Fithall magazín

Utorok 9.3.2021 meniny má Františka

Zdravý životný štýl

Ako vybrať správnu športovú podprsenku

Ako vybrať správnu športovú podprsenkuKaždá aspoň občas športujúca žena by ich mala mať hneď niekoľko a ich výber prispôsobiť záťaži - reč je o športových podprsenkách. Pri cvičení, behaní, skákaní aj ohýbaní končatín v jogových pozíciách kopírujú prsia pohyby tela a nie vždy im takéto pohyby robia dobre. Ak nemajú dostatočnú podporu, môžeme si poškodiť prsné väzy a naše prednosti potom ochabujú.

 

ČÍTAJTE TIEŽ:

6 dobrých dôvodov, prečo chodiť

Ako prekonať lenivosť a ísť naozaj cvičiť

Prvá návšteva posilňovne - Návod ako na to!

 

Pri športovaní by sa prsia mali pohybovať len minimálne a vy by ste zároveň nemali cítiť akékoľvek nepohodlie, a preto je veľmi dôležité zamerať na výber športovej podprsenky všetku svoju pozornosť.

Pri nákupe si dajte pozor na nasledujúce faktory a už nikdy neurobíte chybu:

Veľkosť - každý výrobca športových podprseniek používa trošku odlišné číslovanie veľkostí. To, ako spodná bielizeň sedí, sa ale tiež odvíja od strihu a materiálu. Podprsenku preto vždy starostlivo vyskúšajte priamo na sebe. V internetových obchodoch je síce výber väčší, než v tých kamenných, avšak bez vyskúšania je nákup podpory pŕs naozajstný risk. Kúpte si podprsenku, ktorá vás nebude nikde tlačiť, zvierať, škriabať, ale ani na vás visieť.

Pevnosť - väčšina podprseniek na šport funguje na princípe kompresie, čo znamená, že prsia stlačí k hrudníku. Na pokojnejšie aktivity, kde nie sú prsia vystavené otrasom (pilates, joga), stačí opora nižšia, na športy, pri ktorých dostávajú poriadne zabrať (behanie, skákanie, aerobic), voľte pevnejšie modely. Na podprsenkách výrobca stupeň pevnosti často uvádza. Aj keď vás príroda v oblasti hrudníka príliš neobdarila, chráňte svoje prsia vystuženými podprsenkami, pretože poškodené väzivo sa nedá zachrániť. Ženy s veľkými prsiami si môžu na šport pre istotu obliecť dve podprsenky na seba.

Ramienka - na cvičenie sú najlepšie na chrbte prekrížené ramienka, ktorá neschádzajú z ramien. Nájdete také, ktorých veľkosť sa nedá meniť, ale aj také, ktoré je možné posunúť. Dajte si ale pozor - plastové očká na posuvných ramienkach môžu pri športe škriabať. U ramienok platí, že tie širšie podržia prsia lepšie, než užšie.

Spodný lem - keď si športovú podprsenku oblečiete, spodný lem by vás nemal škrtiť, ale nesmie byť ani príliš voľný. Mal by kopírovať obvod vášho hrudníka a zabezpečovať pohodlie. Keď si budete podprsenku skúšať, zdvihnite ruky nad hlavu a sledujte, kam sa lem posunie - pokiaľ sa vytiahne cez ryhu pod prsiami, vyberte si inú - pri cvičení by ste ju museli neustále sťahovať dole.

Materiál - u športových podprseniek je veľmi dôležitý materiál. Mal by byť dostatočne pevný, priedušný, príjemný a musí tiež odvádzať pot. Vyberte si podprsenku z kvalitného, funkčného materiálu, ktorý vás nikde nebude drieť, ale ani nespôsobí zapareniny alebo ekzémy. Neváhajte do športovej podprsenky zainvestovať - prsia máte iba jedny a zaslúžia si tú najlepšiu starostlivosť.

 


Autor: Veronika Červenková


Hodnotenie Hodnotenie Hodnotenie Hodnotenie Hodnotenie

Späť Späť na zoznam článkov

Súvisiace články
Cvičenia a trendy Čo všetko dokáže obyčajné cvičenie
Cvičenia a trendy Zásady cvičenia doma
Cvičenia a trendy Ako na pohyb a cvičenie s kilami navyše