Opakujte si mantru denne, až kým jej neuveríte. A veriť by ste jej rozhodne mali, pretože vaše telo je dokonalé také, aké je.

Nechajte sa fascinovať - telá mnohých žien dokážu vytvoriť a porodiť deti, telá mužov sú schopné veľmi tvrdo pracovať. Naše telá nám umožňujú presúvať sa z miesta na miesto, vďaka nim vidíme, počujeme, cítime, prežívame vášeň, potešenie, ale aj únavu a uvoľnenie. Ľudské telo je dokonalý a fascinujúci stroj a to, že sa nezmestí do nohavíc, ktoré sa vám páčia, už nie je jeho starosť. Nechajte sa ním fascinovať, starajte sa o neho, vyživujte ho a nenechajte ho chátrať nečinnosťou.

Zakážte si negativitu - prestaňte si nadávať a zhadzovať niektoré časti vášho tela. Keď vás niečo také napadne, skrátka si povedzte stop a začnite hľadať to dobré. Nenechajte sa strhnúť nariekaním kamarátok nad svojimi postavami, naopak ukazujte svetu, ako sa máte radi, bez ohľadu na to, či je to pravda - keď vydržíte, pravdou sa to stane.


Autor: Veronika Červenková


Hodnotenie Hodnotenie Hodnotenie Hodnotenie Hodnotenie

Späť Späť na zoznam článkov

Súvisiace články
Radíme Žite zdravo a telo vám poďakuje
Zdravý životný štýl Vaše telo, vaše pravidlá - alebo prečo nedržať diéty z časopisov
FITHALL cvičenie Spevnite a precvičte svoje telo na veľkej lopte